logo Silvarium tisk

Název: Zničené stromy zpracují do března
Zdroj: Hradecký deník
Datum: 26.01.2007
Autor: (jk)
Rubrika: hradecko

Hradec Králové - Vichr způsobil škody také na porostech společnosti Městské lesy Hradec Králové.
Jak uvedl vedoucí výroby Milan Zerzán, poškozeno a vyvráceno je téměř 2700 kubíků dřeva. " Je to přibližně dvanáct procent naší roční těžby. Není to sice málo, ale obávali jsme se větší kalamity." Vysvětluje, že nyní byly vyvrácené hlavně smrky. "Nejvíce postiženou oblastí u nás jsou převážně lesní porosty kolem Bělečka, jedná se o stromy, které vítr vyvrátil, stojí osamoceny, nemají se o co opřít a podobně. Borovice jsou hustší, a tak lépe nápor větru vydrží." Uvedl, že situaci při nedávné vichřici zhoršil i fakt, že zem byla mokrá a stromy neměly oporu v půdě. " Pokud by bylo sucho nebo mrzlo, tak by škody byly menší. Strom by se asi zlomil, anebo by se vyvrátil. Na druhou stranu u vývratu se nezhoršuje kvalita dřeva," dodal vedoucí výroby městských lesů. Podle něj vytěží a zpracují lesníci 2700 kubíků kalamitního dřeva do konce března. " Je to nutné, protože pokud by k tomu nedošlo, hrozil by při oteplení na jaře zvýšený výskyt a napadení stromů kůrovcem smrkovým," upřesnil Zerzán. V těchto dnech mají v městských lesích doslova žně při těžbě dřeva. Pro borovicové porosty je totiž zima výhodnější, v létě jejich dřevo může modrat.

(jk)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě