V chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy přibývají případy nelegálního zalesňování. Majitelé bez potřebných povolení osazují smrky kupříkladu meze a podmáčené louky, aby zvýšili svůj výnos z těchto pozemků. Tím z nich ale vytlačují cenné druhy rostlin a živočichů.
Jen za poslední rok objevili ochránci desítky takových míst. S vlastníky jednají o odstranění sazenic. Hrozí jim i pokuty, řekl ředitel správy CHKO Václav Hlaváč. „Nám nejde primárně o to řešit to pokutami, ale napravit ten stav," dodal.
Správa se také snaží problémům předcházet a upozorňovat na to, že k zalesnění půdy v chráněné krajinné oblasti je potřeba její souhlas. Vyjadřují se k tomu také úřady obcí s rozšířenou působností, které se starají o ochranu zemědělského půdního fondu. Jejich pracovníci, a také zástupci krajů, se už letos v únoru sešli na Správě CHKO, aby se s ochránci dohodli na společném postupu v této záležitosti.
Majitelé zalesňují těžko přístupné nebo neúrodné pozemky, které se dají obtížně hospodářsky využít jinak. Jsou to třeba i strmé stráně, nivy potoků a lesní loučky. Podle Hlaváče však tato místa často představují poslední zbytky přírody v CHKO. „Protože v podstatě v té krajině jsou intenzivně využívané zemědělské pozemky a pak hospodářské lesy," uvedl.
Když je ekologicky cenný pozemek s četnými druhy rostlin a živočichů osázen smrky, během několika let z něj kvůli zastínění vymizí vegetace, a tím zmizí i prostředí pro hmyz, plazy a podobně. „Stane se z toho zastíněný les bez vyšší ekologické hodnoty," řekl Hlaváč.
CHKO Žďárské vrchy má rozlohu 70 940 hektarů. Rozkládá se území okresů Žďár nad Sázavou, Havlíčkův Brod, Chrudim a Svitavy.
Ve Žďárských vrších bují nelegální zalesňování (Právo)
Monitoring médií
- pátek 19. prosinec 2025
- Evropský parlament schválil novelu nařízení o odlesňování. Nařízení se již nebude vztahovat na tisk (TZ ČUV)
- Park České Švýcarsko plánuje nové projekty, chce nové návštěvnické centrum (ČTK)
- Dřevostavby ve veřejném sektoru: jaké vlastnosti mají školy, úřady, zdravotní střediska apod. ze dřeva? (tvarchitect.com)
- Děčín nabízí vánoční stromy vypěstované v městských lesích, cena zůstává stejná jako loni (ČRo - sever.cz)
- Zdraží kakao nebo káva? Dopady pravidel pro odlesňování zasáhnou i dovoz (ekonomickydenik.cz)
- čtvrtek 18. prosinec 2025
- Upozorňujeme na riziko náhlého pádu stromů a velkých větví na Českomoravské vrchovině (lesycr.cz)
- Pastva hospodářských zvířat v lesích (ČT 1)
- Poslechněte si nový díl Uchem v mechu, tentokrát na téma Drábské světničky (lesycr.cz)
- Mezi významnými zdroji emisí ve Španělsku budou letos i lesní požáry (ČTK)
- středa 17. prosinec 2025
- Přirozená obnova a výchova porostů: Lesy ČR naplňují strategii (lesycr.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
MENDELU zkoumá ochranu a management populací jasanu úzkolistého
, Před 2 dnyTaky se zdá, že K.und K.fořti to už pořešili. Geneticky vybrali a ... -
MENDELU zkoumá ochranu a management populací jasanu úzkolistého
, Před 2 dny"nevysvětlené dramatické snížení plodnosti jasanu a šíření kořenových hnilob" ... -
SVOL: Sběr materiálu pro adventní výzdobu má svá pravidla. SVOL upozorňuje na zákonná omezení (svol.cz)
, Před 5 dnyJaký sběr, jde o řádění našich "vážených spoluobčanů", vždy před vánoci ... -
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, Před 5 dnyIlim - největší sovětský papírník - škemrá o státní subvenci. -
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, Před 1 týdnem:lol: :lol: :lol: Odkaz jsem si neuložil, ale je to z diskuze na jakémsi ... -
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, Před 1 týdnemNekoukejte a nevěřte tolik lhářům a masírce z ČT a jiných podobných ... -
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, Před 1 týdnemA je třeba poznamenat, že situaci také zhoršilo zavedení elektronických ... -
Optimální intenzita probírek podporuje odolnost smrkových monokultur, uvádí nová studie
, Před 1 týdnemA pak je tu třeba si uvědomit, proč v praktické taxaci to číslo tedy, aspoň ...













