logo Silvarium tisk
Podtitulek: Kůrovec je letos postrachem lesů na Blanensku. Na vině jsou především soukromí vlastníci.
Autor: TOMÁŠ SOLDÁN
Rubrika: zpravodajství - blanensko

Blanensko/ V lesích na Blanensku letos řádí kůrovec ve velkém. Zničeného dřeva by však mohlo být méně, kdyby majitelé lesů plnili řádně své povinnosti.

"Je to problém. Údržbu lesa zanedbávají především drobní vlastníci, ale ohroženy jsou tak i lesy obecní, které s pozemky soukromníků často sousedí. Když se kůrovec rozšíří, jsou pak ztráty na dřevě veliké," řekla Ivana Stuchlíková z odboru životního prostředí blanenské radnice. Podle ní je například nutné vyvážet z lesů napadené stromy a umisťovat v lesích lapače, které škůdce zlikvidují.Podle ní je problém hlavně v tom, že soukromí majitelé nereagují na výzvy, které jím zasílají odborní lesní hospodáři. Ti zdarma obcházejí jednotlivé revíry a na případné nedostatky pak písemně upozorňují příslušné majitele."Často se stává, že vlastníci nepostupují podle stanovených pokynů. Přinutit je ale nemůžeme. V souladu se správními předpisy je musíme nejprve písemně upozornit, teprve potom přijde na řadu správní řízení, případně udělíme pokutu. Tím se ale vše zdrží minimálně o měsíc a to už je na včasný zásah pozdě. I kvůli tomu se letos vylíhly tři generace kůrovce," vysvětlila Stuchlíková.

Jedny z nejvíce postižených lesů jsou v Býkovicích. Někteří z majitelů tamních lesů již byli dokonce za svoji liknavost pokutováni. "V našem katastru byly za poslední rok uděleny čtyři pokuty. Ten problém je tady ale daleko starší, táhne se to už asi pět let. Tehdy byla hlavní příčinou nedokonalá těžba dřeva, kdy lesy od soukromníků hojně vykupovaly firmy, které pak dřevo ani nedotěžily a hned zase ty pozemky prodávaly dál. Ve dřevě se potom objevil kůrovec a nové majitele je těžké dohledat, protože většinou ani nejsou místní," rozkryl další příčiny problémů s kůrovci starosta Býkovic Libor Hladil.
Problémy s brouky se přitom nevyhýbají ani majitelům, kteří o své porosty pečují. "Letos jsem vykácel asi dvacet kubíků kůrovcového dříví. Je to samozřejmě ztráta, protože nás to stojí peníze, čas a úsilí a nic z toho nemáme," povzdechl si jeden z vlastníků Ladislav Chloupek.
Poslední generace škůdců se vy líhla v září, takže škody se objeví až v příštích měsících.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě