logo Silvarium tisk
Barbora Telferová, moderátorka:

Vyšší riziko požárů, než je touto dobou běžné, zaznamenali začátkem jara vědci z Ústavu výzkumu globální změny, kteří situaci monitorují. Střední nebezpečí platí i na jižní Moravě i teď, po ochlazení. Podle vědců je zatím klimatická změna i kůrovcová kalamita. Na možnou hrozbu proto reagují třeba lesníci.

 
Jiří Vízner, redaktor:

Březen 2022 a požár lesa u Sloupu na Blanensku. Dva roky na to přinesl teplý start jara lesnímu správci déja vu, mladý porost u Kunčiček hasiči zachránili.

Štěpán Pospíšil, Lesní správa Černá Hora:

Tady došlo k zahoření přibližně 900 m2. Naštěstí to bylo blízko dědiny, takže si toho lidé všimli

Jiří Vízner, redaktor

Dobře prostupný terén pro cisterny a méně hořlavé listnaté stromy. Způsob, kterým tu oheň chtějí přelstít.

Štěpán Pospíšil, Lesní správa Černá Hora:

Vždycky dva řádky listnáčů, dva řádky jehličnanů a přibližně po 30 m linka, která je nechaná, aby se do toho porostu dalo zajet.

Jiří Vízner, redaktor:

Takto vypadá les po 30 letech růstu. Snaží se taky víc budovat podobné retenční nádrže. V případě této mohou hasiči nabírat vodu přímo z hráze. Suché dřevo po kůrovci, listí a tráva jsou pro přírodu hodnotné, ale pro oheň pozvánka. Jak moc velká sledují v čase brněnští vědci na webu FireRisk.

Miroslav TRNKA,Ústav výzkumu globální změny Akademie věd ČR:

Dává informace o tom, jaká je vlhkost potenciálního paliva, které by mohlo být vlastně předmětem požáru. Máme síť 120 stanic, které jsou umístěny pečlivě v lesích.

Jiří Vízner, redaktor:

Na jeho vytváření spolupracují s hasiči z amerických národních parků, kde jsou požáry větší a často ponechané vývoji. Minulý týden školily kolegy v Brně.

John Cataldo,Yellowstone National Park:

Pokud je to opuštěné území a požár je tam přirozený, požár pouze monitorujeme. Pomáhá to vytvářet rozmanitost.

 
Jiří Vízner,redaktor:

Sledovat ukazatel se vyplatí taky zahrádkářům. Před pálením listí nebo trávy je hasiči varují, oheň totiž nemusí zůstat v zahradách.

 
Jaroslav Mikošla,HZS Jihomoravský kraj:

V případě, že by někdo pálil ten biologický odpad za silného větru, tak opravdu není problém, aby se ta jiskra dostala z zahrádky na to pole.

Jiří Vízner, redaktor

Opatření se snaží dělat taky ti, kteří pěstují ve velkém. Zemědělci mají při sklizních připravený traktor s podmítačem. Pokud by přeskočila jiskra od kombajnu, rozrušením půdy by místo oddělili od zbytku pole.

 

Barbora Telferová a Jiří Vízner, Česká televize

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě