logo Silvarium tisk
Název: Zničené dřevo jde do Rakouska
Zdroj: Haló noviny
Datum: 26.04.2007
Autor: (vrv)
Rubrika: Z domova


JIŽNÍ ČECHY - Přestože řádění lednového orkánu Kyrill snížilo na jihu Čech cenu kulatiny zhruba o čtvrtinu, není většina polámaných stromů vhodná pro klasické zpracování a putuje do Rakouska. České pily si ale nestěžují, vyrábějí dřevo na topení.

Zatímco koncem loňského roku byly mnohé jihočeské pily často na hranici bankrotu, nyní jedou na plné obrátky. Řádění lednového orkánu Kyrill totiž nutí majitele lesů prodávat vytěžené dřevo ve velkém a levněji. České podniky proto už nemusí bojovat o dřevo s rakouskými firmami, které je na trhu dřív přeplácely. Je dost pro všechny - a zatímco dřív se kubík kvalitního dřeva prodával za zhruba 2100 korun, dnes je cena někde kolem 1500 korun. Záleží samozřejmě na kvalitě kulatiny. Jak Haló noviny zjistily, dřevozpracující podniky, které dřív lidi propouštěly, je nabraly zase zpátky. Týká se to například pily zpracovávající dřevo Lesů Český Rudolec u Velkého Ratmírova na Jindřichohradecku. ŻCena dřeva pro druhé čtvrtletí klesla až o pět set korun na kubík, tedy zhruba o 25 procent. Ke konci března jsme zpracovali polovinu polomů v městských lesích. Začíná být problém dřevo udat,® uvedl v tiskovém prohlášení jednatel společnosti Městské lesy Volary Miroslav Řežábek. Haló novinám si snížení cen kulatiny pochvalovali i drobní a střední podnikatelé. ŻV prvním kvartále byla kulatina předražená, nyní jdou ceny mírně dolů. Prudké zdražení z konce loňského roku to ale zatím nevyrovnalo,® sdělil nám ředitel jindřichohradecké firmy Kasalova pila Bohumír Kubíček. Dřevo polámané orkánem však většinou stejně míří do Rakouska, protože není pro běžné zpracování vhodné. ŻDřevo ze stromu, který vítr přelomil v půlce, je popraskané. Jde ho použít jen na přípravu štěpků k výrobě papíru nebo k řezání na topení,® vysvětlil Haló novinám Karel Červenka, který pracuje v malé pile na Táborsku. A o nekvalitní dřevo mají zájem opět hlavně rakouští podnikatelé. Vídeň totiž ze státní kasy přispívá v rámci koncepce ekologické energie na palivové štěpky.

(vrv)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě