logo Silvarium tisk
Podtitulek: Mezi Mlýny a Kytlicemi, v místě někdejší přehrady, vyrůstá nová retenční nádrž
Autor: JOSEF SUK
Rubrika: Ústecko - REGION

Rumburk/Kytlice/Osmnáct až dvacet milionů litrů vody zadrží retenční nádrž, kterou mezi Mlýny a Kytlicemi budují Lesy České republiky. Do výstavby nového vodohospodářského díla investují zhruba šest milionů korun.

"Jde o stavbu důležitou nejen pro lesní hospodaření, ale i okolní krajinu. V ní se díky nádrži voda bude udržovat a nové dílo by mělo také přispět ke zvýšení druhové rozmanitosti rostlin i živočichů v dané lokalitě," vysvětlil zástupce vedoucího rumburské správy Lesů ČR Tomáš Frinta.

Nádrž o rozloze zhruba jednoho hektaru bude zadržovat vodu v místech, kde už v minulosti podobná stavba existovala. "Patrné jsou zbytky někdejší hráze a také tu zůstaly klasické rybniční sedimenty, na kterých už vyrůstají náletové dřeviny," připomněl Tomáš Sedláček, který má na rumburské správě republikových lesů na starosti hmotný a investiční majetek.
Stavba retenční nádrže potrvá zhruba rok, skončí na počátku října 2008. Stane se významnou zásobárnou vody nejen pro okolní krajinu, ale i využívaným zdrojem v případě lesních či dalších požárů. "Ta nádrž bude prakticky celoročně poměrně dobře přístupná po dobře sjízdné lesní cestě, takže v případě požárů, které si samozřejmě vůbec nepřejeme, bude možné vodu získávat právě z tohoto zdroje," dodal Tomáš Sedláček.

S výběrem dodavatele prací neměly Lesy České republiky problém. Zájem o zakázku projevilo jedenáct firem, požadavky některých z nich za odvedenou práci se pohybovaly až na hranici osmi milionů korun. Stavbu investor nakonec svěřil ústecké firmě LAND, jejíž nabídka byla cenově nejvýhodnější a ústečtí stavbaři už přesvědčili o kvalitě své práce i při jiných stavbách v děčínském regionu.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě