Autor: Vladimír Bílek
Rubrika: Kraj Liberecký
Špindlerův Mlýn - Ten záměr vypadá velkolepě a pro lyžaře ve Špindlerově Mlýně je přímo ideální. Umožňuje totiž kousek od pohodlně zaparkovaného auta nasednout do kabinové lanovky a pak celý den s lyžemi na nohách střídat sjezdové tratě na Medvědíně, Mísečkách či pod Pláněmi. Červenou novým lanovkám, vlekům a masivnímu rozšíření sjezdových tratí však dali správci Krkonošského národního parku. Ti nyní řekli, že nic takového podpořit nemohou. "Špindlerovský Skiareál a lyžaři budou zklamáni," komentoval stanovisko správy Krkonošského národního parku Jiří Doubrava, který na špindlerovské radnici připravuje změny územního plánu.
V prosinci loňského roku radnice ve Špindlerově Mlýně připravila změnu územního plánu, která počítala s podstatným rozšířením lyžařských možností. Změnu navrhla společnost Skiareál Špindlerův Mlýn, která by celou akci financovala.
Základem lyžařské sítě by byl takzvaný skiterminál hned za Labskou přehradou u vjezdu do horského městečka. Jeho součástí by byly třípodlažní parkovací dům pro 500 aut, samoobslužná restaurace se 140 místy, další restaurace s obsluhou s 88 místy, veřejné toalety i další nezbytné služby, například úschovny, prodejny sportovních potřeb či skiservis.
Skiterminál by byl současně dolní stanicí dvou nových osmimístných kabinových lanovek. Jedna z nich by končila na Pláních, druhá na protějším Medvědíně. Z obou vrcholů by vedly nové sjezdovky. Při tomto řešení by nebyl problém lyžovat celý den v obou areálech bez toho, aby si lyžař sundal lyže z nohou. Dnes je možno z jednoho areálu do druhého přejet jen skibusem. Před výstavbou obřího areálu by však bylo nutno vykácet 56 hektarů lesa zejména v ochranné zóně národního parku, což je podle ochranářů i v Krkonoších velká plocha.
"O tomto záměru jsme dostávali informace už dříve a vždy jsme se k němu vyjadřovali negativně. Když nám nyní radní návrh změny předložili, samozřejmě dostali také negativní odpověď. Jde o to, že záměr předpokládá opravdu velké kácení v oblasti, kde jsou cenné smíšené lesy. Tento zásah by následně ovlivnil i živočichy v dané oblasti. K negativnímu stanovisku nás vedly ryze ochranářské důvody," uvedl šéf oddělení ochrany přírody správy parku ve Vrchlabí Jan Vaněk.
Nesouhlas parku ještě neznamená, že radnice musí svůj záměr definitivně pohřbít. "Změnu v územním plánu kvůli našemu stanovisku schválit nemohou, ale mohou se proti našemu vyjádření odvolat k nadřízenému orgánu, jímž je ministerstvo životního prostředí," dodal Vaněk.
Monitoring médií
- úterý 18. listopad 2025
- Ve Východním Krušnohoří vznikne bezzásahová zóna (ČT 1)
- Lesy ČR popsaly vychytávky proti zlodějům (prahain.cz)
- „Naletěl jsem na běžný podvod prodejců,“ říká Václav. Za palivové dřevo zaplatil dvojnásobek (drevostavitel.cz)
- Těžaři chtějí dobývat štěrkopísek v kerském lese. Místní se proti tomu bouří (nymbursky.denik.cz)
- Červeňák v Pardubicích se zhruba na měsíc uzavře kvůli odvozu pokácených stromů (ČTK)
- Den stromů v oboře: Děti se učily o lese i ochraně přírody (mbudejovice.cz)
- Studentská soutěž Stavby s vůní dřeva zná své vítěze, kteří si letos rozdělili 120 000 korun (czu.cz)
- Jihočeská dřevostavba ředitelství Lesů ČR inspiruje (lesycr.cz)
- Myslivci připomínají termíny honů v okolí Kolovrat (kolovraty.cz)
- Německo pošle 60 milionů eur do klimatického fondu (ČTK)
Anketa
Poslední komentáře
-
Schopnost světových lesů vázat uhlík klesla na nejnižší úroveň za více než 20 let kvůli požárům a odlesňování
, Před 4 hodinamiJe to ještě lesnickej web, nebo už to koupili greenpísáci ? :sad: Dnešní ... -
Podzimní houbařská sezóna končí. Lesní stráž řeší špatné parkování i pobíhající psy (Pardubický deník)
, VčeraA jak je to vrtkavý. :cry: Letos bych sázel na jistotu, že slabý dub ... -
Podzimní houbařská sezóna končí. Lesní stráž řeší špatné parkování i pobíhající psy (Pardubický deník)
, VčeraA jezetdáci v Uliči se letos vytasily s jedlí. -
Podzimní houbařská sezóna končí. Lesní stráž řeší špatné parkování i pobíhající psy (Pardubický deník)
, Před 2 dnyKdo se bojí nabídnout smrk může mrknout, jak to valej v Laarkirchenu. Rakouský ... -
Podzimní houbařská sezóna končí. Lesní stráž řeší špatné parkování i pobíhající psy (Pardubický deník)
, Před 3 dnyA první letošní pořádný československý výsledky. 8) ... -
Složení palivového dřeva metodou „Holzmiete“. Zvyšuje výhřevnost o 20 %, brání hnilobě a nepotřebuje střechu (drevostavitel.cz)
, Před 5 dnyV čechách se dělali kopice od jakživa a nemyslím, že to přinesli švédévé ... -
Podzimní houbařská sezóna končí. Lesní stráž řeší špatné parkování i pobíhající psy (Pardubický deník)
, Před 1 týdnemhttps://www.agrarheute.com/energie/holz/holzpreise-explodieren-rekord ... -
Podzimní houbařská sezóna končí. Lesní stráž řeší špatné parkování i pobíhající psy (Pardubický deník)
, Před 1 týdnemA maj tam i parádní mimořádnost, co v minulejch deseti letech nebyla k ...













