4.7.2008
Zprávy 12:00
Kateřina BLECHOVÁ, moderátorka
Jednadvacet obcí a měst na Chrudimsku zakázalo vstup do tamních lesů. Je to příliš nebezpečné kvůli polomům. Přesto se lesníci setkávají i s tím, že lidé riskují. A na telefonu je teď kolega Erik Knajfl. Eriku, proč lidé zákaz porušují a hrozí jim pokuty?
Erik KNAJFL, redaktor ČT
Dobré poledne. Podle lesníků prostě lidé situaci podceňují. Přitom jim hrozí nejenom zranění, ale i pětitisícová pokuta. Do poničených lesů si i přesto chodí pro dřevo a výjimkou nejsou ani zvědavci, kteří se na spoušť, kterou vichřice napáchala, chodí jen tak dívat. A jak se zdá, nebezpečí neodradí ani houbaře. Ovšem my jsme se dnes do nejvíce postižených lokalit vydali a musím říct, že soudný člověk by si vstup do lesa skutečně rozmyslel. Navíc když fouká vítr. Mimochodem. V noci na včerejšek už museli policisté a hasiči v chrudimských lesích zasahovat. Hledali totiž partu mladých táborníků, kteří se vraceli ze Sečské přehrady pěšky a v lese zabloudili. Vše ale dopadlo dobře, pátrání bylo úspěšné a nikdo z táborníků zraněn nebyl.
Kateřina BLECHOVÁ, moderátorka
A máš informace o tom, jak dlouho bude zákaz vstupu do lesů trvat?
Erik KNAJFL, redaktor ČT
Na to bohužel není jednoduchá odpověď. Tady na Chrudimsku jsou škody na lesních porostech větší než při orkánu Kyrill nebo vichřici Emma. Zničeno je odhadem téměř dvě stě procent roční těžby. Škody budou lesníci odstraňovat několik měsíců. Troufám si ale tvrdit, že na Chrudimsku zůstanou lesy návštěvníkům zapovězené nejméně do konce letošního roku.
Kateřina BLECHOVÁ, moderátorka
Tolik Erik Knajfl z Chrudimska.
Monitoring médií
- čtvrtek 30. duben 2026
- Máte moc peněz! Motoristé chtějí vyčíst šumavskému parku stamilionové rezervy, podle expertů se ale budou hodit (Hospodářské noviny)
- Vědci sbírají na Vysočině data o klimatické změně. Výsledný systém má radit lesním hospodářům (irozhlas.cz)
- Dostupný sborník ze semináře Škodliví činitelé v lesích Česka 2025/2026: Nové metody v ochraně lesa (e-los.cz)
- Lidé se zapojili do obnovy lesa. Na Javorníku vysázeli přes 2000 nových stromků (fm.denik.cz)
- Rodiny s dětmi vysadily kus nového lesa u Stračí. Proběhl Eko den Mondi (litomericky.denik.cz)
- Česko zasáhlo sucho, situace se jen tak nezlepší. Na Slovensku je ještě hůř (ct24.cz)
- Zásah u požáru lesního porostu u Ludkovic na Zlínsku komplikoval terén i nedostatek vody (pozary.cz)
- U Třeště na Jihlavsku likvidovali hasiči celé odpoledne požár tří hektarů lesa (ČTK)
- U Borkovic na Táborsku hořel hektar lesa, škoda je asi 100.000 korun (ČTK)
- Hasiči několik hodin zasahovali u hořícího lesa v Oseku na Teplicku (ČTK)
Anketa
Poslední komentáře
-
Česko zasáhlo sucho, situace se jen tak nezlepší. Na Slovensku je ještě hůř (ct24.cz)
, Před 2 dnyJo, chalani, už se to votočilo.... -
Vědci sbírají na Vysočině data o klimatické změně. Výsledný systém má radit lesním hospodářům (irozhlas.cz)
, Před 2 dny„Majitel lesa by už nemusel dělat složité analýzy, ale jenom by se ... -
Zemědělský výbor přílepkem připravil MŽP o dohled nad zdravím našich lesů (hnutiduha.cz)
, Před 3 dnyPan veterinář se mýlí. Jen uvedení do souladu s kompetenčním zákonem ... -
Srážek je málo, lesníci se bojí kalamity. Nejvíc vysychají lesy u Jablunkova (impuls.cz)
, Před 3 dnyA lapače či lapáky nevidět. -
Srážek je málo, lesníci se bojí kalamity. Nejvíc vysychají lesy u Jablunkova (impuls.cz)
, Před 3 dnyhttps://www.wochenblatt-dlv.de/feld-stall/wald/borkenkaefer-frueher-s ... -
Srážek je málo, lesníci se bojí kalamity. Nejvíc vysychají lesy u Jablunkova (impuls.cz)
, Před 3 dny„Uvidíme, jak se bude počasí vyvíjet. Riziko by stoupalo v okamžiku ... -
Sucho trápí jihočeské rybáře, lesníky i farmáře (ČT 1)
, Před 3 dnyUž to jede, vážení. :sigh: " kurovec kuru kouše.... " ... -
Obora Jelenice zůstává neprůchozí, brány sice zmizely, vznikly nové bariéry (ČTK)
, Před 5 dnyPan Grosser si vždy a ve všem počínal jako neomezený středověký ...













