logo Silvarium tisk

Ministerstvo životního prostředí by mělo pro českou vládu vypracovat kladný postoj k návrhu Evropské komise na snížení ochrany vlků. Dnes se na tom jednomyslně usnesl sněmovní zemědělský výbor. Komise přišla s návrhem omezit ochranu vlků, a tím usnadnit jejich odlov, loni v prosinci. Vlčí populace se v zemích EU rozšiřují, a jak dnes před poslanci řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), jde o problém od Finska po Chorvatsko. Útoky vlků na hospodářská zvířata se vyskytují i Česku a zásah proti nim je podle ministra značně obtížný.

Vrchní ředitel sekce ochrany přírody a krajiny ministerstva životního prostředí Michal Servus uvedl, že úřad vládě doporučuje zaujmout neutrální stanovisko. Důvodem podle něj je, že Česko si v době přistoupení k Bernské úmluvě vyjednalo výhradu k zařazení vlka mezi přísně chráněné živočichy.

Návrh komise musí schválit kvalifikovaná většina unijních zemí, aby jej EU mohla předložit mezinárodnímu výboru, který rozhoduje o ochraně přírody stanovené takzvanou Bernskou úmluvou. Tento dokument Rady Evropy, která není součástí Evropské unie, je závazný pro více než pět desítek států. Jednou z jeho smluvních stran je EU.

Současná pravidla, která zaručují vlkům status přísně chráněného zvířete, vychází podle komise z dat z konce 70. let minulého století, kdy byl vlk v Evropě zřídka vídaným druhem. V současnosti v některých zemích EU převyšuje velikost vlčí populace 1000 jedinců. Podle odhadů přírodovědců žije v 27 evropských zemích více než 15.000 vlků, jejichž počet za poslední desetiletí vzrostl o čtvrtinu. Komise proto navrhuje, aby šelmy přešly do kategorie chráněných zvířat, což usnadní povolování jejich lovu.

Návrh na snížení ochrany vlka by mělo Česko podpořit, uvedl před poslanci ministr Výborný. S tímto tématem přišlo dříve na unijní úrovni Finsko a i tehdy ho Výborný podpořil. Zásahy proti vlkům by po snížení ochrany měly být možné za výrazně snazších podmínek než nyní, popsal. V současnosti podle něj musí kromě jiného na místo útoku na zvířata třikrát přijet komise, a jak v nadsázce uvedl, musí na ni vlk počkat.

„V řadě státu je ten problém poměrně výrazný," podotkl ministr. V tuzemsku jde hlavně o útoky na hospodářská zvířata, například na Broumovsku neb Jablunkovsku. Například na Broumovsku jsou podle něj stavy mufloní zvěř na nule i díky přemnoženým vlkům, kteří nemají přirozeného nepřítele. Tamní zemědělci protestovali v roce 2022 a požadovali hlavně regulaci počtu vlků. Farmáři z Broumovska se v minulosti regulace vlků domáhali u soudů, ale neuspěli.

Bruselský návrh kritizují ochránci přírody. Data o vlčích populacích podle nich možnost jejich vybíjení neospravedlňují. Také skupina ministrů životního prostředí z 12 států EU vedená Slovenskem loni v únoru vyzvala Brusel, aby úroveň ochrany zachoval. Podobně to vidí i environmentální organizace.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě