logo Silvarium tisk
Název: Název: Zlobice se stále bojí záplav
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 07.08.2007
Autor: (ČTK, kat)
Rubrika: Východní Morava

Na Kroměřížsku plánují, jak se chránit před velkou vodou * Zemědělci budou muset obnovit meze

Zlobice - Zlobice na Kroměřížsku se obávají opakování červnových lokálních záplav. Mají strach při každé větší bouřce. Obecní úřad proto v těchto dnech pracuje na opatřeních, která by obyvatele ochránila.
"Zejména jde o vyčištění zaneseného koryta Věžeckého potoka, o něž se dosud Lesy ČR nepostaraly," řekla starostka Zlobic Romana Kozáková. "Špatně to působí na psychiku lidí, kteří vidí zanesené koryto a bojí se, že když přijde přívalový déšť, zaplaví je to znovu," uvedla starostka.
Podle ní je koryto prorostlé dřevinami, které by se měly okamžitě pokácet. Zbořené hrázky prý navíc v toku utvořily obrovské nánosy kamení a cihel. Na dně potoka pod mostem u silnice na Kroměříž zase leží panely, kterými bylo koryto v době nejvyššího průtoku vody zpevněno. Podle starostky Zlobic zástupci Lesů ČR sdělili, že do konce roku budou dělat projekt na postavení zbořených hrázek. "Já tvrdím, že se na to koryto nebyli podívat. Myslím, že i bez projektu je možné z něj dřeviny a kamení vytahat," uvedla Kozáková. Podle Aleny Janišové, vedoucí Správy toků Vsetín, která má tuto problematiku ve společnosti Lesy ČR na starosti, firma s vyčištěním potoka počítá. "Budeme to dělat až na podzim v době vegetačního klidu," uvedla Janišová. Podle ní budou opraveny i stržené přehrádky, které slouží ke stabilizaci dna. "Lesy ČR zpracovávají i projekt na opravu potoka, do září by měl být hotový," dodala Janišová.
Podle starostky Kozákové vlastník druhého kritického toku, Bojanovického potoka, kterým je Zemědělská vodohospodářská správa, již část úseku pročistil a na další se chystá. Kromě vyčištění potoka nyní obec pracuje na pozemkových úpravách a hledá i protierozní a protipovodňová řešení. Ve hře je také výstavba poldru, který by zachytával přívalové deště.
Postižení mimo jiné přičítali vinu na povodních i špatně osázeným polím v okolí obce, která nedokázala zadržet vodu. Proto byla jedním z výsledků červencové schůzky starostů postižených obcí Kroměřížska se zainteresovanými organizacemi i diskuse s vlastníky pozemků nad osevními plány. "Zemědělci budou muset změnit osevní postupy," tvrdí kroměřížský starosta Miloš Malý. Na svazích nad Věžkami a obcemi na Morkovicku budou muset obnovit meze. "Náš odbor životního prostředí na to bude dohlížet," dodal.
Zlobice i jejich místní část Bojanovice zalila v polovině června voda z Bojanovického a Věžeckého potoka, které naplnil mohutný přívalový déšť. V obcích bylo podle starostky zasaženo více než dvacet domácností. Zlobice povodeň zasáhla již poněkolikáté. Někteří obyvatelé se s vodním živlem potýkali už před rokem a letos v červnu měli vodu v domech znovu.
Kromě nejhůře postižených Zlobic lokální záplavy v červnu na Kroměřížsku postihly i obyvatele Věžek, Pačlavic, Pornic, Lutopecen, Postoupek, Kvasic a Uhřic. Zasaženo bylo celkem asi sto domů. Valící se proud vody a bahna vyplavoval sklepy a přízemní podlaží budov, ničil hospodářská stavení nebo vyplavoval kanalizaci či septiky. Materiální škody podle odhadů dosáhly desítek milionů korun.

"Zemědělci budou muset změnit osevní postupy."
Miloš Malý

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jihovýchodní MoravaDiskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě