Přihlásit

Skupina mužů těžila cizí lesy, žalobce chce nepodmíněné tresty

Skupinu sedmi mužů se u Krajského soudu v Brně zpovídá z těžby cizích lesů především na Vysočině, žalobce pro ně 8. 2. navrhl nepodmíněné tresty. Celkem vytěžili podle spisu asi 700 kubíků dříví, chystali těžbu dalších asi 3800 kubíků. Celková škoda by podle žalobce přesáhla pět milionů korun. Muži vinu popírají, soud rozsudek vynese 20. února.

Skupina podle obžaloby v roce 2015 těžila či chtěla vytěžit lesy například na Příbramsku, Jičínsku, Pelhřimovsku, Jihlavsku či Havlíčkobrodsku. Policie ale jejich činnost monitorovala, mužům se podařilo z různých lesů vytěžit jen zhruba 700 kubíků. Podle obžaloby si hlavní organizátoři vytipovali lesy vhodné k vytěžení především od majitelů, kteří nebyli v katastru nemovitostí dostatečně identifikovaní nebo kteří žijí v cizině. "Spoléhali na to, že vlastníci lesa, kteří ani neví, že jsou vlastníci, se o vytěžení jejich lesa ani nedozvědí," uvedl státní zástupce Jan Adam.

Za hlavní organizátory žalobce označil trojici Josef Valášek, Martin Naď a Jan Obajdin. Naď podle něj vytipovával vhodné lesy, Obajdin následně zajišťoval potřebné listiny pro správce lesů, Valášek těžbu realizoval. Čtveřice Zdeněk Lakomý, Vojtěch Novák, Jiří Novotný a Jan Otradovský podle obžaloby fungovali jako takzvaní bílí koně, kteří si dříví k vytěžení zakoupili, přičemž věděli, že jde o krádež.

Hlavní obžalovaní se brání, že nešlo o nic neobvyklého. "Můj klient vykonával zprostředkovatelskou činnost, nelze z toho odvozovat, že by cokoliv organizoval. Když došlo k seznámení těch lidí, už se s nimi dále nesetkával, nemohl ovlivnit kdo a jakým způsobem dřevní hmoty vytěží," uvedl obhájce Martina Nadě. Zbylá čtveřice se brání tím, že o nelegálnosti těžby nevěděli, chtěli si údajně jen koupit dříví k vytěžení za výhodných podmínek.

Žalobce pro Nadě navrhuje až sedmiletý trest vězení, pro Lakomého čtyřletý, pro Novotného navrhl tříletý trest a pro Otradovského a Nováka trest dvouletý. Vše nepodmíněně. Případy Jana Obajdina a Josefa Valáška soud vyňal k samostatnému řešení, čeká se na pravomocné rozsudky v jejich jiných trestných věcech.

Podle ČTK, red.

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnictví

Nakladatelství Lesnická práce, s.r.o., připravilo ve spolupráci s odborníky na lesnické právo nový portál www.lesnickejudikaty.cz, na kterém jsou na jednom místě přehledně publikovány aktuální soudní...

Čti dál
O Národní bance osiva lesních dřevin

O Národní bance osiva lesních dřevin

Lesnictví

Jen ta geneticky nejcennější semínka jsou ukládána v Národní bance osiva lesních dřevin v Kunovicích, aby mohla v budoucnu přispět k založení nových porostů. Díky...

Čti dál
Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Lesnictví

Krizový stav kvůli kůrovcové kalamitě ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) zatím nevyhlásí. Za momentální prioritu považuje prosazení novelizace vyhlášek, které teď vlastníkům...

Čti dál
Divoká prasata z dovozu obsahovala svalovce

Divoká prasata z dovozu obsahovala svalovce

Myslivost

Při povinném vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha byla v uplynulém týdnu u tří kusů divokých prasat zjištěna masivní přítomnost nebezpečného parazita svalovce (trichinella). Jednalo se...

Čti dál

-2°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 77%

Vítr: 28.97 km/h

  • 21 Úno 2018 0°C -3°C
  • 22 Úno 2018 1°C -3°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby