Přihlásit

Ministr zemědělství bilancuje rok 2019 v lesnictví, obrat k lepšímu nečeká

Hlasujte v nové anketě! V letošním roce se nedá očekávat zásadní obrat v kůrovcové kalamitě k lepšímu. ČTK to v rozhovoru řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Stát se bude snažit šíření zpomalit, v některých lokalitách by se šíření za příznivých meteorologických podmínek mohlo zastavit.

Doporučený Ministr zemědělství bilancuje rok 2019 v lesnictví, obrat k lepšímu nečeká

Foto: archiv MZe

Loni se do konce října ve státních lesích vytěžilo zhruba 9,6 milionu metrů krychlových kůrovcového dříví, což byl meziroční nárůst o dvě třetiny. V letošním roce ministr očekává těžbu v podobné výši. 

"Limitujícím faktorem je počasí, zejména dostatek a rovnoměrnost srážek a vody v půdě, jejich četnost a souběh extrémních teplot a sucha," uvedl ministr. Stát již loni začal vyplácet více peněz na zásahy v lesích, sumu zdvojnásobil na 1,15 miliardy korun, o dalším navýšení zatím neinformoval. Loni pak začal vyplácet také peníze pro nestátní vlastníky lesů jako kompenzace za sníženou cenu dříví. Dohromady se jim v tomto programu zatím do konce letošního roku přislíbilo 2,5 miliardy korun, zatím se proplatilo 980 milionů korun.

Pomůže nová Koncepce státní lesnické politiky řešit dopady kalamity a globální klimatické změny?

Ministerstvo loni rozšířilo území označená jako mimořádně zasažená kůrovcem, od prosince jsou už v každém kraji. Lesníci na takových místech mohou omezit obranná opatření proti škůdci. Vlastníci lesů tam tak budou moci odložit zalesnění holin až na pět let, uvolnila se v nich také pravidla pro přenos sadebního materiálu. Nejvíc nových lokalit je na Českomoravské vrchovině, v jihozápadních a středních Čechách a také ve Šluknovském výběžku, uvedlo již dříve ministerstvo. Podle Tomana se nyní situace analyzuje a případně se zóny znovu rozšíří.

Podle ČTK, red.

Naposledy změněno: sobota, 04 leden 2020 22:46

(0 hlasů)

Komentáře   

+2 # cvonza 2020-01-19 11:34
Hlavně zadotovat z předeš. zisků 2-3 pily a prodávat řezivo které nepadá z ceny pane MINISTŘE.
+16 # Bača 2020-01-08 09:11
Stále se hovori o kurovci,,který casem pomine.Ovsem mnohem vetsi probem je skoda zveri,ktera v nekterych castech dosahuje téměř sta procent.Takove porosty se ani nahodou nedoziji mitniho veku.Jak říká jeden muj znamy-za vsim hledej mysliveckou loby.
+17 # Vladimír Pelíšek 2020-01-09 10:39
Sami myslivci přiznávají více než desetinásobný průměrný nárůst srnčí zvěře oproti situaci před druhou světovou válkou. Přesto odmítají začít pořádně střílet, přesto přikrmují jako by jim drželi pistoli u hlavy. Tolik nenávisti, jakou jsem viděl v očích jednoho, když jsme se málem srazili u krmelce (já s plechovkou Stopkusu, on s kýblem žrádla pro lesní dobytek, který mu vykrmuju svými stromky) bych nepřál ani nejhoršímu nepříteli.
+14 # Starý 2020-01-09 12:54
Naprostý souhlas a závist, že vám krmí alespoň v daném místě, či odvádí alespoň trochu zvěř od kultur.
Má praxe je, že se krmelce, kde by se dalo praktikovat odváděcí krmení se již řadu let rozpadají a když kolem nich projede ke svému krmelišti, cpe tam metráky žrádla a před všemi ujede, aby to nebylo vidět.
no a tam kde jsou JD a další MZD, to jsou mlaziny, a kdo by do nich lezl a dále "komory pro zvěř" tak pokud ji tam rušíte, tak se nedivím té nenávisti.
+11 # Starý 2020-01-09 13:22
Ještě dodám maličkost, jak u nás houfně užívají slov zákona o myslivosti "Doba nouze" co to je, no přeci když už k pastvě není ani jedlička, buk, dub či další dřeviny, které bychom rádi v lesích všichni pěstovali !!!

Tak proč krmit.... "doba nouze" .... přeci až nebude nic jen holé lesní pláně.,
V dotovaném poli se zvěř přes léto schová a co není v letním teplíčku na posedu vidět, to se o sčítání v březnu /zima a mráz..fuj lépe je přece u televize) nepočítá.....

Ať tedy žijí minimální, normované stavy a statistika.
+8 # Bača 2020-01-09 13:37
A hlavne kdo je ve vetsine pripadu nájemcem v honitbe,no někdo komu se prece pokuty za skodu zveri nedavaji...
+10 # Vladimír Pelíšek 2020-01-09 13:51
Je v tom snad i nějaká škodolibost a nevím, jestli to není jen můj subjektivní pocit, ale připadá mi, že většina "vykrmovacích prvků" je myslivci umisťována právě v blízkosti úživného podrostu s listnáči a jedlí, který tam je právě díky tomu, že ho my majitelé už roky (a někdy i desítky let) natíráním udržujeme a připravujeme k uvolnění při těžbě.
Zřejmě počítají hoši s tím, že když spárkatá z těch stovek ukousne sem tam špatně natřenou jedličku, já si toho nevšimnu - jinými slovy, natírám ty stromky pro ně a jejich dobytek, aniž bych si to přál.
Rovněž nerozumím tomu, jak je v souladu to, že zakládají další a další krmelce, které bohatě a pravidelně zásobují, s požadavkem společnosti na radikální navýšení odstřelů. Připadá mi to jako výsměch...
V každém případě je pravděpodobné, že po prvním letošním výletu kůrovce v březnu-dubnu, pár týdnů po uzavření hodnocení zimních okusových škod, dojde v mnoha oblastech k dalšímu přiostření situace.
+4 # Bača 2020-01-09 14:05
Jak pise kolega Stary,vsechno souvisi se vsim.Kdyby byli radne a včas provedeny zásahy uz ve forme prostřihávek,ztratil a by zver prirozeny kryt a nevyvalovala by si pupky v houstinach kde není na metr videt.No a,kdyz uz priroda vyrazi na pomoc v podobe vlku,tak je ohen na strese.
+8 # Vladimír Pelíšek 2020-01-09 14:09
Oni je postřílí, jak to udělali od 90.let už několikrát. Srnečky jim nikdo pytlačit nebude! Beskydy by mohly vyprávět.
+9 # Bača 2020-01-07 22:46
Hlavne.at mi proboha někdo vysvetli,proc si lcr nechali tak snadno rozpustit fond rezerv z dob hojnosti,a ted placou nad rozlitym mlekem. Tim,ze omezite nektere zakladni vykony nutne pro vychovu lesa,problem ještě prohlubujete.Ale to je Vam zrejme sumak. Z cizího krev netece.
+11 # Starý 2020-01-08 08:18
Výchova a pěstování lesa, to je dnes jen pro "malé a hloupé vlastníky lesů", však stačí se podívat na dotace "údajně 2,5 miliardy korun" na zalesnění, co vše se v ní schová podpor pro jiné a další (myslivce a pod). Ještě horší je výsměch malým vlastníkům lesů, a to je pomsta za to, že včas zpracovávali kůrovce a něco zachránili !!!
Proč?.
Pozorně čtěte vyjádření našeho Mze.
Podpora je sice za dřevo, ale na zalesnění holin!!!
No kdo včas zasahoval, zejména v r. 2017 - 2018, tak neměl vznik holin, ale včas zpracoval roztroušenou nahodilou těžbu a zachránil tím své porosty bez vzniku holin.
Ovšem u LČR, kde se toto značně nepovedlo, vznikly holiny a pak bezprecedentní přemnožení kůrovců, které sebou vzalo a bere dnes vše !!!

Opět spravedlnost v dotacích jen pro vyvolené.

Malý vlastník lesa může jen čučet na souše a bez peněz a prostředků ze svého alespoň zachraňovat ještě živé mladé porosty a kultury.
Ale to se nehodnotí....a prakticky nepodporuje, kdo z nich dostal dotaci na traktor, harverstor a další, jen ten nad 100 ha lesa a více dle bodů a hodnocení...to jsou ti malý a vyvolení???
Tak zkáza pokračuje a stát se diví...a veřejnost, ta se krmí akcemi (nekrm brouka, zalesníme a pod), které vždy do dnešní doby vždy po pár letech vyšuměli a efekt byl víceméně nulový, zato medializace obrovská.
Tak páni z Mze, dále "podporujte" aplikace, školení a další blbosti, les to nezachrání a malé vlastníky už vůbec ne, ti potřebují reálnou pomoc !!!!
+36 # Starý 2020-01-04 18:39
Po 25 letech strkání hlav do písku si i pan ministr všiml, že to jde s lesy z kopce...
To je tedy novinka a rychlost odpovědného politika jak se patří !!!
Les pane ministře není "pole", když se něco po..re, tak to nenapraví pár měsíců ztráty, kterou tak promtně dotujete, ale napraví to těžká práce i jedné generace, pro vás v letech 20-25 let.
+19 # Pegos 2020-01-04 14:35
No to je nám novina když v lese zůstalo hafo napadeneho dřeva a nic se s nim neděje. Jediná šance je dřevo vytěžil naházet do vody a neprodávat. Vydržet pár měsíců a pak ho pustit do oběhu za vyšši cenu. A hlavně to neprodávat přes překupníky.
0 # cvonza 2020-01-19 11:36
Co se dřevem když pilařský provoz v ČR je zhroucen.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Na zmírnění loňských dopadů kalamity v nestátních lesích je potřeba 5,2 mld.

Na zmírnění loňských dopadů kalamity v nestátních lesích je potřeba 5,2 mld.

Lesnictví

Objem nahodilé jehličnaté těžby v ČR za rok 2019 dosáhl 28,8 mil. m3, z toho 13 mil. m3 v lesích nestátních. Na zmírnění dopadů kůrovcové...

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

Lesnictví

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) se loni podle auditovaných výsledků propadlo do ztráty 790 milionů korun. V roce 2018 měl podnik zisk 70...

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Lesnictví

V čele pražské lesnické fakulty stojí od konce roku 2019 Róbert Marušák, profesor hospodářské úpravy lesů a dlouholetý proděkan. Jak vidí budoucnost fakulty, ale i...

Výskyt lesních škodlivých faktorů v Česku v roce 2019

Výskyt lesních škodlivých faktorů v Česku v roce 2019

Lesnictví

Podobně jako v předchozích letech je přehled výskytu lesních škodlivých faktorů v roce 2019, publikovaný mj. v květnové Lesnické práci, zpracován na základě obdržených hlášení...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby