logo Silvarium tisk

IVA MUŠÁLKOVÁ        

Ostrava – Blíží se konec čadících komínů? Vědci Vysoké školy báňské – Technické univerzity (VŠB-­TUO) vyvinuli kotel pro spalování vlhké dřevní štěpky. Ta často končí v běžných kotlích rodinných domků a následky jsou nejen vidět, ale i cítit v podobě dusivého kouře. Nehledě k nízké výhřevnosti právě z důvodu vlhkosti tohoto paliva. Přitom vlhká štěpka z ořezů stromů a keřů představuje levný zdroj energie. V současné době ale na českém trhu nejsou dostupné kondenzační kotle, které ji spalují. „Model kotle, který vyvinuli vědci z Výzkumného energetického centra (VEC), je schopen spalovat dřevní štěpku s vlhkostí vyšší než čtyřicet procent při dodržení všech požadovaných legislativních limitů. Současně byl sestaven kondenzační výměník, který tvoří část kotle, a kotel tak využívá i kondenzační teplo vlhké páry obsažené ve spalinách,” popisuje Klára Janoušková, mluvčí VŠB-­TUO.

Jak doplnila, řešení je vhodné především pro venkovskou bytovou výstavbu s jednoduchou dostupností paliva. Mohou je však využívat i větší firmy, které mají dostatečnou dostupnost tohoto paliva, protože se údržbou zeleně a prořezáváním stromů zabývají. „Právě dřevní štěpka z prořezů je považována za odpadní biomasu a její sušení je pro tyto subjekty problematické nebo ekonomicky náročné. Možnost tuto štěpku spalovat bez předsušení, a využít tak energii v ní obsaženou bude výhodnou alternativou,” říká ředitel VEC Tadeáš Ochodek.

Vzhledem k tomu, že cena palivové biomasy roste, lze předpokládat, že se v dohledné době zvýší tlak na použití odpadní biomasy. V důsledku toho lze očekávat zavedení kondenzační techniky také u již vyráběných kotlů spalujících biomasu. „Naše technologie umožní navíc spalovat v současné době stále ještě poměrně levné palivo, například oproti dřevním peletám, což představuje výraznou konkurenční výhodu. V případě, že se daná technologie osvědčí, je možné vyvinout i kotel menšího výkonu, což dále přinese rozšíření potenciálního trhu,” doplňuje Jan Koloničný z VEC.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě