Přihlásit

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Jako poznat kůrovcem napadený strom v zimním období, jak odlišit sterilní kůrovcové souše a aktivní kůrovcové stromy nebo kolik jedinců lýkožrouta smrkového se může nacházet v kůře napadených stromů? Na tyto a mnoho dalších otázek odpoví (nejen) drobným vlastníků lesa nové video na portále www.nekrmbrouka.cz.

Doporučený Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Videonávody pro vlastníky lesa 

Stručné a názorné videonávody, jak postupovat v boji s kůrovcem ve vašem lese, najdete ve spodní polovině hlavní strany portálu NEKRMBROUKA.cz.

V zimním období je v období kůrovcové kalamity nezbytné činit potřebné kroky k zabránění dalšího šíření kůrovců při blížícím se jarním rojení. Základem je aktivní vyhledávání, následná těžba a asanace kůrovcem napadených stromů, které se často objevují okolo kůrovcových ohnisek vzniklých v době letové aktivity kůrovce, ale i uvnitř doposud nezasažených porostů.

Nové video na portále www.nekrmbrouka.cz dává praktický návod, jak stromy vyhledávat, jak rozlišit sterilní kůrovcové souše od stromů, z nichž na jaře hrozí vylétnutí dalších kůrovců, a může tak vlastníkům lesů poskytnout užitečné informace, jak omezit další šíření kůrovcové kalamity v roce 2020.

Redakce

Média

Naposledy změněno: čtvrtek, 16 leden 2020 13:46

(0 hlasů)

Komentáře   

+5 # Pegos 2020-01-19 13:41
Bohužel tuto situaci nezachrání uz nic. Brouk veškerý smrk sežere pak se pustí do modrinu a borovice. Dostalo se to do fáze kdy uz nic nepomůže.
+15 # Starý 2020-01-17 07:16
Které video malému vlastníkovi koupí chemii na asamaci, udělá starému důchodci zkoušky a absolvuje za něj kurzy, kdekoli v ČR, jen ne v dané oblasti... a hlavně, které video mu zajistí odbyt, protože po vykácení stejně musí zalesnit a striktně dle zákona !!!

Netvrďte nám páni odpovědí, že nás videa zachrání.

Máte nás za hlupáky a nebo si jen děláte "alibi" a někomu dobrý "kšeftíček", však daňový poplatník to unese.
+6 # prihodaj 2020-01-17 09:11
Dobrý den,

nikdo zde netvrdí, že jedno video, nebo celý portál nekrmbrouka.cz může současnou situaci zachránit. Jsme ale přesvědčeni, že zejména v oblastech, kde ještě nedošlo k plošnému rozvoji kalamity mohou srozumitelné informace pomoci.

Portál nerkrbrouka.cz je realizován PEFC ČR a Lesnickou prací za podpory na stránkách uvedených partnerů. Veškeré činnosti kromě natáčení a střihu videa externím subjektem jsou prováděny bez nároku na odměnu.

Za realizátory projektu Nekrmbrouka.cz

Jan Příhoda
+12 # Starý 2020-01-17 09:46
Tvrdí-netvrdí. Proč neříkáte, že celé generace lesníků dokázali takovýmto situacím předcházet a portály tohoto významu a ani komunikační technologie dnešního formátu k udržení řádného stavu v lesích nepotřebovali, tím nechci snižovat význam tohoto portálu.
Ale k věci, vemte i dnešní Šumavu, ekologové tu pustily kůrovce, ať jeJ krmili či nekrmili a po čase-v dnešní realitě co tam za 60 LET bude?
OPĚT SMRK !!!
Raději bych viděl od vás přímou pomoc pro malé vlastníky ve vyplňování formulářů pro naše Mze na podpory, což je pro video a možná i vás, stejně jako pro nás malé VELKÝ OŘÍŠEK.
Nebo se podobného videa dočkáme opět až dotace nebudou, budou rozdělené, či bude pozdě, tak jak dnes při této kůrovcové katastrofě jsou návody "skoro pro většinu malých" k ničemu ???

Tomu bych říkal pomoc !!!

Jen hledám smysluplnost, tak, jako ji používali naši předci !!! Ale i trochu pomoci a prevence pro malé lesy.
+10 # schutzmeister@iex.cz 2020-01-17 11:47
Cituji prihodaj:

nikdo zde netvrdí, že jedno video, nebo celý portál nekrmbrouka.cz může současnou situaci zachránit. Jsme ale přesvědčeni, že zejména v oblastech, kde ještě nedošlo k plošnému rozvoji kalamity mohou srozumitelné informace pomoci.
Za realizátory projektu Nekrmbrouka.cz
Jan Příhoda

Jednak to v nekalamitním lese vypadá opravdu o dost jinak.
A jednak srozumitelné komu ?
Hospodáři a sedláci, kteří v těch lesích od mala žijí, poznají kůrovcový strom, ještě než ho kůrovec napadne. Člověk sžitý s lesem to vidí. Nepotřebuje k tomu video.
Různí ti majitelé dědici s 1/12 půl hektaru 300 kilometrů od baráku, těm je to jedno.
A majitelé realit, různí ti vykukové z velkých měst, kteří les mají jen na zhodnocení přebytků z jiné činnosti, si na to najmou OLH.
A prakticky by víc než na smrku to člověk ocenil u borovice. Tam se mě to zdá daleko záludnější a protože se na ni zatím téměř zcela peče, ještě tam brouk ukáže co dokáže. Tam je ho letos už skutečně hafo.
+12 # Starý 2020-01-17 14:08
Jen ještě abych nebyl nelida, dodávám, že Lesnické práci a redakci patří

VELIKÝ DÍK

za tyto stránky, jejich obsah a možnost se tu k věcem vyjádřit.

A pokud jsem to nikdy nezmínil, tak to tímto napravuji.
Nám běžným lidem to někdy připadá jako samozřejmost, ale není to tak a vaše práce je jistě větší, nežli zde naše názorové střety a hodnocení.

Za trpělivost s námi vám děkuji, ale na názorech nebudu moc měnit....
+29 # siezer 2020-01-16 20:54
Video je poučné, přesto podle záběrů v lokalitě už s prohraným bojem! Takto důsledně nejde hledat brouk na 1000-2000 ha a zároveň vyplňovat tabulky, odvážet dříví, vodit Ukrajince za ruku...!
Lesu zdar

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Rok 2020: Kůrovcová kalamita v době covidové (Anketa Lesnické práce)

Rok 2020: Kůrovcová kalamita v době covidové (Anketa Lesnické práce)

Lesnictví

V anketě lednového čísla Lesnické práce významní představitelé lesnicko-dřevařského oboru komentovali uplynulý rok 2020. Přinášíme čtenářům Silvaria anketní odpovědi zástupců státních lesů – Josefa Vojáčka...

Lesnické práci popřáli: P. Zahradník, P. Češka, PEFC ČR, J. Pohan a M. Třeštík

Lesnické práci popřáli: P. Zahradník, P. Češka, PEFC ČR, J. Pohan a…

Lesnictví

Video uvnitř článku! Podívejte se, co kolegyně a kolegové lesníci popřáli ve třetím ze série videopřání Lesnické práci, která letos slaví jubilejní 100. vydání!

Chladné počasí loni pomohlo ALSOL snížit objem kůrovcových těžeb

Chladné počasí loni pomohlo ALSOL snížit objem kůrovcových těžeb

Lesnictví

Pracovníci Arcibiskupských lesů a statků Olomouc (ALSOL) loni díky chladnějšímu a deštivému počasí vytěžili o téměř 90 000 metrů krychlových kůrovcového dříví méně, než původně...

Trubači Markazíni popřáli k výročí Lesnické práce

Trubači Markazíni popřáli k výročí Lesnické práce

Lesnictví

Video uvnitř článku! Ke 100. výročí časopisu Lesnická práce ve druhém ze série videí tentokrát svou zdravicí přispěli trubači Markazíni, kteří všem pro radost a zamyšlení nad...

Populární zprávy

Státní podnik Lesy ČR zhodnotil situaci v lesích po letošní kůrovcové sezóně

Státní podnik Lesy ČR zhodnotil situaci v lesích po letošní kůrovcové sezóně

Lesnictví

Zobrazeno:6076

Letová aktivita kůrovců skončila, kalamita ale pokračuje. Podle vyjádření Lesů ČR je zvládnutí kalamity pro podnik prioritou. Postupně se to daří na Moravě, situace se...

Nepotřebujeme náhrady za škody zvěří, potřebujeme, aby nám kultury odrůstaly

Nepotřebujeme náhrady za škody zvěří, potřebujeme, aby nám kultury odrůstaly

Lesnictví

Zobrazeno:4382

V posledních několika letech se v důsledku kůrovcové kalamity lesníci potýkají s bezprecedentním nárůstem holin a klimatická změna s sebou nese nutnost přechodu k pestřejším...

Podzimní Kůrovcová mapa byla aktualizována

Podzimní Kůrovcová mapa byla aktualizována

Lesnictví

Zobrazeno:4238

Na základě rozdílové analýzy satelitních snímků bylo detekováno cca 8 100 ha těžeb převážně jehličnatých porostů v období od července 2020 do září 2020, dále...

Lesy ČR z tendru 2021+ podepsaly všechny smlouvy, nejvíc má Uniles

Lesy ČR z tendru 2021+ podepsaly všechny smlouvy, nejvíc má Uniles

Lesnictví

Zobrazeno:3557

Aktualizováno Lesy ČR uzavřely podpisem posledních čtyř smluv miliardový lesnický tendr. Vítězem pětimiliardového tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce a prodej dřeva...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby