logo Silvarium tisk
Název: Za odklízení polomů po orkánu Kyrill trest
Zdroj: ČT 1
Datum: 24.07.2007
Autor: Petr Šuleř
Moderátor: Eva Souhradová
Relace: Večerník

Moderátor
Za odklízení polomů po orkánu Kyrill trest. Přesně to hrozí Vojenským lesům a soukromým firmám, které svážely polámané dřevo z Boletic v jižních Čechách. Podle inspektorů životního prostředí totiž při pracích poškodily okolní přírodu.

Jaromír Bláha, Hnutí Duha:
Takhle jsou rozježděné obrovské holiny, které byly vytvořeny při těžbě polomů, veškerá lesní půda je zničena.

Autor
Na začátku byla nepovolená výprava aktivistů z Hnutí Duha do vojenského prostoru Boletice. Na základě fotografií, které přinesli, se celou věcí začaly zabývat úřady. Šetření nyní končí výsledkem - není to tak zlé, ale k poškození přírody těžaři opravdu došlo.

Ladislav Krátký, Česká inspekce životního prostředí:
V příštích dnech se dá očekávat, že zahájíme správní řízení.

Autor
Podle protokolů, do kterých jsme měli možnost nahlédnout, představují největší problém hluboké erozní rýhy, které po sobě zanechala těžká technika. Na druhou stranu inspektoři těžařům neprokázali třeba ničení zdravých stromů a připouštějí, že se Vojenské lesy ocitly v mimořádně obtížné situaci. Podle nařízení vlády musí z Boletic kvůli hrozbě kůrovcové kalamity odvézt co nejrychleji přes 600 000 polámaných stromů. Práci přitom přerušují i kvůli vojenským cvičením.

Slavomil Brandl, Vojenské lesy a statky Horní Planá:
Inspekce prošetřovala 6 podnětů, které podalo Hnutí Duha. V pěti z nich neshledala žádnou závadu.

Autor
Vojenské lesy pravděpodobně vyváznou zatím bez pokuty, inspekce jim pouze stanovila termín, do kdy musí poškozená místa rekultivovat. Trestu se ale nevyhnou dřevařské firmy, které kalamitu na místě likvidují. Vojenské lesy mají v plánu vyvézt velkou většinu stromů polámaných orkánem Kyrill z Boletic ještě do konce prázdnin. Jejich představitelé chtějí v příštích měsících pozvat na nejpostiženější místa i novináře.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě