Přihlásit

Přibývá požárů lesů, na Jablonecku hořel les na 28 hektarech

V posledních dnech výrazně přibývá požárů luk, trávy či lesa. Spojené jsou často s vypalováním trávy nebo klestí, jejich šíření napomáhá suché počasí a dnes i vítr, uvedli hasiči. Nabádají ke zvýšené opatrnosti. Zvláštní, čtvrtý, stupeň poplachu byl 6. 4. odpoledne vyhlášen kvůli požáru lesa u Železného Brodu na Jablonecku, hořelo na 28 hektarech, na místě bylo 32 jednotek. K dalším větším požárům porostů vyjížděli hasiči na Blanensku v Jihomoravském kraji, na Vysočině byl nejzasaženějším okres Pelhřimov. K vyššímu počtu požárů trávy a lesní hrabanky vyjížděli i středočeští hasiči.

Foto: www.pozary.cz

Doporučený Přibývá požárů lesů, na Jablonecku hořel les na 28 hektarech

Hasiči dostali požár lesa na 28 ha u Železného Brodu pod kontrolu

Hasiči v noci dostali pod kontrolu rozsáhlý požár lesa v náročném terénu u Železného Brodu na Jablonecku. Hořelo na 28 hektarech. Hasiči předpokládají, že dnes se požár podaří zlikvidovat. Řekla to krajská mluvčí hasičů Lucie Hložková.

Požár po pálení klestí v Horské Kamenici byl hasičům nahlášen v pondělí ve 14:47, kvůli silnému větru se velmi rychle rozšířil na plochu o rozloze 700 x 400 metrů. Postupně se do hašení zapojilo 32 hasičských jednotek. Vyhlášen byl čtvrtý, mimořádný, stupeň poplachu. Hasiči kvůli silnému zakouření zasahovali v dýchacích přístrojích. S likvidací požáru pomáhal i vrtulník a letadlo.

"Šíření požáru se podařilo zamezit kolem 21:15, na noc jsme zásah přerušili a zůstaly tam čtyři jednotky na kontrolu," uvedla Hložková. Hašení podle ní obnovili dnes po 8:00. "Bude se hasit na čtyřech úsecích," dodala Hložková.

Likvidaci požáru lesa u Železného Brodu na Jablonecku komplikoval silný vítr. S uhašením požáru v náročném horském terénu pomáhal i vrtulník. Sehnat ho ale nebylo podle mluvčí hasičů Lucie Hložkové jednoduché. "Požáry jsou po celé republice," uvedla. Lidé jsou doma, nechodí do práce a je hezky, tak se snaží po zimě spálit na zahradě vše, co mohou, podotkla v narážce na karanténní opatření kvůli koronavirové epidemii. Několik požárů v Libereckém kraji vzniklo podle mluvčí i kvůli neopatrnosti po lesní těžbě nebo vypalování trávy.

Situace je nejhorší na Vysočině

Kraj Vysočina v reakci na počet požárů a sucho 6. 4. do odvolání zakázal pálení klestí. Zákaz se vztahuje i na používání pyrotechniky nebo jízdu motorových vozidel ve volné přírodě mimo silnice. Hasiči na Vysočině museli od rána vyjet asi k 80 požárům. Vlivem silného větru se po víkendovém pálení rozhořela špatně uhašená ohniště. Nejvíc zasažený je okres Pelhřimov, řekla mluvčí hasičů Petra Musilová.

Čtyři požáry porostů likvidovalo odpoledne také asi 80 hasičů na Blanensku, u tří vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. U Štěchova hořel les o ploše asi 100 x 30 metrů, u Tasovic hrabanka, u Kunštátu klestí na pasece. U všech těchto požárů byl vyhlášen druhý stupeň poplachu, což znamená, že se zásahu účastní do deseti hasičských jednotek. Hasiči také vyjížděli k požáru trávy u Úsobrna.

V Ústeckém kraji zasahovali hasiči u požárů lesa a trávy na Děčínsku. U Hoštic nad Labem likvidovalo pět jednotek požár lesa a složeného dřeva. Další hasily hořící trávu u trati nad Dolním Žlebem. Ve Středočeském kraji hořelo například v lesích u Křivsoudova na Benešovsku, Kozohlod na Kutnohorsku nebo Vlkančic u Prahy.

Podle ČTK, red.

Naposledy změněno: úterý, 07 duben 2020 14:18

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

ČHMÚ zpřístupnilo mapu sumy efektivních teplot ve vztahu k rojení kůrovců

ČHMÚ zpřístupnilo mapu sumy efektivních teplot ve vztahu k rojení kůrovců

Lesnictví

Teploty mají významný na rychlost vývoje kůrovců. Čím vyšší jsou průměrné teploty, tím je vývoj kůrovců rychlejší. Proto vznikla nová mapová informace zveřejňující sumu efektivních...

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

Lesnictví

Těžba dřeva vloni dosáhla 32,6 mil. m3 dřeva bez kůry, což představuje doposud rekordní objem vytěženého dříví. Došlo také k výraznému nárůstu plochy umělého zalesňování...

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

Lesnictví

Nízká půdní vlhkost po suché zimě, velké rozdíly v denních a nočních teplotách v první půlce dubna a výrazný deficit srážek v průběhu celého dubna...

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

Lesnictví

Desítky nádrží, tůní a mokřadů, přírodní koryta potoků – Lesy České republiky vrací lesům a krajině vodu. V rámci největšího programu v historii státního podniku...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby