Přihlásit

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

Aktualizováno 14. 11. Šumavský národní park se kvůli poklesu ceny dřeva dostal do finančních potíží. Park potřebuje peníze na mzdy pro své zaměstnance. Zřizovatel parku, ministerstvo životního prostředí (MŽP) parku poskytne mimořádný příspěvek 30 až 40 milionů korun, řekla Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení MŽP.

Doporučený NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

NP Šumava je v hospodaření z největší části závislý na výnosu z prodeje dřeva. Jeho cena však v následku kůrovcové kalamity klesla až o 50 procent. 

Podle Pospíšilové ministerstvo poskytuje příspěvkovým organizacím částku na pokrytí rozdílu mezi náklady a výnosy. "Letos jsme Správě (šumavského parku) vyplatili 169 milionů korun, do konce roku jí dle odhadů poskytneme ještě extra příspěvek cca 30 až 40 milionů korun," uvedla Pospíšilová.

S ohledem na nastalou situaci park nemá zajištěný rozpočet na příští rok. Chybí mu na provoz částka v řádu desítek milionů korun. Pospíšilová uvedla, že MŽP v posledních letech poskytovala ročně příspěvek NP Šumava ve výši 110 až 170 milionů korun.

Čtěte také: Riziko šíření kůrovcové kalamity narůstá i ve vyšších nadmořských výškách

NP Šumava ke konci roku 2018 zaměstnával 287 lidí. Loni na mzdy vynaložil 103 milionů korun. Průměrný plat zaměstnance v parku činil 30 110 korun. Všechny údaje vyplývají z výroční zprávy zveřejněné na webu organizace. Z těžby dřeva park loni získal 313 milionů korun, když v průměru prodal metr krychlový za 1219 Kč.

NP Šumava letos získal z prodeje dřeva meziročně o 50 % méně

Šumavský národní park letos prodal vytěžené dřevo za přibližně 150 milionů korun. Je to zhruba o 160 milionů korun méně než loni. Za výrazným propadem stojí meziroční pokles cen dřeva o přibližně 35 procent a menší zájem na trhu, což způsobila republiková kůrovcová kalamita. Situace tak komplikuje financování šumavského národního parku, jehož rozpočet je na prodeji vytěžených stromů závislý. Řekl to mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.

Park letos zatím pokácel přibližně 230 000 krychlových metrů dřeva. Z toho se mu však zatím 50 000 krychlových metrů nepovedlo prodat, jelikož na trhu je přetlak nabídky. Zatímco loni prodával park krychlový metr v průměru za 1243 Kč, letos je to 820 Kč, což představuje propad 35 procent.

"Vývoj cen dříví je opravdu překotný. Během dvou let se zpeněžení snížilo na polovinu a naše předpoklady pro rok 2020 počítají s ještě nižšími výnosy než nyní," uvedl Dvořák.

Původně park odhadoval, že letos vytěží zhruba 150 000 krychlových metrů stromů. Ale nakonec kácí výrazně více, což ovlivnilo šíření kůrovce. Podle odhadů nakonec lesníci na Šumavě letos vytěží 177 000 krychlových metrů napadaného dřeva. "Meziroční nárůst kůrovcové těžby je tedy čtyřnásobný," uvedl Dvořák. Dodal, že například loni prodal park z celkového objemu pouze pětinu napadeného dřeva. Napadaného dřeva je na trhu vzhledem ke kůrovcové kalamitě přebytek a jeho cena proto výrazně spadla a opadá o něj zájem.

Rozpočet šumavského parku se v posledních letech pohyboval kolem půl miliardy ročně. Pravidelně více než polovinu pak tvořil zisk z prodaného dřeva. Vzhledem k současné situaci ale bude letos příjem z této činnosti výrazně nižší. "Vývoj cen dříví na trhu nám pochopitelně způsobuje problémy s financováním. Tento výpadek příjmů však řešíme s naším zřizovatelem, tedy ministerstvem životního prostředí," řekl Dvořák. Vzhledem k současnému propadu cen ministerstvo životního prostředí letos poskytne šumavskému parku nad rámec běžných výdajů mimořádný příspěvek až 40 milionů korun.

Podle ČTK, red.

Naposledy změněno: čtvrtek, 14 listopad 2019 14:32

(0 hlasů)

Komentáře   

+9 # Přemek 2019-11-18 10:16
Tzv.zelení napadají všechny za těžbu dřeva a hle,oni žijí z těžby dřeva v NP Šumava!Jinak ať propustí polovinu zaměstnanců(flákačů) ,kteří jen buzerují lidi,kteří jim vadí na kdejaké odvozní cestě,kde rajtují nákl.auta na odvoz dřeva a jiná těž.technika.Nechali rozvrátit velkoplošně smrk.porosty a nyní zjišťují,že se zmlazuje nejvíc smrk,to je objev v této nadm.výšce a klimatu.Stát nemá peníze na spoustu věcí,ale min.živ.prostředí tahá stamiliony na dotace pro tyto zelené příživníky jak z rukávu(KRNAP,NP Šumava,odškodnění za škody způsobené vlky,za hraboše aj.).Babiš jim jde na ruku přes svého koně Brabce!
+2 # cvonza 2019-11-18 09:56
Kdo chce aby stát přerozdělil NAŠE daně neschopným . To neni jen CHKO a NP ale i emisní povolenky to je prodej našeho zdraví.
-1 # Vladimír Pelíšek 2019-11-18 11:05
Jen by mě zajímalo, jestli jste / byste podobně tvrdě vyjížděl i proti jednomu z předchozích managementů NP Šumava řízenému I. Žlábkem, který hodlal v NP hospodařit v podstatě stejně, jako v jiném hospodářském lese. Kvůli tomu tehdy ta blokáda DUHy především byla.
+4 # Hroch 2019-11-17 20:22
...ale Hnití DUHA a další lháři, kteří to všechno zavinili, své zlaťáky dostanou!
Běda, kdyby je nedostali!!!
-2 # Vladimír Pelíšek 2019-11-18 10:30
Tak o tom něco vím, protože jsem s HD celkem intenzivně komunikoval během akce Píšeme premiérovi. Díky tomuto jejich nápadu se např. ví, že KŘ LČR ve Zlíně schvalovalo a provádělo ještě v letech 2015-2017 pokračující přeměnu zbývajících listnatých, přírodě blízkých porostů v okolí Zlína na smrkoplantáže, k čemuž jsem doložil bohatou fotodokumentaci.
HD je na tom finančně asi tak, že i jeho čelní představitelé si musí pro uživení rodiny i nadále držet hlavní zaměstnání (např. Vámi favorizovaný "veterinář Bláha"). Vzhledem k tomu, že nejsou financováni Sorošem ani nikým podobným jakožto politická neziskovka, jsou z velké části závislí na příspěvcích svých sympatizantů. Takže ve finále tvoří gró jejich zaměstnanců mladí nadšenci, co to mají jako brigádu nebo startovní, špatně placené zaměstnání, nebo zkušenější zaměstnanci už většinou středního věku, kteří to ovšem mají pouze jako "vedlejšák".
Například i já dělám všechno úplně zdarma, a to se starám už o pěkných pár hektarů. To, co jsem dostal v posledních letech za kůrovčáky, se nedá definovat ani jako "kapesné". Chápu, že Vám to neštymuje, Váš svět je mnohem jednodušší, tak snad aspoň námět k zamyšlení.
+12 # Pegos 2019-11-15 16:48
Celá transformace na Lcr Park Krnap a podobně poslalo naše lesní hospodářství do kopru. A bude hůř.
+11 # cvonza 2019-11-13 14:53
Už se hlásí KRNAP o dotaci , vše budeme dotovat z našich daní a ty se zvednou , podívejte elektřina a ČEZ vše postavené z našich daní a zisk stoupá a elektřina zdražuje.
+14 # cvonza 2019-11-12 19:27
To je hnus , dotovat z NAŠICH daní neschopnost barbarů a likvidátorů lesa , ale i nezadržení vody na holinách . MŽP rozhazuje naše peníze pro neschopné .
-12 # Vladimír Pelíšek 2019-11-12 19:46
A jak dlouho tam ty holiny budou? A za jak dlouho tam zase vzniknou, když tam pustíte naše lesní odborníky, které nám závidí celý svět, aby tam opět prokázali svou odbornost vysázením další generace smrčků do řad?
Jihočeští krajští dinosauři se zaklínají "zeleným lesem", ale co to je ten zelený les? Něco, co tam bude růst hned teď, hlavně, aby to bylo zelené, bez ohledu na to, že to za x desetiletí znovu sežere kůrovec?
Když se tam nechají souše, odrůstat zmlazení, případně bude dosazovat, tak tam ten zelený les nevyroste?
Kde se udrží víc vody potřebné pro další generaci lesa? Na holé pláni, z níž se odvezou všechny dřevní zbytky, nebo na poli souší časem popadaných na sebe, nasávajících vodu jako houba?
A co živiny? Kolik jich zbude na pláni, z níž se už tři obmýtí veškerá hmota kromě pár větví někam odváží? Vezme si je nový les z matečné horniny? Z kyselé, jalové, traktorem uježděné?
Jakkoliv má nezasahování na obrovských plochách umrlých smrkoplantáží, které se během chvíle staly součástí parku a tudíž semeništěm kůrovce, i své stinné stránky, pořád je to lepší varianta, než cyklická holosečná obnova měsíční krajiny.
Nebo mají kujóni z JČ kraje používající jako mantru slůvka "zelený les", snad i nějaký jiný recept?
-2 # cvonza 2019-11-18 09:43
Souše a polomy zůstanou , MOŽNÁ se to zmladí ,, a napadá do toho málo mizerně zmlazeného CO ,, souše a polomy a zničí to opět , ne vše ale větší část určitě. TA co
+23 # bergfreund 2019-11-08 11:17
Lesu zdar..proč se tak stalo..to není cenou dřeva..tj čerpáním financí pro vědce a jejich "pavýzkumy" kdy bude dotace ukončena a proplacena po dotačním termínu....a tím se pak park zaštituje a MŽP při různých represivních opatřeních...takže zase to zaplatí danový poplatník....je to děs...Parku zmar
+27 # Starý 2019-11-08 12:06
Park a šíření kůrovců z něj si daňový poplatník přes Mžp platí a dotuje pořádně již celou řadu let, nejenom letos a vadí to někomu???
Také chci ze svého lesa udělat park a ať mi Mžp garantuje zisk, náklady a práci. Vše budu řádně hájit, zakazovat vstupy a hlídat...nemám s tím problém, zejména jde o mé ohodnocení..a výplatu.

Proč někdo může a jiný ani náhodou....?

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Úvahy osobností z lesnictví: Třicet let po sametové revoluci

Úvahy osobností z lesnictví: Třicet let po sametové revoluci

Lesnictví

Hlasujte v anketě uvnitř článku! 17. listopad 1989 odstartoval svobodný vývoj naší společnosti a změny se projevily všude, tedy i v lesním hospodářství. U příležitosti...

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Lesnictví

Novelu lesního zákona, která mimo jiné zavede pravidla pro státní příspěvky soukromým vlastníkům na obnovu lesů, podepsal dne 14. 11. 2019 prezident Miloš Zeman, informoval...

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

Lesnictví

Aktualizováno 14. 11. Šumavský národní park se kvůli poklesu ceny dřeva dostal do finančních potíží. Park potřebuje peníze na mzdy pro své zaměstnance. Zřizovatel parku...

KRNAPu kvůli pádu cen dříví chybějí desítky milion korun v rozpočtu

KRNAPu kvůli pádu cen dříví chybějí desítky milion korun v rozpočtu

Lesnictví

Krkonošskému národnímu parku (KRNAP) letos kvůli propadu cen dřeva chybějí v rozpočtu desítky milionů korun. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) jako zřizovatel parku proto KRNAP zvýší...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby