Stromy na břehu Zlámaneckého potoka ohrožují chodce a projíždějící auta, při silnějším větru ztrácejí větve. I když stojí na pozemku Lesů ČR, obec Bílovice zaplatí dendrologický posudek, který poslouží jako podklad pro jednání se státním podnikem o zajištění ořezu, případně kácení.
„Jde o staré vrby, při silnějších větrech za posledních čtrnáct dní spadlo několik větví. Na zemi sice neskončily žádné mohutné haluze, ale i malá o průměru čtyř centimetrů může při pádu z dvaceti metrů způsobit zranění nebo škodu na projíždějícím vozidle," zdůraznil Petr Fusek, starosta Bílovic. Na zvýšený pád větví a s tím spojené riziko upozornili občané, jejichž bezpečnost považuje za prioritu.
Obec vyčká na dendrologický posudek, o který se následně opře při jednání s Lesy ČR. „Když jsme v minulosti se státním podnikem jednali, bylo to zdlouhavé. Takhle budeme mít v ruce posudek a nebude snad problém stromy ořezat, případně pokácet ještě v době vegetačního klidu," věří Fusek.
Vítr láme větve, lidé se bojí (idobryden.cz)
Monitoring médií
- úterý 26. květen 2026
- Semafor přepnul na žlutou. V Českém Švýcarsku platí noční zákaz vstupu do lesů (decinsky.denik.cz)
- V Průhonicích budují unikátní sbírku invazních patogenů ohrožujících krajinu (ČTK)
- Letecká technika je klíčem k efektivnímu hašení požárů, řekl odborník z ČZU (ČTK)
- Požár lesa u Jílového. K hořícím stromům spěchali hasiči ze širokého okolí (decinsky.denik.cz)
- Hledáme odpovědi na klimatickou změnu a používáme satelitní data, říká správce křivoklátských lesů (zivauni.cz)
- Den v lese plný zážitků: Člověk, les a zvěř 2026 (vls.cz)
- Žáci se proměnili v lesníky, sázeli a měřili stromy a poznávali zvířata (litomericky.denik.cz)
- pondělí 25. květen 2026
- Sucho oslabuje lesy, ty pak podléhají škůdcům. Požáry budou v budoucnu častější (ct24.cz)
- Hrozby pro české lesy (ČT 1)
- Lesy v ČR (ČT 1)















