logo Silvarium tisk

Orientace pouze na maximální zisk bere sektoru stabilitu

Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny MENDELU slaví v letošním roce 90leté výročí. V čele podniku stojí od poloviny roku 2012 Vladimír Dolejský, který působil např. u Lesů ČR nebo na MŽP. Lesnická práce využila výročí ŠLP a roční působení nového ředitele k rozhovoru o lesnickém školství i situaci českého lesnicko-dřevařského sektoru.

- Téměř přesně rok působíte jako ředitel ŠLP. Jaké byly a jsou vaše základní vize rozvoje podniku?

ŠLP byl zřízen jako zázemí pro výuku, vědu, bádání pedagogů, je venkovním pracovištěm univerzity, potažmo Lesnické a dřevařské fakulty.
Má koncepce se ubírá směrem, který nastavili zakladatelé před 90 lety. Hlavní činností tohoto účelové zařízení musí být pedagogická a vědecká činnost. Vedlejší aktivitou je hospodářská činnost. A v neposlední řadě musí ŠLP sloužit také široké veřejnosti.
V programu rozvoje najdete řadu zajímavých projektů, které postupně realizujeme. Aktuálně se nám podařilo významně přispět k dokončení metodiky poškození půd, kterou budou využívat pracovníci ČIŽP, ale i vlastníci či správci lesů. Dále pracujeme na projektu Dauerwald, chtěli bychom vybranou část našich porostů pěstovat trvale tvořivým způsobem. Pokračovat budeme v bezzásahovém způsobu v rezervacích.
Rádi bychom oživili společenský a ekonomický život na zrekonstruovaném zámku ve Křtinách např. výstavami s tématikou přírody, krajiny, duševních rozměrů člověka, ale také např. farmářskými trhy.
V rovině hospodaření jsme si dali za cíl meziroční nárůst provozního výsledku hospodaření a další rozvoj účelových činností, zejména posílení zájmu studentů o praxe na ŠLP, což se již daří.
Rádi bychom také přispěli k propagaci výrobků ze dřeva formou spolupráce s Ústavem nábytku, designu a bydlení LDF MENDELU a následnými ukázkami návrhů studentů v zámeckém parku nebo v krajině.
V neposlední řadě chceme letos důstojně oslavit 90. výročí založení ŠLP formou odborných, kulturních a společenských akcí.

- Uvažujete jako správci příměstských lesů také o zpoplatnění některých služeb navázaných na lesy?

Ano, o zpoplatnění vybraných služeb uvažujeme. Dovedeme jistě v blízké budoucnosti nabídnout např. zpoplatněné průvodcovské služby mimořádně cennými lokalitami. Připravujeme také projekt stezky v korunách stromů. A dokáži si představit, že nabídneme návštěvníkům lesa místa na grilování nebo přenocování.

- Jak hodnotíte připravenost absolventů lesnictví?

Já mohu vycházet z přímé účasti – podílíme se na výuce, zkoušíme u státnic. Doufám, že všichni ti, kteří ukončí studium, mají potenciál, aby se uplatnili v LH nebo souvisejících oborech. Mám ale stále ještě dojem, že absolventi LDF se domnívají, že mohou pracovat pouze v lesnictví, případně dřevařství. Já osobně jsem se přesvědčil, že kvalitní absolvent LDF se může uplatnit i v jiných příbuzných, nebo nikoliv úplně příbuzných oborech. Potenciál mladých lidí je mnohem širší, než je to, co přímo studovali. Je to o adaptaci, flexibilitě a odvaze mladých lidí.

Dolejsky_Larix- Významnou součástí aktivit ŠLP je také projektování a výroba lanovek. Jak se této aktivitě daří?

Vývoj a výrobu lesních lanovek v rámci ŠLP ML Křtiny zajišťuje středisko Výzkumná stanice Křtiny. Vývoj moderních věžových lanovek s obchodním názvem LARIX byl zahájen v roce 1995 a v podstatě probíhá kontinuálně dodnes. V současné době je vývoj lanovek zaměřen na vývoj věžové, rychlomontážní a dvourychlostní lanovky na přívěsu se stacionárním motorem Larix Lamako P, především pro použití ve výchovných těžbách, a na vývoj lanovky s hydrostatickými pohony s dosahem 800 m a nosností 4 000 kg, umístěné rovněž na přívěsu Larix H4T-800. Vývoj probíhá s finanční podporou Technologické agentury ČR. O úspěšném koncepčním řešení lanovek LARIX a jejich oblíbenosti u uživatelů svědčí počet prodaných kusů – od roku 1995 do dnešního dne 142 ks, typů Larix 550, Larix 3T, Larix Kombi a Larix Lamako, které pracují nejvíce v České republice a na Slovensku, ale i v Polsku, Maďarsku, Ukrajině, Bělorusku, Španělsku, Německu, exportovány byly i do Ruské republiky Komi a Kolumbie, v jednání je prodej do Altajské republiky, Kazachstánu, Bosny a Hercegoviny a dalších zemí. Soukromí podnikatelé s lanovkami Larix úspěšně pracují také v Rakousku a ve Francii.

- Výročí vzniku se snažíte připomenout sérií akcí. Na kterou byste ještě rád čtenáře Lesnické práce pozval?

Před námi je několik velmi zajímavých odborných i společenských setkání. Věřím, že kvalitu bude mít odhalení sousoší Cyrila a Metoděje v zámeckém parku 21. září, vysokou úroveň bude mít nepochybně říjnová konference, kterou organizujeme na počest zakladatele školního lesního statku profesora Opletala a těšíme se již nyní na svatohubertské slavnosti, které proběhnou na počátku listopadu.

- Jak hodnotíte současnou situaci lesnicko-dřevařského sektoru?

Resort lesnictví a dřevařství je v neutěšeném stavu a důvodů je mnoho. Je nutné se z dosavadního vývoje poučit. Také je nejvyšší čas nastavit korektní pravidla a normálně komunikovat. Potenciál našeho oboru je stálé obrovský, ale doposud jsme ho nedokázali rozumně a zodpovědně využívat.
Domnívám se, že základní návod řešení současných problémů dávají výstupy NLP II, které představují stovky hodin práce odborníků a měly by být minimálně posouzeny vedením ministerstev zemědělství a životního prostředí.

- A vaše hodnocení vlivu státu, potažmo Lesů ČR na současnou situaci v sektoru...

Necítím se být kompetentní kritizovat předchozí či současné vedení LČR. Z mého pohledu se vedení LČR v posledních letech dostatečně nezabývalo unikátními vstupy a souvislostmi našeho resortu a nerespektovalo specifika lesního hospodářství, jako je například dlouhodobost nebo veřejný zájem. Orientace jen a pouze na maximální roční zisk bere sektoru, ale v budoucnu i Lesům ČR stabilitu. Tato taktika je sebezničující. Není přece přijatelné, aby se na tvorbě zvýšeného HV podílela nereálná (dumpingová) cena dříví na „P“, podhodnocené ceny služeb pod výrobní náklady zneužitím „švarcsystému“, rozprodej majetku bez ohledu na jeho potřebnost, snižování nákladů v PČ, restrikce investic do cestní sítě atd.
U výběrových řízení je podstatné mít a používat nástroj, který nedopustí nereálné ceny. Jestliže tento nástroj mají v jiných podnicích, není důvod, aby nereálné ceny neuměly odhalit i Lesy ČR.
Na výstupu u dodavatelů služeb je vidět, že byli přinuceni k ne úplně férové soutěži. Není dlouhodobě přijatelné, aby stát dostal dodavatele za hranu a oni potom pracovali s deficitem. Je to neodborné, nezodpovědné, je to hanebnost. Státní podnik přece musí chtít, aby jeho dodavatelé rostli, modernizovali, zaměstnávali.

Děkuji za rozhovor, Jan Příhoda

Celý rozhovor naleznete v Lesnické práci 8/2013.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 4333

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 3464

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Slovenská firma chce po Lesích ČR 220 mil. za nedodané dřevo, podnik to odmítá

Slovenská firma chce po Lesích ČR 220 mil. za nedodané dřevo, podnik to odmítá

Zobrazení: 3350

Okresní soud v Hradci Králové dnes začal projednávat žalobu slovenské společnosti Drevoindustria Smolenice na státní podnik...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 3250

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

Letošní Cena Ing. Jiřího Nováka byla udělena Pavlu Bednářovi za výzkum modřínu

Letošní Cena Ing. Jiřího Nováka byla udělena Pavlu Bednářovi za výzkum modřínu

Zobrazení: 3129

Projekt „Možnosti využití modřínu opadavého v českých lesích pod dopadem klimatické změny“ realizovaný v rámci Výzkumného...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 3067

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě