Přihlásit

Lesy ČR z tendru 2020+ zatím podepsaly 81 procent smluv

Lesy České republiky dosud ze sedmimiliardového lesnického tendru 2020+ podepsaly smlouvy na 44 z 54 soutěžených jednotek. Dalších šest smluv je před uzavřením, podepsány by měly být zhruba do poloviny ledna. U dvou jednotek je po námitce účastníka správní řízení u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Tendry na dvou jednotkách Lesy ČR kvůli ekonomicky nevýhodné nabídce zrušily a budou je opakovat.

Doporučený Lesy ČR z tendru 2020+ zatím podepsaly 81 procent smluv

Tendr je pětiletý a jde v něm o těžbu 8,56 milionu metrů krychlových dříví, práce za 6,99 miliardy korun a roční zalesnění 2879 hektarů. Při vyhlášení tendru se předpokládalo, že vítězné firmy začnou pracovat od začátku ledna. 

Podle předběžných výsledků byla vítězem tendru těžařská skupina PETRA z Hodonína. Firma podala nejlepší cenovou nabídku na deseti z 54 jednotek v soutěži. Měla tak šanci získat až deset kontraktů. Z dosavadních oznámení Lesů ČR na webu věstníku veřejných zakázek vyplynulo, že skupina PETRA dosud uzavřela sedm kontraktů. Za skupinou PETRA se v tendru 2020+ s možným ziskem až pěti jednotek umístily Kloboucká lesní a firma UNILES, která patří do holdingu Agrofert.

Nabídky do tendru loni v říjnu podalo 32 firem a alespoň jednu zakázku by mohlo získat 21 z nich. Celkem firmy podaly 213 nabídek, takže na každou z 54 jednotek připadalo v průměru 3,94 nabídky. Zájem firem o práci pro Lesy ČR byl vyšší než v minulých letech. Předloni v tendru 2019+ činil průměr nabídek na jednotku 2,74.

Pomůže nová Koncepce státní lesnické politiky řešit dopady kalamity a globální klimatické změny?

Tendr s 54 zakázkami podnik rozčlenil do tří typů podle toho, jak je území zasaženo kůrovcovou kalamitou. Nejvíce zájemců podalo nabídky na 23 takzvaných kalamitních jednotek, které pokrývají území nejvíce zasažené kůrovcem. Firmy budou na těchto jednotkách těžit dřevo a zajišťovat pěstební práce. Vytěžené dřevo budou prodávat samy Lesy ČR. Na devíti postkalamitních jednotkách budou firmy dělat pouze pěstební práce. Takzvaná klasická komplexní zakázka, kdy firmy těží, pěstují i dřevo prodávají, se týká 22 jednotek. V tendru 2019+ se komplexní zakázka týkala všech jednotek.

Zavedení kalamitních jednotek, u nichž si prodej dřeva převezmou Lesy ČR, by podle státního podniku mělo zrychlit těžbu kůrovcem napadeného dříví. Pokud s dřevem při komplexní zakázce obchodují těžařské firmy, nemají podle Lesů ČR při odbytových problémech motivaci k rychlé těžbě.

Podle ČTK, red.

Naposledy změněno: pondělí, 06 leden 2020 22:06

(0 hlasů)

Komentáře   

+6 # Bača 2020-01-07 22:25
Je to neustala masaz medii a verejnosti o nejlepších resenich.Zainteresov any clovek davno vi.ze je to absolutni nesmysl a vse je jen na papire. Po hospodareni Lcr systémem-po nas potopa,nam zbydou jen oci pro plac.
+14 # Pegos 2020-01-07 14:12
Nevim co se změní :-* dnso se dělá už teď a stejně to dřevo zůstává v lese a nic se s ním neděje. Jo občas se prodá vláknina jako palivo ostatní leží a leží.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

ČHMÚ zpřístupnilo mapu sumy efektivních teplot ve vztahu k rojení kůrovců

ČHMÚ zpřístupnilo mapu sumy efektivních teplot ve vztahu k rojení kůrovců

Lesnictví

Teploty mají významný na rychlost vývoje kůrovců. Čím vyšší jsou průměrné teploty, tím je vývoj kůrovců rychlejší. Proto vznikla nová mapová informace zveřejňující sumu efektivních...

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

Lesnictví

Těžba dřeva vloni dosáhla 32,6 mil. m3 dřeva bez kůry, což představuje doposud rekordní objem vytěženého dříví. Došlo také k výraznému nárůstu plochy umělého zalesňování...

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

Lesnictví

Nízká půdní vlhkost po suché zimě, velké rozdíly v denních a nočních teplotách v první půlce dubna a výrazný deficit srážek v průběhu celého dubna...

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

Lesnictví

Desítky nádrží, tůní a mokřadů, přírodní koryta potoků – Lesy České republiky vrací lesům a krajině vodu. V rámci největšího programu v historii státního podniku...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby