logo Silvarium tisk

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) bude příští rok hospodařit s 38,9 miliardy korun, meziročně jde o snížení o zhruba 800 milionů korun. Vyplývá to z vládního návrhu rozpočtu fondu, který dnes schválila Sněmovna. Většinu peněz by měl zemědělský fond získat z evropských fondů, a to téměř 29 miliard korun.

Fond přerozděluje peníze zemědělcům, potravinářům a lesníkům na dotace. Na přímé platby má jít z unijního rozpočtu asi 19,76 miliardy korun a přibližně 2,4 miliardy korun mají činit zemědělské národní dotace.

Na investiční Program rozvoje venkova chce dát stát v příštím roce zhruba 7,1 miliardy korun, z toho 3,24 miliardy Kč ze státního rozpočtu, zbytek zaplatí Evropská unie. V Rozvoji venkova na podpory například kvůli přírodním omezením a dalším znevýhodněním, na investice včetně zavlažování a na podporu nových zemědělců půjde 6,3 miliardy korun, z toho 4,6 miliardy z unijního rozpočtu.

Kromě toho se plánuje například 172,6 milionu korun ze státního rozpočtu a 776,5 milionu korun z rozpočtu EU na Společnou organizaci trhů. Na marketingovou činnost, tedy na podporu značek kvalitních potravin Klasa, na Regionální potravinu a na podporu biopotravin, chce dát fond příští rok 100 milionů korun, v porovnání s letoškem poloviční částku.

Rozpočet fondu na příští rok není dostatečný, vyplývá z materiálu. V případě Rozvoje venkova chybějící státní podíl neumožňuje vyplácet příslušné dotační tituly podle související evropské legislativy a už obdržených žádostí, stojí v něm. Dostatečná podle dokumentu není ani přidělená státní dotace na včelařství. Státní zemědělský intervenční fond je zprostředkovatelem finanční podpory z Evropské unie a národních zdrojů.

 

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Kterou z hlavních změn v návrhu novely lesního zákona byste nejvíce přivítali?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě