logo Silvarium tisk

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

A vy stále posloucháte nedělní Radiofórum, připomínám, že se zapojit můžete i vy, když zavoláte na čísla 221552155 nebo 221552255 nebo pošlete esemesku na telefonní číslo 9077704 ve tvaru RF mezera a váš text. Na vaše otázky jsou připraveni odpovídat divadelní a literární kritik Vladimír Just, který se také věnuje médiím a vedoucí publicistické redakce Radiožurnálu Petr Dudek. Co čeká Šumavu? Změní boj s kůrovcem, který prosazuje nový ředitel národního parku, i ty dosud nejstřeženější zóny? Někteří z vědců, kteří odmítli s Janem Stráským spolupracovat, označují jeho plány na rozšíření těžby za likvidační. Jeden z nich Josef Fanta řekl doslova, že si ředitel Stráský zadělává na mezinárodní ostudu. Naopak starostové šumavských obcí chystané změny vítají. Petře, vy jste právě tenhle týden vysílali ze šumavské Modravy. Jak to tam vypadalo, jak jsou, jaké jsou reakce na ty plány?

Petr DUDEK, vedoucí publicistické redakce Radiožurnálu

V Modravě to vypadalo krásně, protože tam je to vždycky krásné.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

Bylo krásné počasí.

Vladimír JUST, divadelní a literární kritik

S tím souhlasím.

Petr DUDEK, vedoucí publicistické redakce Radiožurnálu

Bylo nádherné počasí, pořád je to tam krásné a ta debata, myslím si, se odvíjela, možná že ji posluchači slyšeli, ale já to shrnu, odvíjela se velmi zarputile a velmi zaníceně a řekl bych i informovaně. A když jste mluvila před chvílí o tom, že bychom chtěli vědět, jak to na Šumavě dopadne, tak já bych to malinko obrátil. Já si myslím, že ta Šumava, když dovolíte, je něco jako test naší vyspělosti. Totiž ta Šumava není jenom záležitost Modravy a není záležitost jenom lidí, kteří na Šumavě žijí, přestože ti samozřejmě do toho chtějí mluvit a mají na to právo. Ale já tu Šumavu chápu malinko jako zkoušku, jak na tom je naše společnost. Vy si můžete v tuto chvíli vybrat, buďto ta Šumava půjde jednou cestou a to bude ta cesta, která by vyhovovala, řekněme, malinko to budu zjednodušovat, ta cesta by vyhovovala lidem, kteří chtějí na Šumavě zakročit proti kůrovci tím, že budou těžit. Zároveň chtějí, aby se na Šumavu jezdilo, jezdilo za sportem, za rekreací a aby lidé, kteří tam přijíždějí, měli lepší a lepší podmínky, aby se více a více stavělo, aby tam byly další penziony, další hotely, aby tam člověku prostě bylo velmi komfortně. Na druhé straně jsou lidé, kteří, zase trochu zjednodušuji, chtějí Šumavu zachovat v tom stavu, v kterém je teď, teď mluvím o těch prvních zónách, o tom, čemu se říká prales. Prostě aby na Šumavě zůstalo něco unikátního, něco, co třeba těžko najdete v jiných zemích. Je to místo, kde žijí stromy, řekněme, divoce a jak se teď říká bez zásahu, padají, pokud je překoná kůrovec třeba jeden přes druhého.

Vladimír JUST, divadelní a literární kritik

Nebo vichřice.

Petr DUDEK, vedoucí publicistické redakce Radiožurnálu

Nebo vichřice. A v tom prostoru se tomu turistovi chodí trochu špatně, protože tam musí překračovat kmeny, které tam napadají, nemá tam prostě ty kiosky, nemá tam prostě tu obsluhu a tak dále. Ale zase je to něco, co nikde jinde neuvidí. A teď si můžeme vybrat, buďto ta společnost teda půjde tou komfortní cestou a udělá z toho z tý Šumavy prostor, který máte i všude jinde, bude se na tom krátkou dobu žít líp a těžaři, například, a hoteliéři vydělají takzvané rychlé peníze. Anebo tady zachováme něco, co bude zajímavé třeba i pro naše děti a pro děti těch dětí a bude to něco unikátního. Takže já nejsem odborník na Šumavu takový, jako třeba pan Just, nejsem ani lesák, nejsem ani biolog, ale budu s velkým napětím sledovat, jak naše společnost odpoví na tuto výzvu.

Vladimír JUST, divadelní a literární kritik

No, já bych trošičku vám do toho skočit s tím, že to, co jste nastínil jako první variantu, ať se tam lépe žije, ať tam teda se zbavíme toho kůrovce, ať jsou tam teda ty sjezdovky a tak dále, to je samozřejmě bohulibé, hezké, ale to není národní park. Pakliže chceme mít národní park, musíme se klonit k té variantě číslo 2. S tím ovšem, a já nejsem nějaký takový nekritický příznivec takových těch hodně radikálních ekologických požadavků uzavřít to pro veřejnost. Já říkám, že mít národní park a nemít v něm souvislou bezzásahovou zónu, kde necháme přírodu na pokoji a budeme se poučovat, co ona sama dovede bez našich zásahů, nebudeme ji řídit motorovou pilou, bez tohoto mít národní park znamená, jako mít Národní divadlo a nemít na něm jeviště. To je totiž smysl toho parku. Jenomže ti radikální někteří i přírodovědci, ale hlavně teda ekologové, zase to přehánějí na druhou stranu a nejradši by tam měli sice to jeviště, ale zatáhli oponu a aby tam směli třeba sami jenom se svými výzkumy a tak dále. To je taky špatně. Takže já jsem v tomto směru dosti, ačkoliv bývám často považován za jakéhosi téměř publicistického aktivistu šumavského, což je dáno tím, že tam tráví čtvrt roku už 30 let a že mě dvakrát kvůli mému psaní o Šumavě vytloukli chalupu kameny a tak dále a tak dále, okradení dřeva.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

Budí to vášně doslova.

Vladimír JUST, divadelní a literární kritik

Prosím, ano?

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

To téma, že budí vášně.

Vladimír JUST, divadelní a literární kritik

No, samozřejmě. Já jsem psal o tom, že se tam ztrácejí rezonanční smrky, pro vaši informaci, normální je tisíc, 1200, 1500 za kubík, a ten rezonanční 50 tisíc, jo. A když jsme už zjistili s dalšími kolegy, že se jich ztrácejí stovky a je to i potvrzeno soudním znalcem a já jsem o tom psal, dostal jsem varování. A poté, co vyšel další článek, tak mně byla vytlučena dvakrát chalupa, ale to je jedno. To je jenom, proč jsem do toho tak jaksi i osobně zaangžovanej. Já si myslím, že ta druhá varianta, o který vy jste hovořil, je jedině možná, ale ona se děje, ona se děje na bavorské straně hranice.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

Takže to jde.

Vladimír JUST, divadelní a literární kritik

To jde a samozřejmě. Ale já vám řeknu ještě jednu věc. Zatímco u nás se mění ředitel s každým novým ministrem a ministr s každými novými volbami, což je v pořádku, ale už ne ten ředitel, tak v Bavorsku za dobu, co já to sleduju, jsou 2 ředitelé. Jsou to oba dva lesáci, to byl pan inženýr Bibelriether, pak si udělal i doktorát z těchto věd a nyní pan inženýr Sinner. Já jsem s nima dopisoval, protože mě ten problém zajímal a říkal jsem, jakou mají vizi, už v 90. letech, protože i tam byla nespokojenost s tím, že lesáci říkali: sežere nám kůrovec celý Bavorsko a tak dále. A oni říkali: vize, no, to je Johann Wolfgang von Goethe, rozhovory s Eckermannem, natur filosofie, příroda nikdy nedělá chyby. Všecky chyby vždycky udělá jenom člověk, my je jenom neumíme přečíst. Tento citát já jsem si dohledal i se všemi kontexty a tak dál. Já jsem si řekl: ano, to jsou osvícení lesníci. Jo, čili pro mě to Bavorsko včetně péče o turistů, včetně toho, že toho turistu pěšího vpustěj až na tu první zónu, kamkoliv, nebudou mu zakazovat nějakou zelenou novou oponu, čili i ta rozumnější jaksi strategie vůči návštěvníkům.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

Rovnováhu.

Vladimír JUST, divadelní a literární kritik

Já bych to vzal přes kopírák, tak jak to mají v tom Bavorsku, přeci to jsou jedny hory.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě