logo Silvarium tisk
Název: Za nevytěžení kalamitního dřeva teď hrozí stát pokutami
Zdroj: Strakonický deník
Datum: 04.08.2007
Podtitulek: Včas nezpracované polomy po lednovém orkánu zapříčiňují šíření kůrovce
Autor: SLÁVKA PETRÁKOVÁ
Rubrika: Zpravodajství strakonicka

Strakonicko/Někteří ze soukromých majitelů lesů dosud nevytěžili popadané dřevo po lednovém orkánu Kyrill. Lesníci se je snaží donutit. Mají totiž obavy z kůrovce.
Lesy ČR čekal úklid 88 500 kubíků polomového dřeva, což představuje běžnou roční těžbu. Ve státních lesích bylo hotovo k poslednímu červnu. Zbývá však ještě 20 procent v lesích neukázněných soukromých majitelů. "S těmi máme problém na Blatensku a na Přechovicku. Jediné, jak je k vytěžení popadaného dřeva donutit, je výzva s termínem vyklizení. Pokud ani to nepomůže, může jim státní správa udělit pokutu," uvedl za Lesy ČR Viktor Blaščák.
"Jedná se o případy, kdy má les více vlastníků, každý bydlí jinde a nedokáží se domluvit. Na úklid lesa nedbají, protože jim z toho plyne zanedbatelný zisk," uvedl včera odborný lesní hospodář (OLH) z Katovic Zdeněk Kadlec.
Na Podlesí popadalo 4000 kubíků dřeva. "Počítáme, že do patnáctého srpna bude jak vytěženo, tak přiblíženo a odvezeno. Problémy nebyly s odbytem, ale s přistavením železničních vagónů," říká OLH Jaroslav Jarolím ze Zdíkova.
Váhat s těžbou polomového dřeva se nevyplatilo. "Kdo si pospíšil, chytil ještě dobré ceny, později jak zpracovatelům dřevní hmoty přibývalo, šly ceny dolů," informoval.
Do všech lesů na Strakonicku je možný přístup. "Zřícení nalomených stromů na turisty nehrozí," ujistil Jarolím.
Místa, kde vznikly kalamitní holiny, se musejí ze zákona do dvou let zalesnit. "V říjnu začneme pálit klestí a v březnu až dubnu příštího roku začneme zalesňovat," dodal.

SLÁVKA PETRÁKOVÁ

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě