{mosimage}Schválené nařízení vlády upravuje podmínky pro poskytování dotací na podporu zalesňování zemědělské půdy, které jsou uvedeny v Programu rozvoje venkova na období 2007 – 2013.
Hlavním cílem tohoto nařízení je stanovit podmínky poskytování dotací v rámci opatření pro udržitelné využívání lesní půdy prostřednictvím prvního zalesnění zemědělské půdy.
V České republice je registrováno 3,5 mil. ha zemědělské půdy a z toho je 2,5 mil. ha orné půdy, což představuje cca 70 % podíl zemědělské půdy. V předcházejícím období 2004 – 2006 bylo z dotací v rámci Horizontálního plánu rozvoje venkova zalesněno přes 2 000 ha zemědělské půdy. Pro období 2007 – 2013 se počítá s podporou zalesňování v objemu zhruba 2000 ha za rok. Toto opatření má zabránit tomu, aby zemědělská půda zůstala nevyužívána. Pro ekologickou rovnováhu krajiny je vhodnější plochu kterou zemědělci neobdělávají, nebo je obtížné ji obdělávat, zalesnit, než nechat ji ladem.
nařízení je nástrojem k uskutečnění cílů stanovených v Programu rozvoje venkova na období 2007 – 2013, kterými jsou:
• posílení biodiverzity krajiny rozšířením zalesněných ploch a zlepšení ekologické rovnováhy krajiny,
• stabilizace hydrologických a klimatických podmínek v krajině, ochrana půdy a ochrana vod,
• snížení podílu zornění půdy bez rizika zvýšení podílu neobhospodařované zemědělské půdy,
• zajištění stabilnější finanční situace zemědělských farem změnou struktury příjmů formou diverzifikace podnikatelských aktivit.
Financování opatření v rámci navrhovaného nařízení vlády vychází z finančního plánu uvedeného v Programu rozvoje venkova na období 2007 – 2013. Opatření je spolufinancováno Evropskou unií z 80 %, Česká republika přispívá 20 % způsobilých veřejných výdajů ze státního rozpočtu.
Mgr. Ilona Chalupská
ředitelka odboru komunikace
Monitoring médií
- úterý 17. březen 2026
- TZ k prohlášení ČMMJ a Myslivecké komise Agrární komory ČR o regulaci predátorů (TZ ČSOP, ASZ ČR, PSB)
- Ministerstvo uspělo se stížností ve sporu kvůli kůrovcové výjimce v Jeseníkách (ČTK)
- Loni jsme vysadili přes 290 tisíc sazenic lesních dřevin a to především na nových původně nelesních plochách. Při zakládání nových lesů jsme opět zapojili i školy (lesypraha.cz)
- Krajinu po kůrovcové kalamitě pomáhají zalesnit místní spolky, dostávají za to peníze na činnost (irozhlas.cz)
- Lidé vrátí vánoční jedličky do lesa, pak se mohou vydat na prohlídku Arboreta Křtiny (ldf.mendelu.cz)
- V CHKO Šumava pracuje 17 zaměstnanců, analýza ukáže, zda se bude stav snižovat (ČTK)
- Návštěvnost CHKO Beskydy po pandemii klesla o deset až 15 procent (ČTK)
- CHKO Pálava čelí rostoucímu počtu turistů, místy způsobují škody (ČTK)
- Symbolem CHKO Pálava s dominantou Pavlovských vrchů je dub šípák (ČTK)
- CHKO České středohoří je druhá největší v ČR, říká se jí Zahrada Čech (ČTK)
Anketa
Poslední komentáře
-
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, VčeraA dubovej špalek na štípání - půl druhýho metru dlouhej - za 260 Eur/m3. -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, VčeraA první výsledky po Iránské ropné krizi ... -
VÚLHM: Javor klen může přispět k pestřejší druhové skladbě lesů
, Včera" Produkčním cílem pěstování javoru klenu jsou jednotlivé stromy s ... -
Ukrajinská zpravodajská služba upozorňuje na strukturální problémy ruského dřevařského sektoru
, Před 3 dnyTohle je jen asi padesátý přepis závěru hodnocení ruského ministerstva ... -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 3 dnyA jarní Jánošící ... -
Ředitel KRNAP Robin Böhnisch končí, odvolán po dohodě s ministrem Červeným
, Před 4 dnyZelení parazité se nám pěkně pochválili navzájem. -
Ukrajinská zpravodajská služba upozorňuje na strukturální problémy ruského dřevařského sektoru
, Před 4 dnyUž i Silvarium jede pecka články(na Rusko je třeba plivnout). UA služba ... -
Únorová Lesnická práce: o nejúspěšnějším lesníku-sportovci a nová rubrika Očima dvou generací
, Před 5 dnyDocela zajímavý, jak to maj vychytaný s dubem obecňáci v Babiné na ...













