logo Silvarium tisk

 Vojenské lesy a statky (VLS) pořádají 9. září druhý ročník Brdského stromsázení, při němž budou dobrovolníci sázet ovocné stromy u zaniklé obce Velcí. Kvůli mimořádnému zájmu veřejnosti bude zavedena kyvadlová doprava mikrobusy od vlakové stanice v Jincích a od nedalekých kasáren. Státní podnik také posílí parkovací kapacity pro účastníky, kteří přijedou vlastními auty, informoval dnes ČTK mluvčí VLS Jan Sotona.

Při loňském prvním ročníku na Padrťských pláních přišly sázet aleje ovocných stromů do Brd tisíce dobrovolníků, a to i přes deštivé a chladné počasí. Letos dlouhodobá předpověď slibuje na den konání prosluněné babí léto. S ohledem na mimořádný ohlas veřejnosti na sociálních sítích i množství telefonických a e-mailových dotazů státní podnik výrazně posílil dopravní zázemí akce. Rozšířené budou parkovací kapacity přímo na loukách ve Velcích, kde budou lidé vysazovat aleje a sady ovocných stromů a kde má být celodenní program pro děti i dospělé.

Hlavní příjezdová trasa povede z Jinců ulicí Jana Žižky do vojenského prostoru a bude značena z hlavní silnice. Vedle toho VLS zavedou kyvadlovou dopravu mikrobusy k hlavním železničním spojům do Jinců z Prahy, respektive Zdic, i od Příbrami. Obousměrná kyvadlová doprava bude i od jineckých kasáren, kde se bude ve stejný den konat program k desátému výročí založení 13. dělostřeleckého pluku. Cykloturistům doporučují pořadatelé příjezd od brdské „páteřní“ cyklotrasy číslo 315 ze Spáleného Poříčí do Jinců. Z ní odbočí v Ohrazenicích po trase žluté turistické značky a dále pojedou kolem oblasti Na Luhu proti proudu Ohrazenického potoka.

Sázení alejí a stromořadí je plánováno u zaniklé obce Velcí v těsném sousedství posádkového cvičiště Jince a Mlýnského rybníku u Jinců. Soustředěn tam bude i doprovodný program s prezentací státních podniků, lesní pedagogikou a pohádkovým divadélkem pro děti, gastronomickým zázemím s opékáním vuřtů a dalším programem.

Druhý největší státní lesnický podnik v ČR loni oznámil, že ve vybraných lokalitách začíná znovu sázet větší počty méně obvyklých dřevin - jabloní, hrušní, třešní, tisů a dalších, které doplňují smíšený les ve středních nadmořských výškách, kde firma většinově hospodaří.

Letos v únoru zahájily VLS přeměnu rozsáhlých ploch převážně smrkových monokultur na pestré lesy druhového i věkového složení. Nové ekosystémy budou stabilnější, lépe odolají škůdcům, větru i sněhu, vysoká zvěř tam nenapáchá tak velké škody a navíc lesy zadrží víc vody. Postupně, ale rychle, přemění VLS monokultury na nové, druhově, prostorově i věkově pestré porosty. Dnes je v Brdech z 80 procent smrk.

ČTK

Komentáře  

+2 # schutzmeister@iex.cz 2023-08-31 11:31
Propagace lesních prací je určitě super.
Jen by člověk od profíků čekal, že bude taky trochu vzdělávací.
Co se ale o sadbě naučí dětičky, který budou sázet jablůňky i s listím a malýma jablíčkama ?
Pak se snadno pochopí, že se sází smrk v květnu, dub na jaře a buk se zeleným listím.

U ovoce ale přece každej zahradník ví, že :

" Ovocné stromky se vysazují v chladném období, v době vegetačního klidu, na podzim přibližně od poloviny října, než je půda promrzlá do hloubky. Stromky je vhodné vysazovat i pozdě na podzim. Při chladném počasí stromky nevysychají a mají lepší podmínky pro zakořenění. Pro výsadbu stromků platí zjednodušeně dvě pravidla:

musí být doba vegetačního klidu, třeba po opadu listů, po výrazném ochlazení
druhé pravidlo je, že stromek musíte být schopni zasadit. Tedy, že půda není promrzlá do velké hloubky. Jarní výsadba začíná ihned po rozmrznutí půdy a trvá většinou do konce dubna. Stejně jako na podzim, ranní mrazíky nejsou žádnou překážkou. "

A to nemluvě o klimatický změně, která to posouvá ještě o hodných pár týdnů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě