Přihlásit

Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Aktualizováno 24. 7. Švédsko, které se potýká se extrémními suchy a rekordně vysokými teplotami, nadále sužují požáry. 23. 7. odpoledne od úplného severu země až po jižní město Malmö se snažili hasiči dostat pod kontrolu 53 ohnisek. Pomoc Švédsku vyslaly Itálie, Německo, Polsko, Francie a Norsko, pomáhají také vojáci, pobřežní stráž i občanská sdružení.

Doporučený Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Foto: dw.com

Ve Švédsku nyní zuří nejméně 35 požárů na celkem více než 20 000 hektarech lesních porostů. Zatím nejsou hlášeni mrtví, ani zranění, informovala agentura Reuters.

Ve skandinávské zemi panují od května nezvykle silná vedra. Podle agentury civilní ochrany jsou požáry nejhorší v moderních dějinách země, informoval server The Local. Hasit se oheň nedaří především v okolí Älvdalenu, asi 300 kilometrů severozápadě od Stockholmu. Požár totiž zachvátil vojenský výcvikový prostor, a hasičům tak hrozí nebezpečí kvůli nevybuchlé munici. Lesy hoří ale po celé zemi. 

Obyvatelé kraje Gävleborg dostali příkaz k evakuaci, lidé z oblastí Eskongen a Ängra nemají vycházet z domu.

V boji s plameny jim pomáhají týmy z mnoha evropských zemí včetně Itálie, Polska, Norska nebo Francie. Italové v postižených oblastech nasadili vodní helikoptéry Canadair CL-415, schopné najednou unést až šest tisíc litrů vody. Právě potřebné technické vybavení místním jednotkám často chybělo, jak pro CNN uvedl Thomas Aronsson, šéf hasičské služby SITS.

Podle švédského lesnického úřadu už požáry strávily lesy v odhadované hodnotě 600 milionů švédských korun (téměř 1,5 miliardy korun českých).

Za šíření požárů ve švédských lesích mohou vysoké teploty, ale také lidský faktor, upozornil The Local. Řada požárů po celé zemi vznikla kvůli neopatrnému zacházení s ohněm, například při grilování. 

V některých lokalitách se sice vyplnila předpověď deště, bouřky ale záchranné práce spíše ztěžovaly. Mohl za to zejména silný vítr a stále rostoucí teploty, které by se podle meteorologů v příštích dnech měly vyšplhat až k 35 stupňům Celsia.

Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii, ve vojenském prostoru hrozí výbuch munice

Ve Švédsku kvůli suchu zuří 35 lesních požárů, pomáhají je likvidovat vojáci i pobřežní stráž

Lesní požáry vypukly už i za polárním kruhem, Švédsko žádá o pomoc EU.

Podle ct24.cz, The Local, aktualne.cz, red.

Naposledy změněno: úterý, 24 červenec 2018 10:07

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Stát by měl dát lesníkům náhrady kvůli kůrovci, vládě to doporučili poslanci

Stát by měl dát lesníkům náhrady kvůli kůrovci, vládě to doporučili poslanci

Lesnictví

Aktualizováno. Stát by měl letos uvolnit na pomoc vlastníkům lesů kvůli kůrovcové kalamitě podle sněmovního petičního výboru nejméně tři miliardy korun. Členové výboru to doporučili...

Cena lesů za časů kůrovce

Cena lesů za časů kůrovce

Lesnictví

Od roku 2018 se začínají objevovat informace, že by se někteří vlastníci lesa mohli pod tlakem problémů s kůrovcem začít zbavovat lesa pod cenou. Podle...

Poslaneckou úpravu lesního zákona vláda podpořila

Poslaneckou úpravu lesního zákona vláda podpořila

Lesnictví

Aktualizováno. Ministerstvo zemědělství možná dostane pravomoc zasahovat v případě mimořádných situací nad rámec zákona hospodaření s lesy s cílem co nejvíce omezit škody. Vláda na...

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Lesnictví

Lesnická výzva je společným prohlášením profesních lesnicko-dřevařských organizací a dalších subjektů s vazbou na lesnictví, které upozorňují na obrovská rizika, jež může přinést podcenění dopadů současné...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby