logo Silvarium tisk

MŽP připouští úpravy v návrhu novely z. 114

Ministerstvo životního prostředí čeká ve Sněmovně desítky návrhů úprav k předloze, která mění pravidla pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě. Některým se nebude bránit, nesmějí ale porušit podstatu novely zákona o ochraně přírody a krajiny. Vyplynulo to z vyjádření ministra Richarda Brabce (ANO) a jeho náměstka Vladimíra Many na semináři ve Sněmovně, který se konal 25.2.

Předloha v lednovém úvodním kole přestála v dolní komoře návrhy poslanců ODS, KSČM a ČSSD na zamítnutí a nyní ji čeká projednání ve výborech. Ministerstvo připouští úpravu, která posílí postavení rad národních parků. K členům rad patří i zástupci obcí a krajů a místních podnikatelů.

Někteří poslanci kritizovali to, že podle nynějšího znění zákona by orgány ochrany přírody s radami pouze projednávaly například návrh zón národního parku, klidových území, cest a tras. Ministerstvo bude souhlasit s úpravou, podle níž by na tom musela být dohoda. Podle Brabce jde o původní návrh, který změnila vládní legislativní rada. "Jsem jednoznačně pro to, aby se vrátilo slovo ´dohodne´. Radě parku to dává větší možnosti," řekl.

Debata na semináři se vedla například o bezzásahových zónách. Předloha uvádí, že "dlouhodobým cílem ochrany národních parků je zachování nebo postupná obnova přirozených ekosystémů včetně zajištění nerušeného průběhu přírodních dějů". Kritikům v zákoně chybí garance, že zóny nebudou usychat, zastánci zase žádají přesnější časové vymezení, kdy by mělo být cíle deklarovaného v novele dosaženo. "Kvůli tomuto zákonu Šumava neuschne," řekl Brabec.

Podle Many není pravda, že ministerstvo chce národní parky uvrhnout do bezzásahového režimu. Zástupci úřadu poukazují na to, že zákon předpokládá vyhlášení moratoria na vymezení zón. Teprve po 15 letech bude možné vyhodnotit, zda jejich hranice upravit, nebo ne. Mana zdůraznil, že vymezení není věcí politické, ale odborné dohody.

Ekologové z nevládních organizací opět vystoupili s námitkami proti ustanovení, které podle nich umožní v nejpřísněji chráněné zóně kvůli požárům ponechání a údržbu asfaltových cest a budování vodních nádrží. Uvítali by i lepší ochranu volné krajiny před nevhodnou výstavbou.

red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2184

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2140

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2053

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1623

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1557

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1555

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě