Přihlásit

Pavel Hubený byl jmenován ředitelem Správy NP Šumava

Aktualizováno. Ministr životního prostředí Richard Brabec 30. 6. ve Vimperku jmenoval s účinností od 1. července ředitelem Správy Národního parku Pavla Hubeného. Pavel Hubený vede jako pověřený ředitel správu parku od loňského května. Předtím působil 20 let v čele CHKO Šumava. Jmenování Hubeného kritizují zástupci šumavských obcí, ekologové ho naopak vítají.

Doporučený Pavel Hubený byl jmenován ředitelem Správy NP Šumava

„Rozhodl jsem se Pavla Hubeného dnes jmenovat plnoprávným ředitelem parku. V průběhu uplynulého roku naplnil moje očekávání a požadavky, které jsem si pro funkci ředitele parku stanovil. Přesvědčil mě o svých manažerských i odborných kvalitách, které považuji za základní předpoklad pro vedení instituce, jejímž cílem je ochrana toho nejcennějšího, co v naší přírodě máme. Velmi aktivní komunikací se všemi zájmovými skupinami na Šumavě dokázal stabilizovat místní situaci. Intenzivně a individuálně komunikuje se všemi šumavskými starosty o možnostech dalšího šetrného rozvoje jejich obcí. Do diskuze zapojuje i místní podnikatele, neziskové organizace a vědce. Zvládl se postarat o následky větrné kalamity Niklas. Dokázal obnovit spolupráci s bavorskými sousedy, se kterými se během jediného roku podařilo zrealizovat opravdu konkrétní projekty v podobě společné modernizace expozic na informačních střediscích v příhraničí, společných výzkumných a vzdělávacích projektů atp. K posouzení EIA předložil současný ředitel 34 projektů, které mají zájem realizovat obce nebo správa parku, a které vyžadují posouzení vlivu na životní prostředí na Šumavě. Zdárně se vyrovnal s většinou kauz po bývalém vedení a podle mého názoru dnes směřuje park správným směrem. K otevření Šumavy směrem k šetrnému turismu a zároveň k zachování cenné šumavské přírody," řekl při příležitosti dnešního jmenování ministr životního prostředí Richard Brabec.

V průběhu loňského a letošního roku se všem ředitelům parků podařilo připravit a v obcích a radách národních parků projednat novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která zásadně mění a modernizuje návštěvní pravidla ve všech národních parcích. „Jde o obrovský kus práce všech ředitelů i úředníků na ministerstvu. Doufám, že se práce zúročí a novelu se podaří v parlamentu prosadit," dodává ministr Brabec.

Pavel Hubený se při příležitosti jmenování do funkce vyjádřil ke svým budoucím prioritám následovně: „Předně, velmi si vážím důvěry pana ministra. Rád bych udržel dosud klidnou náladu v regionu a pokusil se najít konsenzus v dalším rozvoji Šumavy - ochrany přírody i života lidí. Rád bych navázal na své předchůdce v naplňování myšlenky mezinárodně uznávaného národního parku a zároveň bych rád dal garanci obyvatelům Šumavy i jejím návštěvníkům že krajina Šumavy bude i nadále jejich domovem i prostorem pro relaxaci, poznávání, turistiku - prostě pro život. Prvním krokem k tomu je nový plán péče, který garantuje kontinuitu ochrany přírody a přitom umožňuje lidem Šumavu opravdu prožít. Připravujeme jej i s vidinou novely zákona o ochraně přírody a krajiny tak, aby byl s myšlenkami novely maximálně v souladu. Rád bych nabídl regionu ochranu přírody bez nějakých filosofických zvratů, překvapení nebo dokonce zklamání z nenaplněných slibů. Úkoly dneška jsou jasné: plán péče, který je důležitým dokumentem pro čerpání z Evropských fondů, mimo jiné i pro obce v národních parcích, příprava podkladů pro novelu zákona o ochraně přírody a krajiny a tím vytvoření jasných a čitelných pravidel. Nalezení možnosti maximálního zpřístupnění centrální Šumavy při zachování jejích přírodních hodnot. K tomu musí být funkční všechny ony turistické ikony s dostatečným servisem - Hájenka Březník, Poledník, dostatečné zázemí u Černého jezera či v centru splouvání Vltavy na Soumarském mostě. Dokončení návštěvnických center a naplnění pro přírodu přátelských projektů místních obyvatel."

Absolvent ekonomické a regionální geografie na přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy loni v květnu nahradil ve funkci Jiřího Mánka. Ministr se domnívá, že pokračování pověřeného ředitele je přínosné z hlediska kontinuity. "Ať by teď nastoupil kdokoliv jiný, začínal by v bodě nula. A všechny věci, které má Pavel Hubený za sebou, by se začaly odehrávat znova," řekl Brabec. Podle něj případná nestabilita nejvíc vadí starostům šumavských obcí.

Řada z nich má však na celou záležitost jiný názor. "Pan ministr je mistr polopravd, který většinu šumavských obcí pouze podvádí," řekl ČTK předseda Svazu obcí národního parku Šumava a starosta Modravy Antonín Schubert. Loňské jmenování Hubeného pověřeným ředitelem parku vedení většiny obcí kritizovala. V podobném duchu hovoří i nyní. "Čekal jsem, že k tomu dojde. Z mého pohledu dělá ředitel pro pana ministra špinavou práci a ta ještě není dokončena. Neprošel samostatný zákon o Šumavě, teď se připravuje zákon, který je podle mě o nás a bez nás. Pan ministr zkrátka potřebuje ve funkci člověka, který bude v jeho očích v pořádku a vše dokončí," uvedl starosta Kvildy Václav Vostradovský. Podle něj by bylo objektivnější, kdyby Brabec vypsal na obsazení místa ředitele výběrové řízení.

Hubeného potvrzení ve funkci naopak vítají ekologové. Uvedl to poradce pro ekologickou politiku Daniel Vondrouš z asociace ekologických organizací Zelený kruh. "Tématu se věnuje dlouho, pracuje v ochraně přírody dlouho a dlouho byl také šéfem Správy CHKO, kde musel vycházet s občany, regionem a krajem. Nebyly žádné negativní reakce," řekl ČTK Vondrouš.

Také hnutí Duha podle svého mluvčího Jana Piňose jmenování Hubeného vnímá pozitivně. "Především proto, že to je člověk, který se za ta léta na Šumavě osvědčil, že má skutečně hluboký vztah a hluboké znalosti Šumavy. To bych snad vypíchl ještě dřív, než bych mluvil o tom, že je schopný šéf," řekl Piňos. Ekologové také oceňují, že Hubený rozpohyboval "úplně zamrzlou" komunikaci s Bavorským národním parkem.

 

P. Hubený: Význam lesnických disciplín zůstane na Šumavě zásadní (Lesnická práce)

red.

 

Naposledy změněno: úterý, 30 červen 2015 14:21

(0 hlasů)

Komentáře   

+33 # duha 2015-06-30 14:24
A hopla. Opět jedno křišťálově průzračné výběrové řízení. Nebo ono nebylo? Nyní nějak tápu. Ovšem proč se vlastně divím, že?

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Zástupci SVOL lesů žádají o pomoc premiéra

Zástupci SVOL lesů žádají o pomoc premiéra

Lesnictví

Jednání o finanční pomoci vlastníkům lesů pro zvládnutí následků kůrovcové kalamity vláda odložila na 22. července. "Odsouvání problému, nejasnosti kolem pravidel a licitování kolem částky...

Sněmovna zřejmě schválí novelu lesního zákona urychlující boj proti kůrovci

Sněmovna zřejmě schválí novelu lesního zákona urychlující boj proti kůrovci

Lesnictví

Anketa v článku. Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o lesích, která má urychlit boj s kůrovcovou kalamitou v lesích. Poslanci 12. 7. předlohu propustili...

LČR v pololetí zvedly těžbu kůrovcového dřeva o 112 procent

LČR v pololetí zvedly těžbu kůrovcového dřeva o 112 procent

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) v prvním pololetí zvýšil meziročně těžbu kůrovcového dřeva o 112 procent na 2,87 milionu metrů krychlových z předchozích 1,35...

Obchodní ředitel LČR Karol Vinš skončil, bude vypsáno výběrové řízení

Obchodní ředitel LČR Karol Vinš skončil, bude vypsáno výběrové řízení

Lesnictví

Obchodní ředitel státního podniku Lesy České republiky (LČR) Karol Vinš (57) v pondělí 8. 7. ve funkci skončil. Učinil tak na vlastní žádost ze zdravotních...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby