logo Silvarium tisk

Ptákem roku 2014 je čáp bílý a černý

Česká společnost ornitologická (ČSO) vyhlásila Ptákem roku 2014 čápa černého a čápa bílého. K volbě čápů přispělo několik důvodů, například se letos posedmé uskuteční celoevropské sčítání čápů bílých a třetí celostátní sčítání čápů černých.

"Čáp bílý byl jedním z prvních ptáků roku přesně před 20 lety. Nyní jsme k němu přibrali i jeho méně známého příbuzného,  čápa černého," uvedl předseda ČSO Jiří Flousek. Ornitologové doufají v to, že se do projektu sčítání čápů významně zapojí i veřejnost. Podrobnější informace o sčítání čápů ČSO zveřejní 12. března na webu www.cap.birdlife.cz.

Podle ornitologů čápi bílí postupně opouštějí úrodné nížiny a stěhují se výše do hor, což jim usnadňuje i změna klimatu. Naopak černí čápi se z dříve plachých lesních ptáků, které bylo těžké jen zahlédnout, stávají stále běžnějšími a lidé se s nimi nezřídka setkají i na potoce uprostřed vesnice. "Je až s podivem, jak se čápi zvládají vyrovnat se všemi nástrahami, které jim člověk a příroda připravuje," uvedl ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

Čápi nepatří mezi nejvíce ohrožené druhy ptáků, jejich počty v posledních letech postupně rostou. Například podle odhadů z roku 2004 žije v Evropě zhruba 244.000 párů čápů bílých. Čápi jsou ohrožení ničením hnízd, dráty a sloupy vysokého napětí i počasím. "V živé paměti máme katastrofální loňskou sezonu, kdy kvůli dlouhotrvajícím dešťům uhynula většina mláďat v hnízdech. Mnohem horší následky má ale suché počasí v zimovištích," uvedl Z. Vermouzek. V případě, že vyschnou oázy na jih od Sahary, hynou čápi po stovkách a tisících. Podle ornitologů jsou bohužel sucha v Africe poslední dobou stále častější.

ČSO dnes společně se Správou Krkonošského národního parku vyhlásili fotografickou soutěž o nejlepší snímky čápa bílého a čápa černého. "Vítězné fotografie budou představeny na putovní výstavě, jejíž vernisáž se bude konat 6. září ve Vrchlabí," dodal Z. Vermouzek.

Kampaň Pták roku organizuje ČSO od roku 1992. Loňským ptákem roku se stala břehule říční, zákonem chráněná nejmenší vlaštovka v Česku, jejíž početnost v 90.letech výrazně klesla a která je v ČR zcela závislá na lidské činnosti.

Více informací najdete na stránkách České ornitologické společnosti nebo stránkách Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

red.
Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 3974

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 3217

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2949

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 2849

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

Slovenská firma chce po Lesích ČR 220 mil. za nedodané dřevo, podnik to odmítá

Slovenská firma chce po Lesích ČR 220 mil. za nedodané dřevo, podnik to odmítá

Zobrazení: 2458

Okresní soud v Hradci Králové dnes začal projednávat žalobu slovenské společnosti Drevoindustria Smolenice na státní podnik...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2252

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě