logo Silvarium tisk

Křivoklátsko skrývá jeden z nejzachovalejších komplexů smíšených lesů v Česku. I proto by jej ochranáři i vláda rádi brzy vyhlásili novým národním parkem. Starostové blízkých obcí jsou ale proti, podle nich už je oblast chráněná dost. Reportér Aktuálně.cz vyrazil na místo s šéfem místních ochranářů Jaroslavem Obermajerem a zjišťoval, co by vyhlášení národního parku Křivoklátsku přineslo.

Z centra Prahy je to sem vzdušnou čarou jen něco málo přes třicet kilometrů, autem zhruba hodina cesty. Přesto bychom v Česku jen velmi těžko hledali zachovalejší smíšený les, než je ten v chladném údolí potoka Vůznice na Křivoklátsku.

Celý článek najdete zde

Komentáře  

+13 # Rensa 2022-06-13 11:38
Ano, po staletí se zde hospodaří (asi dobře, když je to tak "cenné"), na údržbu si to vydělalo prodejem dřeva, teď z toho bude prales a na jeho vybudování (pro pražáky?) půjdou peníze ze státního rozpočtu (zaplatíme my všichni).
Tak proč si to nezřídí někde v Šárce či Kunratících za peníze z rozpočtu Hlavního města Prahy? Bylo by to ekologičtější, neb by se ušetřily emise z dopravy pražáků - obdivovatelů divočiny na Křivoklátsko.
-3 # schutzmeister@iex.cz 2022-06-13 12:40
Taky by nemělo uniknout, že v článku prezentovaná část je nejpřísnější rezervace už od roku 1984 :
https://ipac.svkkl.cz/arl-kl/cs/detail-kl_us_auth-g0100424-Narodni-prirodni-rezervace-Vuznice-cesko/
Takže to co je prezentováno na snímcích je už placeno z rozpočtu MŽP dneska. Takže to tam není díky dobré péči placené z prodeje dřeva.
Ale to je jen zlomek.
A ani tady není žádný prales.
Jedni by rádi prales, jenže ten je staletí v trapu a druzí proti pralesu bojují, ač zjevně ani v žádném parku o žádný prales nikdy nepůjde.
Park je konec konců od slova park - a z tohodle pohledu je v té Šárce či Královské oboře dávno taky mají. Ti Pražácí.
+12 # Rensa 2022-06-13 14:27
I ta rezervace byla kdysi lesem, kde se hospodařilo.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě