logo Silvarium tisk

hab        

Praha - Hrozby extrémního sucha či naopak častých povodní přiměly vědce z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy k ojedinělému výzkumu dávno zaniklých nádrží v prameništích šumavských říček a řek. V Česku jsou podobných vodních staveb, které v horních tocích řek postavili lidé v minulém a předminulém století, desítky. Vědci doufají, že svůj výzkum zakončí právě obnovením zaniklých nádrží.

Na šumavských slatích dříve existovala soustava jednoduchých nádrží či spíše suchých poldrů, v nichž se zadržovala přebytečná voda. Staré valy dávných staveb se ale dají využít i dnes a pomocí moderních technologií značně vylepšit. "Byly to sníženiny terénu, jednoduše přehrazená údolí. Ty nádrže se postupně vypouštěly, aby se navýšil průtok řek a polenové dřevo se dopravovalo níže po tocích," upřesnil Bohumír Janský z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Zatímco na středních a dolních tocích řek už zbývají pouze technická opatření, která by průběh povodní zmírnila, u pramenů jsou možnosti zatím nevyužité. "V Krkonoších se tyto nádrže stavěly už ve středověku na plavení dřeva do kutnohorských dolů. Mnohdy jsou v docela slušném stavu," doplnil Jánský.

Právě takových nádrží je podle Jánského velké množství i na Šumavě a lze je v souladu s ochranou cenné krajiny obnovit pomocí přírodních materiálů. "Dovedu si představit stavby blízké přírodě, které do ní hezky zapadnou," podotkl. Nádrže se nacházejí například v okolí Modravských slatí či v Luzenském údolí. Tyto oblasti jsou ale většinou v první zóně národního parku, a proto pro běžného turistu často nepřístupné.

Systém nádrží musí fungovat jako celek

Podle Jánského žijeme v době, kdy by se lidé měli soustředit právě na retenci vody a zvyšování jejích zásob. "V krajině musí být vody více a udělejme pro to všechno. Neubráníme se stavbě nádrží, ale musíme jít i mimo koryta toků," apeluje hydrolog.

Právě poznatky vědeckého týmu Karlovy univerzity by měly být zaměřeny na řešení jak velkého sucha, tak záplav. "Je to jen jeden střípek k celému souboru opatření, která se provádějí a jsou ověřená v praxi dlouhodobými zásahy z hlediska protipovodňové ochrany," vysvětlil. Podotkl ale, že opatření ve formě nádrží jsou pouze doplňková a katastrofy velikosti loňských povodní tolik neovlivní. Je totiž nutné, aby celý systém nádrží byl propojený a fungoval tak jako celek.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě