Přihlásit

ALSOL: Pandemická opatření nám zkomplikují na jaře boj s kůrovcem

Anketa v článku! Opatření proti šíření koronaviru letos na jaře zkomplikují majitelům lesů boj s kůrovcem, jehož sezona kvůli teplému počasí začala dříve než loni. Omezení platná na hranicích podle jednatele Arcibiskupských lesů a statků Olomouc (ALSOL) Petra Skočdopoleho takřka zastavila obchod s vytěženým dřevem, lesníci se však budou snažit pokračovat v obnově lesů zasažených kůrovcovou kalamitou.

Foto: alsol.cz

"Tvrdá omezení v důsledku boje proti koronavirové nákaze přišla v nejméně vhodnou dobu pro les, protože celou zimu vyhledávali lesníci napadené stromy, aby včas zajistili jejich těžbu ještě před probuzením zazimovaného kůrovce," uvedl Skočdopole.

Kůrovec se v lesích podle něj začne rojit za dva týdny, takže napadené stromy je třeba rychle těžit. Skočdopole upozornil, že při současných karanténních opatřeních a kolapsu odbytu dříví to nikdo z vlastníků lesů bez pomoci státu dlouho nevydrží.

I přes nařízená omezení budou lesníci ALSOL pokračovat v jarní etapě zalesňování. Letos mají v plánu vysadit více než 6,5 milionu sazenic. "Zalesňování je pro nás prioritní. Proto musíme jet naplno, pochopitelně s dodržením všech bezpečnostních opatření. Podařilo se nám udržet tempo půl milionu sazenic týdně a blížíme se k polovině plánovaného množství sazenic na jarní etapu výsadby," podotkl Skočdopole.

Pociťujete při své práci v lesnictví komplikace kvůli koronavirové epidemii?

Vůbec ne - 21.9%
Částečně - 35%
Výrazně - 43.1%

Celkem hlasů: 448
Hlasování v této anketě bylo ukončeno na: 30 dub 2020 - 07:39

Skočdopole uvedl, že uzavření hranic a zavedení preventivních opatření udělalo mnoha lesnickým společnostem čáru přes rozpočet při personálním zajištění. Firmy obtížnější shánějí brigádníky.

Po zahájení celostátního nouzového stavu přešla společnost ALSOL, která pečuje o lesy s výměrou více než 42 000 hektarů, do alternativního provozu. Zavedla přísná hygienická opatření a zaměstnancům nabídla práci z domova. "Společnost, která zajišťuje pracovní oděvy pro naše zaměstnance, nám navíc vyrobila textilní roušky, abychom mohli vybavit zaměstnance i spolupracující živnostníky," dodal Skočdopole.

Lesy v Olomouckém kraji několik let devastuje kůrovcová kalamita, sucho a vichřice. Kůrovcové kalamitě a suchu padly za oběť už miliony stromů. Obnova zničených lesů potrvá mnoho let a bude stát stovky milionů korun.

Podle ČTK, red.

Naposledy změněno: pondělí, 30 březen 2020 09:43

(1 Hlasovat)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

ČHMÚ zpřístupnilo mapu sumy efektivních teplot ve vztahu k rojení kůrovců

ČHMÚ zpřístupnilo mapu sumy efektivních teplot ve vztahu k rojení kůrovců

Lesnictví

Teploty mají významný na rychlost vývoje kůrovců. Čím vyšší jsou průměrné teploty, tím je vývoj kůrovců rychlejší. Proto vznikla nová mapová informace zveřejňující sumu efektivních...

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

Lesnictví

Těžba dřeva vloni dosáhla 32,6 mil. m3 dřeva bez kůry, což představuje doposud rekordní objem vytěženého dříví. Došlo také k výraznému nárůstu plochy umělého zalesňování...

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

Lesnictví

Nízká půdní vlhkost po suché zimě, velké rozdíly v denních a nočních teplotách v první půlce dubna a výrazný deficit srážek v průběhu celého dubna...

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

Lesnictví

Desítky nádrží, tůní a mokřadů, přírodní koryta potoků – Lesy České republiky vrací lesům a krajině vodu. V rámci největšího programu v historii státního podniku...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby