logo Silvarium tisk

Čtrnáct tůní a mokřadů vytvořily Lesy České republiky ve středních a jižních Čechách v rámci tří projektů spolufinancovaných Evropskou unií. Podnik tak pokračuje v opatřeních, která pomáhají krajině s adaptací na klimatickou změnu.

První projekt za 575 tisíc korun dokončily Lesy ČR ve středočeské pramenné části bezejmenného toku v povodí Kotenčického potoka (49.7393122N, 14.0348439E). V zamokřeném území s mladými olšemi a obvodovými odvodňovacími příkopy vytvořili vodohospodáři čtyři nové mokřady a tůně. „Kvůli mokřadům jsme hladinu spodní vody zvýšili zemními valy vysokými asi 80 centimetrů. Zeminu jsme získali při výkopu tůní,“ řekl Martin Poláček, vedoucí Správy toků pro oblast povodí Vltavy z Lesů ČR s tím, že se podařilo přerušit dosavadní odvodňování pozemků.

Během druhého projektu za téměř 431 tisíc korun vznikla v jihočeské lesní nivě (49.4253208N, 13.9666011E) místo malé zanesené vodní nádrže jedna větší tůň a výše proti proudu toku další tři tůně nové. „Ze dna jsme odtěžili sediment. Val utěsnila zemina a hladinu vody fixuje přeliv, jehož odpad je napojený na stávající tok pod hrází. V tůni vzniklo litorální pásmo pro vodní živočichy,“ pokračoval Poláček.

Dalších šest tůní velkých 140 až 530 metrů čtverečních a hlubokých až jeden a půl metru vytvořili vodohospodáři za 513 tisíc korun v korytech několika středočeských, převážně lesních vodních toků (49.6810533N, 14.8228856E). „U tří tůní jsme zvýšili vodní hladinu hrazením dřevěnými prahy a balvanitým skluzem. Upravili jsme i zemní val, který místy prosakoval,“ dodal Poláček.

Projekty podpořila Evropská unie z Operačního programu Životní prostředí a Lesy ČR na nich spolupracovaly s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Více se o všech vodohospodářských projektech podniku dočtete zde: www.vracimevodulesu.cz.

 

TZ LČR

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě