logo Silvarium tisk
Podtitulek: Město by tak mohlo získat zhruba 100 milionů korun
Autor: PETR KINŠT
Rubrika: REGION

Žatec/Žatecká radnice začala uvažovat o prodeji městských lesů. Odboru životního prostředí uložila ještě tento měsíc vypracovat návrh dalšího osudu této příspěvkové organizace a prodej je jednou z možností. "Městské lesy v Žatci jsou příspěvkovou organizací. Tato forma není nejlepší řešení," uvedl místostarosta Aleš Kassal. Připustil, že možnou variantou je prodej městských lesů. "Města a obce běžně prodávají svůj majetek, aby získaly peníze na investice. Les teď třeba prodává město Louny," řekl v této souvislosti místostarosta. Dokonce se objevil už i zájemce o koupi, kterým jsou Státní lesy ČR. Podle Luboše Segeše, ředitele Městských lesů v Žatci, byla jejich účetní hodnota před deseti lety stanovena na 200 milionů korun, nyní bude ještě vyšší.

"Tržní hodnota lesů je ale výrazně nižší. Pohybuje se tak na úrovni 40 až 60 procent účetní hodnoty," sdělil ředitel. Město by tak prodejem lesů mohlo získat zhruba 100 milionů korun. V majetku Žatce je 565 hektarů lesů hlavně v okolí Holedeče, Nečemic a Třeskonic. Ředitel městských lesů ale myšlence jejich prodeje příliš nakloněn není. "Podle mě by se město nemělo zbavovat tohoto svého historického majetku. Otázkou také zůstává, jak by se nový vlastník postavil k naučné stezce nebo cyklotrasám, které v městských lesích jsou," uvedl Segeš. Městské lesy jsou mírně ziskové, do rozpočtu Žatce každoročně "dodají" několik set tisíc korun. Zisk vytvářejí z prodeje dřeva, ročně se v městských lesích vytěží přibližně dva tisíce metrů krychlových dřeva.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě