logo Silvarium tisk

Petr ŠMELHAUS, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest
Pokud přistihne tzv. lesní stráž, což je vlastně správní orgán správy lesa, tak ta lesní stráž může toho toho člověka, o kterém má důvodné podezření, že krade to dřevo z lesa, tak ho může zastavit, může ho legitimovat a může ho případně i zadržet až do příchodu Policie České republiky, případně ho může na tu policii předvést. Může mu také uložit, pokud zjistí porušení zákona, tak mu může uložit pokutu a ta pokuta může být až do výše 100 000 Kč.

moderátorka
Jak se majitelé lesů brání krádežím dřeva?

Petr ŠMELHAUS, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest
Poměrně sofistikovaným způsobem oni samozřejmě dávají zábrany zábrany na kraji lesa, to je asi ta nejběžnější. Ten nejběžnější způsob, ale dnes už mají i technologické prostředky. Oni dávají GPS lokátory do toho dřeva v některých případech, to znamená, oni jsou schopni si najít toho vlastníka toho vlastníka toho toho zloděje, který jim dřevo z toho lesa ukradne.

moderátorka
Jaké tresty tedy hrozí tomu, kdo si z lesa odveze dřevo bez předchozího souhlasu vlastníka nebo právě v lese kácí stromy, aniž by se s někým domluvil?

Petr ŠMELHAUS, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest
Jak už jsem říkal, může to být i trestným činem za krádež může jít do vězení až na až na 2 roky. Pokud je to, pokud je to většího rozsahu krádež, tak samozřejmě pak ta trestní sazba může být podstatně větší, to znamená, je to trestníný čin, může ho čekat trestní oznámení a řízení potom trestní.

moderátorka
Už jste říkal, že na to dodržování zákona dohlíží tzv. lesní stráž, jaké pravomoce taková hlídka má? Na druhou stranu, jak se prokazuje, že toto je lesní stráž?

Petr ŠMELHAUS, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest
Ta lesní stráž by měla mít samozřejmě u sebe nějaký nějaký průkaz, kterým se prokáže, nemůže se kdokoliv prohlásit za za tu lesní stráž. Je to prostě orgán, který má nějaký průkaz, takže pokud mě zastaví člověk v lese a bude po mně něco chtít, tak já se ho zeptám, aby se mě prokázal. A pokud uvidím tu průkazku lesní stráže, tak už mu potom důvěřuju a musím s ním jednat.

Když půjdu ještě dál, pokud někdo z cizí dřevo z lesa vyskládá ji třeba doma u domku na svou zahradu může i posléze policie teda nejčastěji si zřejmě na udání kontrolovat už na soukromém pozemku původ toho dřeva, neboli tedy je vhodné schovat si doklad o zaplacení, případně nějaký doklad o té dohodě s majitelem.

Samozřejmě vstup na cizí pozemek je už obtížný, protože to je soukromý pozemek, ale samozřejmě pro případné případné kontroly, které by mohly přijít, a když si to někdo dokáže ověřit, například tím tím GPS systémem na tom dřevě umístěným, tak pro tyhlety případy samozřejmě jakákoliv jakýkoliv dokument jakákoliv smlouva, kterou potom prokáže, že jsem to dřevo řádně nakoupil nebo vytěžil, tak je tak je velmi vhodná.

moderátorka
Tím, že teď se zvyšuje zájem o dřevo, protože lidé chtějí více topit dřevem, tak pociťujete to i vy obracejí se třeba na spotřebitelskou poradu dTestu nyní aktuálně třeba více majitelé lesů? Potřebují s něčím poradit, případně s čím?

Petr ŠMELHAUS, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest
Majitelé lesů úplně ne, ale ti poctiví spotřebitelé, kteří se chtějí orientovat v tom, co si můžou v lese dovolit, co si mohou z lesa odnést, tak ti se na nás obracejí. Máme máme dotazy typu, co je klest, máme dotazy typu, kolik dřeva si mohu z lesa odvést a zdali na to potřebujou nějakou smlouvu, tak ano, tyto dotazy od spotřebitelů od těch poctivých spotřebitelů máme.

moderátorka
Tak teď poslední se věc se bude týkat také teďka, éra hub, tak, jak je to možné se sběrem hub? V jakémkoliv v soukromém lese je možné sbírat Česku houby?

Petr ŠMELHAUS, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest
Je to tak, jakákoliv omezení vstupu do lesa musí mít jasný zákonný důvod. Zákon, jinak umožňuje vstup do lesa a umožňuje, jak už jsme řekli, sběr toho lesního klestu a lesních plodů. Ale zákon říká, že to je pro osobní potřebu, takže zase nemůžu s tím, co v tom lese nasbírám, obchodovat. Nemůžu si odvést dvoukolák hub z lesa to, i když ano, můžu říct, že je to pro osobní potřebu. Na druhou stranu to už významně přesahuje to, co si běžně pod tímto pojmem představujeme.

moderátorka
Připomíná vedoucí právního oddělení dTestu Petr šmelhaus. Moc vám děkuji za odpovědi za vysvětlení. Pěkný den shledanou.

Petr ŠMELHAUS, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest
Také děkuji. Na shledanou.

ČT 24

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě