logo Silvarium tisk

Lesnická výzva byla představena veřejnosti

Aktualizováno 7. 3. Škody na smrkových porostech kvůli kůrovci jenom v ceně dříví můžou do budoucna přesáhnout 500 miliard korun, tedy více než třetinu současného státního rozpočtu. 28. 2. to na tiskové konferenci oznámili signatáři Lesnické výzvy, pod kterou se podepsali vlastníci nebo správci 75 procent plochy českých lesů a více než 60 procent vlastníků dřevozpracovatelských kapacit. 

Účastníci konference dále uvedli, že by lesníci  letos pro boj s kůrovcem a obnovu porostů potřebovali kolem sedmi až osmi miliard korun. Stát jim slibuje zlomek, lesy pak nepůjdou uchovat, varují. Kromě toho požadují změny legislativy.

Jen v roce 2018 kůrovec a sucho zničili minimálně 50 tisíc hektarů lesů (rozloha hlavního města Prahy nebo tedy 100 tisíc fotbalových hřišť). V letošním roce to může být až desetkrát větší plocha.

„Situace nyní bezprostředně postihuje především vlastníky lesů. Má však citelný dopad na celý lesnicko-dřevařský sektor. Naše Komora dlouhodobě usiluje o účinnou mezirezortní spolupráci, aktivní zapojení všech zodpovědných ministerstev považujeme nyní za klíčové," upozorňuje Ivo Klimša, předseda Lesnicko-dřevařské komory ČR.

Reportáž České televize k tématu Lesnické výzvy najdete zde.

„Chřadnutím vlivem sucha a vysokých teplot je ohrožena většina dřevin. V české krajině chybělo na konci roku až 40 litrů vody na jeden metr čtvereční do hloubky jednoho metru a problém ve větších hloubkách je ještě závažnější, protože doplňování deficitu spodních vod je velmi pomalé. Bez zdravých lesů nebude dostatek pitné vody, výrazně se zhorší kvalita ovzduší a vzroste riziko povodní," varuje Karel Klem z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR.

„Problém zatím nemusí veřejnost všude vidět. Akutně jsou ale ohroženy téměř všechny lesy u nás, protože kůrovec je kalamitně přemnožen na celém území ČR bez ohledu na vlastnictví," varuje Petr Zahradník, specialista na ochranu lesa.

Čtěte také: Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy! 

Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý ČTK sdělil, že nestátním vlastníkům lesa byly kvůli kůrovci navýšené dotace. "Ministerstvo zemědělství počítá na podporu lesního hospodářství v roce 2019 vydat přinejmenším 1,15 miliardy Kč oproti 0,75 miliardy Kč v roce 2018. To představuje nárůst z 630 korun na 1000 korun na hektar. Vlastníci lesa je mohou využít například na zalesnění nebo ochranu a výchovu porostů," uvedl mluvčí.

Vlastníci upozornili, že podporu po státu požadují poprvé od revoluce v roce 1989. Kvůli klimatické změně a horkému počasí loňského roku se vývoj kůrovce podle nich zkrátil o dva až tři týdny, a dřevo tak není možné stihnout zpracovat. Jenom v letošním roce odhadl think tank Czech forest, že škody v lesích způsobené suchem a následně kůrovcovou kalamitou dosáhnou 30 miliard korun, což je o 10 miliard více než loni.

Tisková konference, na které byla Lesnická výzva představena veřejnosti a novinářům (28. 2. 2019). Foto: redakce

Podle mluvčího ministerstva se nyní připravují pravidla nové podpory pro zajištění péče o lesní porosty do 40 let věku. Podpora se ale bude muset notifikovat u Evropské komise, bude také potřeba novelizovat lesní zákon. "Souběžně bude jednáno s ministerstvem financí o uvolnění požadované částky až tří miliard korun. Vlastníci lesů by mohli žádat o podporu koncem letošního roku. Problém nelze řešit stávajícími postupy, protože propady cen na trhu s dřívím jsou výrazné, trh je zahlcen dřívím, které vlastníci lesů musí ze zákona a z pohledu ochrany lesa vytěžit," dodal Bílý.

Stanovisko Hnutí Duha k představení Lesnické výzvy najdete zde a tiskovou zprávu Hnutí Duha pak zde.

Stát podle odborníků a vlastníků lesa v podpoře boje s kalamitou zaspal, zákony jsou psané na normální situace. Navíc stát podle nich neřeší přemnoženou vysokou zvěř, která ničí mladé porosty.

Vyjádření VÚLHM k podpoře Lesnické výzvy čtěte zde.

Zvednout příspěvky pro pomoc vlastníkům lesů doporučil už sněmovní petiční výbor. Stát by podle něj měl přispět alespoň zmiňovanými třemi miliardami korun. V letošním rozpočtu je na příspěvky na hospodaření v lesích 1,15 miliardy korun, proti loňsku skoro dvojnásobek.

Další informace o Lesnické výzvě najdete zde.

Red.

 

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2171

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2101

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2042

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1597

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1546

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1545

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě