logo Silvarium tisk

Ve Vyškově přibude u Lulečského potoka další mokřad a také soustava tůní, město chce zvýšit schopnost území zadržovat vodu a vytvořit nový biotop pro živočichy a rostliny. Město o tom informovalo na svém webu. V lokalitě mezi dálničním přivaděčem a rybníkem Kačencem už jeden biotop vznikl předloni.

V lokalitě označené Mokřad Padělky 2 v biokoridoru u potoka město zamýšlí zbudování mokřadu na pozemcích o výměře zhruba 12.000 metrů čtverečních. Samotný mokřad po jedné straně vodního toku by měl mít rozlohu téměř tři čtvrtě hektaru, u druhého břehu je v plánu soustava tůní.

„Plochy částečně slouží k zemědělské výrobě, z větší části jsou ovšem neobhospodařovatelné z důvodu zamokření. V suchých obdobích, se kterými nejen Vyškovsko bojuje, vyvstává potřeba akumulace srážkových vod v co největším měřítku. Obzvlášť v pramenných oblastech, jakou náš region je. Stejně jako v předloňském případě bychom výstavbou dalšího mokřadu zvýšili retenční schopnost území a vytvořili důležitý biotop pro existenci řady živočichů a rostlin,“ uvedl vyškovský místostarosta Josef Kachlík (STAN).

V uplynulých letech se městu na velké zelené projekty dařilo získávat dotační peníze. „Půjdeme stejnou cestou, znovu se pokusíme o získání peněz. Podíl města by tak opět vyplynul z výše přiznané dotace. Podpora může dosahovat až 100 procent, i když některá kritéria se změnila. Každopádně celkově se mají náklady pohybovat okolo čtyř milionů korun,“ vyčíslil místostarosta.

Vyškované mohli obdivovat množství rostlin či sledovat řadu vodních a mokřadních živočichů mezi dálničním přivaděčem a rybníkem Kačencem poprvé na konci předloňského léta. Zbudování nového mokřadu je v plánu příští rok.

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě