logo Silvarium tisk

Stovky souší i zdravých stromů, tedy asi 500 metrů krychlových, vyvrátil nebo zlomil koncem loňského roku silný vítr u Knížecí a Lukenské cesty na Boubíně. Poškozený je i dřevěný plot kolem pralesa. Dříví musí zůstat v porostech.

Obě cesty, na něž nesmí od dubna 2022 vstupovat veřejnost kvůli ohrožení soušemi, už lesníci po prosincové smršti uvolnili. Poškozené dříví ale musí, podle rozhodnutí Správy chráněné krajinné oblasti Šumava, nechat v porostech. „Jde o souše, ale taky mnoho zdravých smrků, které se na jaře stanou atraktivní pro kůrovce. Vzhledem k tomu, že v národní přírodní rezervaci téměř nesmíme proti škůdcům zasahovat, obávám se kůrovcové gradace,“ uvádí Miloš Juha, ředitel tamějšího lesního závodu Lesů ČR.

Kalamita na Boubíně vrcholila v roce 2019. Díky nákladným, ale šetrným zásahům, jako je třeba loupání kůry ze stojících stromů, a velkému personálnímu nasazení lesníků se podařilo snížit objem napadených stromů na minimum.

Podle Juhy poškodil prosincový vítr jen některé části Boubína, zejména tu centrální, do které má veřejnost vstup zakázán. Ostatní cesty jsou bezpečné. K jezírku se návštěvníci dostanou po náhradní trase s povalovými chodníky a mostkem, kterou tam Lesy ČR loni vybudovaly za půl milionu korun. Vede po stávající značené zelené z parkoviště Na Kaplici pod Boubínem kolem Stromu duší a informačního střediska na Idině pile. Po stejné cestě se turisté vrátí zpět.

 

TZ LČR

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě