Jičínsko
Iva Kovářová
Nová Paka / Odbor životního prostředí městského úřadu na základě lesního zákona zakázal vstup do lesa na pozemcích v katastrálním území Kumburský Újezd, Pustá Proseč a Valdov, postižených větrnou kalamitou 25. června.
Zákaz platí po dobu 3 měsíců. Nevztahuje se na vlastníky lesa, osoby jimi pověřené, pracovníky státní správy, pokud v prostoru vykonávají svoji působnost, a osoby odstraňující následky kalamity, pokud byly k odstraňování následků určeni vlastníky lesa. Jak uvedl ing. Ivan Vokatý, bouře se silným větrem způsobila rozsáhlý polom na lesních pozemcích. Stav lesa je takový, že je vstup do poškozeného porostu nejen zdraví, ale i životu nebezpečný. Proto orgán státní správy lesa využil zákonného zmocnění a vstup do poškozených lesních pozemků nepovoluje.
Na dodržování zákazu dohlíží revírník, občané jsou informováni prostřednictvím tabulí. Tomu, kdo poruší zákaz, hrozí finanční postih. Do lesa by se neměli vydávat houbaři, sběrači borůvek ani cyklisté. Nejvíce poškozenými jsou obyvatelé Pusté Proseče, kde větrná smršť brala s sebou ovocné stromy, sloupy i elektrické vedení, kroupy rozbily okna, střechy domů, poškodily automobily, úplně zlikvidovaly úrodu. Naštěstí nebyl nikdo zraněn.
Monitoring médií
- čtvrtek 30. duben 2026
- Máte moc peněz! Motoristé chtějí vyčíst šumavskému parku stamilionové rezervy, podle expertů se ale budou hodit (Hospodářské noviny)
- Vědci sbírají na Vysočině data o klimatické změně. Výsledný systém má radit lesním hospodářům (irozhlas.cz)
- Dostupný sborník ze semináře Škodliví činitelé v lesích Česka 2025/2026: Nové metody v ochraně lesa (e-los.cz)
- Lidé se zapojili do obnovy lesa. Na Javorníku vysázeli přes 2000 nových stromků (fm.denik.cz)
- Rodiny s dětmi vysadily kus nového lesa u Stračí. Proběhl Eko den Mondi (litomericky.denik.cz)
- Česko zasáhlo sucho, situace se jen tak nezlepší. Na Slovensku je ještě hůř (ct24.cz)
- Zásah u požáru lesního porostu u Ludkovic na Zlínsku komplikoval terén i nedostatek vody (pozary.cz)
- U Třeště na Jihlavsku likvidovali hasiči celé odpoledne požár tří hektarů lesa (ČTK)
- U Borkovic na Táborsku hořel hektar lesa, škoda je asi 100.000 korun (ČTK)
- Hasiči několik hodin zasahovali u hořícího lesa v Oseku na Teplicku (ČTK)
Anketa
Poslední komentáře
-
Česko zasáhlo sucho, situace se jen tak nezlepší. Na Slovensku je ještě hůř (ct24.cz)
, Před 2 dnyJo, chalani, už se to votočilo.... -
Vědci sbírají na Vysočině data o klimatické změně. Výsledný systém má radit lesním hospodářům (irozhlas.cz)
, Před 2 dny„Majitel lesa by už nemusel dělat složité analýzy, ale jenom by se ... -
Zemědělský výbor přílepkem připravil MŽP o dohled nad zdravím našich lesů (hnutiduha.cz)
, Před 3 dnyPan veterinář se mýlí. Jen uvedení do souladu s kompetenčním zákonem ... -
Srážek je málo, lesníci se bojí kalamity. Nejvíc vysychají lesy u Jablunkova (impuls.cz)
, Před 3 dnyA lapače či lapáky nevidět. -
Srážek je málo, lesníci se bojí kalamity. Nejvíc vysychají lesy u Jablunkova (impuls.cz)
, Před 3 dnyhttps://www.wochenblatt-dlv.de/feld-stall/wald/borkenkaefer-frueher-s ... -
Srážek je málo, lesníci se bojí kalamity. Nejvíc vysychají lesy u Jablunkova (impuls.cz)
, Před 3 dny„Uvidíme, jak se bude počasí vyvíjet. Riziko by stoupalo v okamžiku ... -
Sucho trápí jihočeské rybáře, lesníky i farmáře (ČT 1)
, Před 3 dnyUž to jede, vážení. :sigh: " kurovec kuru kouše.... " ... -
Obora Jelenice zůstává neprůchozí, brány sice zmizely, vznikly nové bariéry (ČTK)
, Před 5 dnyPan Grosser si vždy a ve všem počínal jako neomezený středověký ...













