logo Silvarium tisk
Název: Vláda vyhlásí kvůli vichřici stav nouze
Zdroj: Hospodářské noviny
Datum: 23.01.2007
Autor: Martin Mařík
Rubrika: podniky a trhy
Vláda hodlá začít co nejdřív napravovat škody, způsobené minulý týden vichřicí. Proto zřejmě vyhoví návrhu ministra zemědělství Petra Gandaloviče, který ve středu požádá o vyhlášení nouzového stavu v nejvíce postižených krajích a okresech. To umožní Státnímu podniku Lesy ČR zadávat práce na likvidaci kalamity rychle, během dvou týdnů.
Do té doby bude podnik aspoň pročišťovat lesní cesty, říká šéf Lesů František Koníček. Nouzový stav umožní zakázat vstup do lesů a přísněji postihovat případné krádeže dřeva.
Nouzový stav navrhuje Gandalovič vyhlásit pro Vysočinu, Karlovarský, Plzeňský a Jihočeský kraj a také pro okresy Bruntál a Trutnov. "Výčet se ještě může změnit," upozornil včera ministr.
Stav nouze podle něj usnadní nejen práce v lesích. "Například ministerstvo pro místní rozvoj bude díky tomu moci vyřizovat nároky postižených obcí, měst a krajů na pomoc státu, poskytovanou v případě živelních pohrom," upozornil Gandalovič.
Samotné státní Lesy, jedna z největších firem v zemi, o dotace žádat nebudou. I z těžby kalamitního dříví totiž budou mít příjmy, řádově v miliardách korun. Podle Gandaloviče ale výnos bude nižší než při normální těžbě.
"Kvůli vyšším nákladům na těžbu v polomech a nižšímu zpeněžení poškozeného dřeva přijdeme asi o jednu a půl miliardy korun," odhadl včera ředitel Lesů František Koníček. Podle posledních údajů orkán porazil ve státních lesích téměř pět milionů krychlových metrů dřeva. To jsou zhruba dvě třetiny plánované roční těžby podniku. A skoro jedna třetina veškeré produkce dřeva v České republice.
Státní podnik spravuje asi polovinu všech lesů v zemi. Postižen je však výrazně víc než soukromí a obecní vlastníci lesů. Má totiž porosty hlavně v pohraničí a na horských hřebenech. A v těchto oblastech měla vichřice největší sílu.
Majitelé soukromých a obecních lesů zatím odhadují, že jim vichr poškodil až tři miliony kubíků dřeva.
Následky vichřice podle odborníků budou znát až desítky let především v místech, kde zasáhla celé porosty. Ty bude nutné vytěžit a vzniknou holiny. Podobné kalamity ale podle Koníčka už Česko zažilo například v letech 1984 nebo 1992.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě