logo Silvarium tisk
Název: Vlastníci lesů navrhují vystřílet velkou zvěř
Zdroj: PRIMA TV
Datum: 07.08.2007
Autor: Jakub Vrána
Moderátor: Terezie Kašparovská, Jiří Chum
Relace: 1. zprávy


V českých lesích začíná být horko a nemůže za to jen počasí. Jejich majitelé a myslivci se dostali do ostrého sporu. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů přišlo s nápadem, jak zamezit škodám, které jim způsobuje zvěř. Je prostý, ale ke zvěři krutý. Navrhují, aby ji myslivci vystříleli. Zůstala by pak pouze v oborách. Myslivci o tom ale nechtějí ani slyšet.Autor
O škodách, které působí zvěř, se lesníci s myslivci hádají dlouhá léta. Někteří majitelé lesů proto teď přišli s radikálním návrhem - vystřílet všechnu větší zvěř a nechat ji pouze v oborách.

Roman Šimek, člen představenstva Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR:
Ten stav zvěře je nepřiměřený a bylo by ho potřeba snížit.

Jaroslav Kostečka, jednatel Českomoravské myslivecké jednoty:
Jsou lokality, kde jsou větší počty zvěře a kde opravdu skutečné stavy nebo skutečné škody vznikají, nicméně takových lokalit je poměrně málo.

Autor
Návrh počítá s tím, že by se vybíjení zvěře týkalo lesů s více než 50 % podílem smrků. Těch je ale v Česku naprostá většina. V praxi by to znamenalo, že bychom srnku nebo divočáka potkali jenom za plotem.

Tomáš Bláha, ředitel závodu Židlochovice, Lesy ČR:
Obory mají jiné poslání, než je normální myslivost, která je provozovaná ve volných honitbách.

Anketa, Brno:
No, co po nás zůstane, když bude zvěř vystřílená?

Tak to si neumím představit vůbec.

Autor
Přitom zákon o myslivci říká, že pokud má vlastník lesa vážné důvody, může stavy výrazně omezit. Ani to jim ale asi nestačí.

Vyjádření ministerstva zemědělství:
Ministerstvo považuje možnost vystřílení veškeré velké zvěře velké zvěře nejen za nerozumnou, ale za nesmyslnou.

Autor
Vybití zvěře v lesích by mohlo nahrávat i spekulantům s pozemky, lesní půda by se pak mohla rychleji změnit třeba na lokalitu určenou pro výstavbu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě