logo Silvarium tisk

A. Babiš: "Odborníci se nám snažili namluvit, že příčinou kalamity je sucho"

Aktualizováno o video a vyjádření M. Jurečky. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) není s meziresortním jednáním o kůrovcové kalamitě spokojen, podle něj stát zaspal a dostatečně nejednal. Chce svolat další poradu s odborníky i se zástupci společností, které by přebytečné vytěžené dříví skladovaly, případně přepravovaly. Státnímu podniku Lesy ČR navíc podle něj chybí zhruba 2000 lidí, pro těžbu kůrovcových stromů. Krizový stav ale zatím vypisovat nechce, jak řekl 15. 5. 2018 novinářům.

Podle ministra životního prostředí v demisi Richarda Brabce (ANO) stát čelí zatím největší kůrovcové kalamitě od dob Marie Terezie. Na vině je podle A. Babiše bývalé vedení ministerstva zemědělství, které nedostatečně komunikovalo s ostatními resorty a nechalo situaci dojít až do současného stavu.

M. Jurečka podle Babiše loni přišel v září na vládu, kde dostal pověření, aby zajistil součinnost ministerstva dopravy nebo průmyslu a obchodu, což se však nestalo. Premiér Babiš také vyjádřil nespojenost s připraveností odborníků z řad lesníků na dnešní jednání.

A. Babiš chce v dohledné době svolat další poradu, na kterou by se dostavili i zástupci Asociace krajů ČR, ČD Cargo nebo SŽDC a dřevozpracovatelů, aby se řešilo skladování doprava i zpracování dříví. Problémem podle něj bude i odbyt dřeva, který by stát měl řešit. Podle jeho slov je  třeba řešit možnost prodeje dříví např. i do Číny, nebo možnosti podpory spalování dříví v elektrárnách a teplárnách.

Video: Čelíme největší kalamitě kůrovce od dob Marie Terezie, říká Brabec. Zaspali jsme dobu, dodává Babiš

Ministr Milek zmínil proběhlou novelu vyhlášky 101/1996 Sb. a přípravu novely vyhlášky 83/1996 Sb. Dále připomněl znepokojivý vývoj kůrovcových těžeb a na dotaz, zda připisuje vinu za současný stav i současnému náměstkovi pro lesní hospodářství uvedl, že náměstek pro lesní hospodářství neměl za doby ministra Jurečky Lesy ČR ve své kompetenci.  

Ministr Brabec uvedl, že reakce na kůrovce měla přijít zejména ze strany Lesů ČR a MZe podstatně dříve a měl být vyhlášen nějaký krizový scénář.

Kůrovcová kalamita se podle slov ministra Milka zejména na východě země stále zvětšuje. Problém se podle něj netýká pouze porostů ve správě Lesů ČR, ale všech vlastníků lesů hospodařících v obdobných podmínkách, a to i v sousedních zemích. Podle ministra životního prostředí ale národní parky, které spravuje ministerstvo životního prostředí problémy s kůrovcem nemají. Podle Andreje Babiše problém s kůrovcem nemají ani Vojenské lesy a statky pod ministerstvem obrany.

Podle ministra Milka je jedinou možností, jak sehnat více lidí do lesnictví, zjednodušit příjem zahraničních dělníků, například z Ukrajiny, Běloruska nebo ze Srbska.

Exministr zemědělství Marian Jurečka kritiku odmítá, dělal proti kůrovci maximum možného

Bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) odmítl kritiku premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO), že stát při řešení kůrovcové kalamity zaspal. Dělal maximum možného, za jeho vedení se instalovalo více lapačů, personálně posiloval státní podnik Lesy ČR, řešila se i kapacita odvozů dřeva z lesů, řekl 15. 5. pro ČTK Jurečka.

Babiš dnes Jurečku kritizoval za to, že neřešil situaci spolu s dalšími ministerstvy. "Když jsem ten argument slyšel, tak jsem se jen trpce pousmál. Od roku 2015 jsem několikrát přinášel na vládu materiál, který se týkal kalamitní situace v lesích - nejenom v Lesích ČR jako státního podniku, ale lesích obecně. A přiznám se, nepamatuji si nikdy připomínku z úst pana ministra financí Babiše," uvedl Jurečka. Podle něj ani dnes kritický ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který už působil v předchozím koaličním kabinetu na půdorysu ČSSD-ANO-KDU-ČSL, materiál nikdy nerozporoval.

"Dělali jsme dost opatření - v rámci legislativy a personálního obsazení jsme dělali maximum možného," dodal současný první místopředseda lidovců. Státní podnik Lesy ČR byl za něj personálně posílen, zmenšily se revíry, aby lesní pracovníci mohli lépe sledovat kvalitu porostů. Toto a další opatření, například zvýšená instalace otrávených lapačů na kůrovce, podle něj stála stamiliony korun. Navíc přestaly státní podniky těžit dřevo podle plánů těžby, ale začaly těžit pouze kalamitní dříví.

"Překvapuje mne, že přichází nějaká kritika, navíc půl roku po fungování vlády se vzbudili pánové," dodal. Svého nástupce Jiřího Milka (za ANO) upozorňoval na to, že lesnické problémy se musí řešit prioritně, dodal. "Nepamatuji si, že by pan ministr za poslední tři měsíce něco udělal - ani nebyl na vedení Lesů ČR," řekl Jurečka. Poprvé podle něj přijel Milek na jednání vedení státní podniku až nyní v pondělí po odvolání generálního ředitele podniku Daniela Szóráda. Tehdy pověřil řízením podniku Tomáše Pospíšila.

Zdroj: ČTK

Redakce

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+8 # Zepecka 2018-05-17 23:49
Zajímala by mne ta opatření ze strany MŽP, že se v podhůří Šumavy objevuje brouk a ohrožuje NP.
+37 # Přemek 2018-05-16 15:58
Babiš by se měl zeptat šéfa jeho Unilesu,proč je kalamita,ten dělal poradce minist.zemědělství a nyní hrají komedii.Také Uniles se podílel na tom,že dnes chybí lidi v lese,harvestory udělají to lepší a zbytek zbyl na lidi a ještě za almužny za práci,práce není na celý rok atd.A další problém bylo možnost pro a.s.(tedy i Uniles)odstoupit od uzavřených smluv s LČr bez postihu a potom nová výběrová řízení,kdy došlo ke zpoždění prací min.o 3 měsíce a ekon.ztrátě v řádech stovek milionů pro stát.Šéf jeho Unilesu radil ministrovi jen to co bude ekonomicky výhodné pro jeho firmu a na státní lesy kašlou a nyní jako vždy Babiš plká a hraje komedii pro lidi.Viz Rumburk kde Uniles dělá!
+28 # hartech 2018-05-15 21:37
Jediny problem je v tom, ze LCR kaci pouze souse ale kdyz se objevi kurovcova souse tak ten brouk uz tam davno neni ale je 10 metru vedle....
+23 # Pavel Boucký 2018-05-16 07:38
Problém je jinde. Sucho zatraktivňuje pro kůrovce porosty zcela jinak, než bylo dosud obvyklé. Už nejde jen o osluněné prosušené stěny, ale prakticky je atraktivní celá plocha porostů. Lýkožrout severský se pak z našeho pohledu chová zcela nevyzpytatelně. Samozřejmě se těží nalétnuté stromy, ale není ekonomicky možné nechat stát a dále znehodnocovat ani dřevo zpracovatelných souší. Nejsem zaměstnancem LČR, ale nelíbí se mi jednostranná kritika. Kalamita běží s podobným výsledkem a s podobnými "úspěchy" v boji proti kůrovci i v lesích VLS i nestátních vlastníků.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 4082

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 3244

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 3072

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2963

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Slovenská firma chce po Lesích ČR 220 mil. za nedodané dřevo, podnik to odmítá

Slovenská firma chce po Lesích ČR 220 mil. za nedodané dřevo, podnik to odmítá

Zobrazení: 2810

Okresní soud v Hradci Králové dnes začal projednávat žalobu slovenské společnosti Drevoindustria Smolenice na státní podnik...

Letošní Cena Ing. Jiřího Nováka byla udělena Pavlu Bednářovi za výzkum modřínu

Letošní Cena Ing. Jiřího Nováka byla udělena Pavlu Bednářovi za výzkum modřínu

Zobrazení: 2555

Projekt „Možnosti využití modřínu opadavého v českých lesích pod dopadem klimatické změny“ realizovaný v rámci Výzkumného...

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě