logo Silvarium tisk

Do likvidace invazních druhů, které ročně způsobují vysoké škody zemědělcům a vytlačují z přírody původní druhy, se zapojí drony, roboty a umělá inteligence. Projekt, jehož vznik iniciovala ochranářská společnost Česká krajina spravující přírodní rezervaci v bývalém vojenském prostoru v Milovicích na Nymbursku, mají společně vyvíjet některé české univerzity, výzkumné ústavy a startupy. V tiskové zprávě o tom dnes informoval ředitel ochranářské společnosti Dalibor Dostál.

S odstraňováním invazních druhů nyní pomáhají zejména dobrovolníci. V milovické rezervaci nejčastěji likvidují lupinu mnoholistou, celík kanadský, nepůvodní javor jasanolistý nebo trnovník akát. Nový systém by měl invazní rostliny hubit s pomocí moderních technologií, testovat se to bude i v milovické rezervaci. „Přírodně cenná území budou nejdříve monitorovat ze vzduchu drony vybavené technologií rozpoznávání invazních druhů rostlin. V tom se budou postupně zdokonalovat na základě strojového učení. Dron pak vyšle signál pozemnímu robotu, který dojede na místo výskytu invazních rostlin a zlikviduje je,“ uvedli ochranáři v tiskové zprávě.

K určování druhů by měly přispět například zkušenosti brněnského startupu FlowerChecker. „Do společného projektu plánujeme přispět zkušenostmi s určováním druhů rostlin pomocí technologie hlubokého strojového učení. Technologie, kterou pod značkou Plant.id už integrovaly stovky mobilních aplikací z celého světa, tak bude využita pro zpracování fotek z dronů,“ uvedl šéf startupu Ondřej Veselý. Na vývoj technologie podala společnost žádost o grant z programu Prostředí pro život Technologické agentury ČR.

Nový systém bude mít přínos i pro zemědělce. „Projekt navazuje na dlouhodobý vývoj autonomních a robotických systémů na Technologické fakultě České zemědělské univerzity Praha. Podporuje dlouhodobý trend automatizace procesů v zemědělské výrobě, který sílí i v souvislosti s úbytkem pracovních sil ze zemědělství, neustálým nárůstem potřeby produkce dostupných potravin a rovněž nutností přizpůsobení globálním klimatickým změnám,“ uvedl Petr Novák z Technologické fakulty České zemědělské univerzity, kde vyvíjí robotické platformy a systémy pro využití v zemědělství, lesnictví a dalších oborech.

Zkušenosti z první etapy projektu plánují experti využívat v budoucnu při vývoji navazujících technologií. „Do dalších etap projektu se budeme snažit zapojit další experty a instituce, aby se podařilo vyvinout co nejlevnější a uživatelsky nejjednodušší řešení pro likvidaci invazních druhů,“ doplnil Dostál.

Podle letošní zprávy OSN způsobují invazní druhy ročně škody kolem 9,4 bilionu korun a měly vliv na vyhynutí 60 procent rostlin a živočichů. Výše škod se podle vědců od roku 1970 každé desetiletí čtyřikrát zvyšuje.

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě