Přihlásit

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Jako poznat kůrovcem napadený strom v zimním období, jak odlišit sterilní kůrovcové souše a aktivní kůrovcové stromy nebo kolik jedinců lýkožrouta smrkového se může nacházet v kůře napadených stromů? Na tyto a mnoho dalších otázek odpoví (nejen) drobným vlastníků lesa nové video na portále www.nekrmbrouka.cz.

Doporučený Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Videonávody pro vlastníky lesa 

Stručné a názorné videonávody, jak postupovat v boji s kůrovcem ve vašem lese, najdete ve spodní polovině hlavní strany portálu NEKRMBROUKA.cz.

V zimním období je v období kůrovcové kalamity nezbytné činit potřebné kroky k zabránění dalšího šíření kůrovců při blížícím se jarním rojení. Základem je aktivní vyhledávání, následná těžba a asanace kůrovcem napadených stromů, které se často objevují okolo kůrovcových ohnisek vzniklých v době letové aktivity kůrovce, ale i uvnitř doposud nezasažených porostů.

Nové video na portále www.nekrmbrouka.cz dává praktický návod, jak stromy vyhledávat, jak rozlišit sterilní kůrovcové souše od stromů, z nichž na jaře hrozí vylétnutí dalších kůrovců, a může tak vlastníkům lesů poskytnout užitečné informace, jak omezit další šíření kůrovcové kalamity v roce 2020.

Redakce

Média

Naposledy změněno: čtvrtek, 16 leden 2020 13:46

(0 hlasů)

Komentáře   

+5 # Pegos 2020-01-19 13:41
Bohužel tuto situaci nezachrání uz nic. Brouk veškerý smrk sežere pak se pustí do modrinu a borovice. Dostalo se to do fáze kdy uz nic nepomůže.
+15 # Starý 2020-01-17 07:16
Které video malému vlastníkovi koupí chemii na asamaci, udělá starému důchodci zkoušky a absolvuje za něj kurzy, kdekoli v ČR, jen ne v dané oblasti... a hlavně, které video mu zajistí odbyt, protože po vykácení stejně musí zalesnit a striktně dle zákona !!!

Netvrďte nám páni odpovědí, že nás videa zachrání.

Máte nás za hlupáky a nebo si jen děláte "alibi" a někomu dobrý "kšeftíček", však daňový poplatník to unese.
+6 # prihodaj 2020-01-17 09:11
Dobrý den,

nikdo zde netvrdí, že jedno video, nebo celý portál nekrmbrouka.cz může současnou situaci zachránit. Jsme ale přesvědčeni, že zejména v oblastech, kde ještě nedošlo k plošnému rozvoji kalamity mohou srozumitelné informace pomoci.

Portál nerkrbrouka.cz je realizován PEFC ČR a Lesnickou prací za podpory na stránkách uvedených partnerů. Veškeré činnosti kromě natáčení a střihu videa externím subjektem jsou prováděny bez nároku na odměnu.

Za realizátory projektu Nekrmbrouka.cz

Jan Příhoda
+12 # Starý 2020-01-17 09:46
Tvrdí-netvrdí. Proč neříkáte, že celé generace lesníků dokázali takovýmto situacím předcházet a portály tohoto významu a ani komunikační technologie dnešního formátu k udržení řádného stavu v lesích nepotřebovali, tím nechci snižovat význam tohoto portálu.
Ale k věci, vemte i dnešní Šumavu, ekologové tu pustily kůrovce, ať jeJ krmili či nekrmili a po čase-v dnešní realitě co tam za 60 LET bude?
OPĚT SMRK !!!
Raději bych viděl od vás přímou pomoc pro malé vlastníky ve vyplňování formulářů pro naše Mze na podpory, což je pro video a možná i vás, stejně jako pro nás malé VELKÝ OŘÍŠEK.
Nebo se podobného videa dočkáme opět až dotace nebudou, budou rozdělené, či bude pozdě, tak jak dnes při této kůrovcové katastrofě jsou návody "skoro pro většinu malých" k ničemu ???

Tomu bych říkal pomoc !!!

Jen hledám smysluplnost, tak, jako ji používali naši předci !!! Ale i trochu pomoci a prevence pro malé lesy.
+10 # schutzmeister@iex.cz 2020-01-17 11:47
Cituji prihodaj:

nikdo zde netvrdí, že jedno video, nebo celý portál nekrmbrouka.cz může současnou situaci zachránit. Jsme ale přesvědčeni, že zejména v oblastech, kde ještě nedošlo k plošnému rozvoji kalamity mohou srozumitelné informace pomoci.
Za realizátory projektu Nekrmbrouka.cz
Jan Příhoda

Jednak to v nekalamitním lese vypadá opravdu o dost jinak.
A jednak srozumitelné komu ?
Hospodáři a sedláci, kteří v těch lesích od mala žijí, poznají kůrovcový strom, ještě než ho kůrovec napadne. Člověk sžitý s lesem to vidí. Nepotřebuje k tomu video.
Různí ti majitelé dědici s 1/12 půl hektaru 300 kilometrů od baráku, těm je to jedno.
A majitelé realit, různí ti vykukové z velkých měst, kteří les mají jen na zhodnocení přebytků z jiné činnosti, si na to najmou OLH.
A prakticky by víc než na smrku to člověk ocenil u borovice. Tam se mě to zdá daleko záludnější a protože se na ni zatím téměř zcela peče, ještě tam brouk ukáže co dokáže. Tam je ho letos už skutečně hafo.
+12 # Starý 2020-01-17 14:08
Jen ještě abych nebyl nelida, dodávám, že Lesnické práci a redakci patří

VELIKÝ DÍK

za tyto stránky, jejich obsah a možnost se tu k věcem vyjádřit.

A pokud jsem to nikdy nezmínil, tak to tímto napravuji.
Nám běžným lidem to někdy připadá jako samozřejmost, ale není to tak a vaše práce je jistě větší, nežli zde naše názorové střety a hodnocení.

Za trpělivost s námi vám děkuji, ale na názorech nebudu moc měnit....
+29 # siezer 2020-01-16 20:54
Video je poučné, přesto podle záběrů v lokalitě už s prohraným bojem! Takto důsledně nejde hledat brouk na 1000-2000 ha a zároveň vyplňovat tabulky, odvážet dříví, vodit Ukrajince za ruku...!
Lesu zdar

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vznikl Lesnicko-dřevařský fond: poskytne podporu lesnictví i dřevařství

Vznikl Lesnicko-dřevařský fond: poskytne podporu lesnictví i dřevařství

Lesnictví

Hlasujte v anketě! Valná hromada Lesnicko-dřevařské komory ČR schválila dne 22. října 2020 vznik Lesnicko-dřevařského fondu. Ten je určen ke zvýšení konkurenceschopnosti lesního hospodářství a...

Trubači Markazíni vydali nový videoklip „Voda“

Trubači Markazíni vydali nový videoklip „Voda“

Lesnictví

Po populárních hudebních videoklipech trubačské skupiny Markazíni „Brouka hledej“ a „Zalesňovací“ přichází hudebníci s novým videoklipem na aktuální téma „Voda“, který vznikl jako pokračování úspěšné...

Bobcat „Next is Now“: převratná změna  v odvětví kompaktních strojů

Bobcat „Next is Now“: převratná změna v odvětví kompaktních strojů

Komerční zpráva

Bobcat uvádí na trh nové produkty, vstupuje na nové trhy a inovuje ve všech oblastech. Uplynulých 60 let produkty Bobcat definovaly globální odvětví kompaktních strojů...

Společné „tažení“ za zachování chladnokrevných koní v lesích

Společné „tažení“ za zachování chladnokrevných koní v lesích

Lesnictví

V minulosti byla tažná síla koní celoročně využívána v dopravě, průmyslu, dolech, v zemědělství a ke mnoha dalším činnostem. Vlivem působení řady faktorů dnes vede...

Populární zprávy

Lesy ČR připravují reorganizaci a zřizují Závod lesní techniky

Lesy ČR připravují reorganizaci a zřizují Závod lesní techniky

Lesnictví

Zobrazeno:12440

Aktualizováno 21. 8. Vedení Lesů ČR připravuje významné organizační změny. Hlavním důvodem zamýšlených změn je snižování nákladů, zvyšování efektivity administrativních procesů a posílení vlastních kapacit Lesů...

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Lesnictví

Zobrazeno:8107

O agrolesnictví v našich podmínkách, hlavních benefitech, ale i rizicích, reálných možnostech zavádění agrolesnických systémů na lesní půdě či ekonomice tohoto způsobu hospodaření si redaktorka...

V  tendru Lesů ČR podala nejvíce nejvýhodnějších nabídek firma Uniles

V tendru Lesů ČR podala nejvíce nejvýhodnějších nabídek firma Uniles

Lesnictví

Zobrazeno:4247

V tendru na provádění lesnických prací ve státních lesích spravovaných podnikem Lesy ČR předložilo 36 firem 190 nabídek. Lesy ČR je začaly hodnotit 16. září...

Zemřel předseda SVOL František Kučera

Zemřel předseda SVOL František Kučera

Lesnictví

Zobrazeno:3685

SVOL s hlubokým zármutkem v pátek 16. 10. 2020 oznámil, že náhle podlehl nemoci František Kučera. „Ztratili jsme vzácného kolegu a přítele, lesnictví pak velkého...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby