Přihlásit

Lesy ČR prodaly podíl v Hradecké lesní Františku Dejnožkovi

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) prodal v minulých dnech svůj poloviční podíl v Hradecké lesní a dřevařské společnosti (HLDS). Za 60 milionů korun tento podíl koupil druhý akcionář HLDS, podnikatel v lesnictví František Dejnožka. Ministerstvo zemědělství s prodejem souhlasilo. 

Doporučený Lesy ČR prodaly podíl v Hradecké lesní Františku Dejnožkovi

"Ponechat si podíl pro podnik nemá smysl. Proto jsme se dohodli na prodeji našich akcií," uvedl generální ředitel LČR Josef Vojáček. Dodal, že dřívějším výnosem z dividend HLDS se původní investice státnímu podniku několikanásobně vrátila.

Lesy ČR se podílu v HLDS snažily zbavit dlouhé roky. Podíl v HLDS, která se zabývá obchodem se dřívím, státní lesy získaly v roce 1998. Firma HLDS do konce roku 2010 prodávala asi 40 procent dřeva z Lesů ČR. Když se LČR rozhodly smlouvu s HLDS neobnovit, vznikl mezi subjekty ostrý spor. LČR tehdy tvrdily, že na spolupráci s HLDS prodělaly téměř miliardu korun. Dejnožka to odmítl a ze ztrát obvinil vedení LČR.

Ministerstvo zemědělství nedávno pro ČTK uvedlo, že LČR ve své strategii s dalším využitím HLDS nepočítají. "Od ukončení obchodní spolupráce trvá dlouhodobě neuspokojivý stav související s akcionářskou strukturou HLDS a odlišnými představami obou akcionářů o budoucí strategii a způsobu řízení HLDS. Stav HLDS je z ekonomického pohledu velmi neuspokojivý," uvedl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

HLDS utrpěla v roce 2017 ztrátu 3,94 milionu korun při tržbách 595 milionů korun. Podíl exportu na tržbách činil 21 procent, firma dřevo vyvážela do Německa a Rakouska. Do majetku HLDS také patří obchodní podíly ve společnostech Hanušovická lesní, Lesní společnost Broumov Holding, Energowood CZ a Slovenská lesnícka a obchodná spoločnosť, vyplývá z předloňské výroční zprávy. Na účtu nerozděleného zisku minulých let měla HLDS ke konci roku 2017 přes 84 milionů korun.

Podle ČTK, red.

(0 hlasů)

Komentáře   

+4 # lesmistr 2019-06-07 17:04
Volal mně známý lesník, podotýkám lesník z tzv. staré školy, ať se podívám na stránky "justice.cz- veřejný rejstřík-sbírka jistin-hradecká lesní a dřevařská společnost", že mu prý "něco nezdá". Podíval jsem se a zjistil, že všechno, jak je v posudku z 29.5. 2019 a závěru pana Ing. Michálka, Orlická 735, Třebechovice pod Orebem uvedeno, v pořádku a v souladu se zákony.

Pro další pochybovače si dovolím uvést z textu závěru pana Ing. Michálka základní informace:

Pan Ing. Dejnožka měl, jako 50%-ní vlastník akcí, na koupi přednostní právo, jehož využil. Vzhledem k tomu, že jeho firma HLDS nemá a v dobu koupě neměla dostatečnou sumu peněz na zaplacení 50%-ního podílu 60,000.000 korun českých, státní podnik LČR ( uvedený v textu jako "Společnost" ) mu tuto částku za v textu uvedený úrok půjčila. Jak uvedl znalec pan Ing. Michálek, bylo a je všechno v pořádku a podle zákona. Kupující si koupil za peníze prodávajícího ( + úroky) druhou polovinu akcí firmy.

Toto píšu pro informaci všem, kteří by, podobně jako můj známý, lesník ze "staré školy", chtěli pochybovat o tomto prodeji. Pro "nevěřící Tomáše" jsem uvedl adresu, kde jsem údaje o oné transakci získal.

Lesu ( a Lesům ČR s.p. především) zdar!
+3 # lesmistr 2019-06-07 17:39
V adrese k přístupu uvedené výše je chyba: místo "jistin" má být sbírka LISTIN. Sice detail, ale při hledání na stránkách justice.cz..údaj důležitý.
Děkuji za pochopení.
+5 # lesmistr 2019-06-09 10:42
Dnes mně volal onen známý lesník z tzv. staré školy. Konečně prý p o c h o p i l ! Ale dal si na čas.

Prý zpočátku nevěřil tomu, co se může dít, jaké obchody lze dnes uzavírat. Nevěřil, že si osoba soukromá může koupit část podílu ( za 60 miliónů korun, které ale nemá) od svého společníka ( státního podniku LČR) za peníze prodávajícího,
tzn. že mu LČR s.p. celou částku 60,000.000 za dobrý úrok zapůjčily. Toto prý pochopil až po vysvětlení situace svým synovcem, který je vysokým manažerem u velké firmy.

Bývalý polesný konečně pochopil, že se jedná o "podporu státu pro malé a střední podnikatele". Jenom prý zpočátku zaváhal, zda lze firmu s obratem v minulosti až 1 miliarda korun ještě považovat za firmu "malou nebo střední". Ale to jenom otázka toho, jakou částku kdo považuje za malou, střední nebo velkou.

Ten starý lesník se mně dokonce svěřil, že prý dostal nápad, jak zbavit některé subjekty tzv. střetu zájmu. Zrušil by jistou diskriminační úpravu zákona
a tzv. svěřenecké fondy, protože ty jsou překážka ve svobodném podnikání. Konečně by se někteří majitelé firem nemuseli dočasně "zbavovat" majetku, ale naopak by se k němu mohli hrdě hlásit a v zájmu jejich rozvoj podnikat. Pomohlo by to rozvoji celé republiky a zmizely by trapné spory, které nyní řeší EU.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL: Na zalesňování potřebujeme pro příští rok sedm miliard

SVOL: Na zalesňování potřebujeme pro příští rok sedm miliard

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR (SVOL) žádá stát o sedm miliard korun na zalesňovací práce pro příští rok. Letos by mohl kůrovec napadnout...

Na NEKRMBROUKA.CZ najdou vlastníci lesa nový videonávod o kůrovci

Na NEKRMBROUKA.CZ najdou vlastníci lesa nový videonávod o kůrovci

Lesnictví

Před začátkem jarního rojení bylo na portálu NEKRMBROUKA.cz zveřejněno video, které názorně ukazuje, jak lýkožrouta smrkového vyhledávat. V srpnu byl dokončený nový videonávod, které komplexně...

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

Lesnictví

Hlasujte v anketě! Lesní školky mění v poslední době kvůli kůrovci sortiment. Výrazně se zvýšila poptávka po listnatých stromech, které lýkožrout smrkový nenapadá. Zároveň je...

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Lesnictví

Žádosti o krajskou dotaci mohou lesníci podávat od 2. do 30. září. Zjara už kraj na stejný účel rozdělil 26 milionů korun, většinou plynuly na...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby