Přihlásit

SVOL na valné hromadě znovu požádalo o větší podporu vlastníků lesů

Hlavním tématem 15. valné hromady Komory soukromých lesů (SVOL), která se konala 5. února v Jihlavě, byla strategie resortu v boji s následky dlouhodobého sucha a kůrovcové kalamity v českých lesích a pomoc vlastníkům lesů ze strany státu. Prioritou je finanční pomoc vlastníkům lesů při zpracování kalamity a opětovném zalesnění, úprava legislativy a změna systému hospodaření ve státních lesích.

Doporučený SVOL na valné hromadě znovu požádalo o větší podporu vlastníků lesů

Les je komplexním ekosystémem a jednoduché a rychlé řešení situace neexistuje, je však nejvyšší čas přijmout účinná opatření zejména ze strany státu, shodli se přítomní vlastníci soukromých lesů. Prognóza vývoje následků kalamity pro rok 2019 je totiž alarmující.

Kalamita v lesích přes tuhou zimu nekončí

Předseda Komory soukromých Richard Podstatzky Thonsern ve zprávě o činnosti spolku za uplynulý rok shrnul výsledky jednání zástupců Komory a SVOL ve věci řešení kůrovcové kalamity s vedením ministerstva, na Úřadu vlády, poslanci a senátory. Ocenil vytvoření Komory církevních lesů, která posílí vyjednávací pozici SVOL, a poděkoval aktérům letošního setkání vlastníků lesů Rakouska, Bavorska a Česka v Olomouci.

"Odbyt kůrovcového dříví vázne, ceny se propadly na polovinu a vlastníci lesů se dostávají do vážných finančních potíží, což bude mít v konečném důsledku dopad na všechny obyvatele v ČR. Pokud nám stát včas nepomůže, hrozí, že jedna třetina lesů v republice zanikne. Vlastníci lesů totiž nebudou mít na zalesnění kalamitních holin peníze. Teprve potom si možná veřejnost všimne, že nemá kam jít na houby nebo ještě hůř, že vysychají zdroje pitné vody, a začne se ptát svých politiků, co proti tomu dělali," řekl na setkání předseda SVOL František Kučera.

Podpora státu v řeči čísel

Jak uvedlo SVOL v tiskové zprávě, ztráta na výnosech z lesních majetků v důsledku sucha a kůrovcové kalamity za loňský rok je odhadována na 18 miliard korun a pomoc od státu více než potřebná. V rámci státního rozpočtu bylo na podporu lesního hospodářství pro rok 2019 schváleno 621 miliónů korun. Náměstek ministra pro lesní hospodářství Patrik Mlynář potvrdil, že ministerstvo počítá se zvýšením této částky na 1,15 mld. a na rozdíl od předchozích let umožní výplatu příspěvků dvakrát v roce. Tyto prostředky nejsou určeny pouze na asanaci kůrovcového dříví, ale zahrnují i podporu mysliveckých činností a podporu lesnických činností prováděných i v době mimo kalamitu. Minimální částka, kterou potřebují vlastníci lesů, aby mohli obnovit kalamitní holiny, aniž by zkrachovali, byla vlastníky lesů propočítána na 3 mld. Kč.

"Pro účastníky valné hromady tak bylo určitým překvapením, že pan ministr bude při jednáních o státním rozpočtu na rok 2020, která se právě rozbíhají, pro lesy žádat opět pouze o 1,15 mld. Kč. Navýšení rozpočtu MZe na rok 2019 v kapitole podpora lesního hospodářství na 5,8 mld. se vlastníkům lesů nepodařilo prosadit. Kalamita ale letošním rokem nekončí, a tak potřeba vyčlenit vyšší částku na lesy přímo v zákoně o státním rozpočtu na rok 2020, je více než aktuální," uvádí SVOL.

Nutné změny legislativy podle SVOL

Náměstek ministra informoval přítomné o pokračování přípravy nového dotačního titulu, který by měl vlastníkům lesů pokrýt ztráty na výnosech v důsledku poklesu zpeněžení dřeva. Finální dohotovení návrhu se předpokládá v březnu letošního roku. Poté bude ministr zemědělství žádat vládu o její finanční krytí z vládních rezerv, dle slov pana náměstka ve výši min. 3 mld. Kč.

Aby prostředky vynaložené na obnovu kalamitních holin listnáči nepřišly vniveč vlivem přemnožené zvěře, požadují vlastníci lesů otevření zákona o myslivosti.

Podle zprávy SVOL je stěžejním předpisem pro vlastníky lesů zákon o lesích. Jak se ukázalo, ve hře jsou nyní dva návrhy na jeho novelizaci. Jeden z nich byl již předložen do Poslanecké sněmovny skupinou poslanců napříč politickými kluby. Tato tzv. krizová novela by měla být projednána ve zrychleném režimu, je předpokladem pro vyhlášení tzv. rajonizace a možnost použití výjimek z některých striktních opatření lesního zákona rozhodnutím ministerstva zemědělství nebo opatřením obecné povahy. Dle příslibu náměstka ministra bude k projednání jejich návrhů SVOL vyzván na konci února.

Druhý návrh novely zákona vyšel z meziresortního připomínkového řízení ukončeného v říjnu loňského roku a 4. února jej projednala vláda. Návrh umožňuje orgánu státní správy lesů dočasně omezit nebo vyloučit vstup do lesa na dobu max. 3 měsíců opatřením obecné povahy i bez řízení o jeho návrhu, ale také např. omezení nebo zastavení jiných těžeb než nahodilých opatřením obecné povahy, upravuje povinnosti odborných lesních hospodářů placených státem a otevírá prostor pro stanovení obsahu lesní hospodářské evidence. O sporných ustanoveních budou vlastníci lesů jednat se zákonodárci.

Přítomný poslanec Radek Holomčík označil za velmi nezodpovědný a nepochopitelný krok odvod státního podniku do státního rozpočtu a zrušení rezervy na pěstební činnost v době, kdy již kalamita na severní Moravě propukla v plné síle. Systém správy státních lesů označil za naprosto nevyhovující také přítomný senátor za Vysočinu Miloš Vystrčil: „Možná na tomto systému někdo dnes může vydělávat, ale do budoucna na tom proděláme všichni," uvedl na závěr.

Podle TZ SVOL, red.

 

Naposledy změněno: středa, 06 únor 2019 20:05

(0 hlasů)

Komentáře   

+8 # cvonza 2019-02-18 09:56
Pořád se těží čerstvé už i Lčr dotěžuje kola po kůrovci a to cena nahoru nepujde , nastává zkáza lesů a ministerstvo NE aa NE zakázat těžbu čerstvého dřeva. Dodává se za 1500 s dopravou ( čerstvé ).
+12 # Vladimír Pelíšek 2019-02-18 12:47
Největším předjarním hitem jsou teď buky a duby (tam, kde ještě zbyly). Proč by ti nejmenovaní těžili smrk za 800, který navíc na řadě míst stejně neprodají, když můžou najet do buku za 1200 nebo do dubu za několik tisíc?
A přesně takto to bude. Nemá skoro KDO těžit, a ten, kdo těžit může, nebude těžit to, co by se mělo (kůrovcové smrky), ale to, co mu vydělá. Takže tím spíš zapomeňte na kapacitu k těžení kůrovce - to těm myslím dochází už i těm nejnaivnějším.
A ministerstvo? Zkuste si představit, že jste ministr nebo nějaký jeho výše postavený úředník s rozhodovací pravomocí. A přijdete s opatřením, kterým zatnete zisky dřevařům. Za pár let tím ministrem nebo vysoce postaveným úředníkem nebudete - a budete shánět dobře placenou práci. Myslíte, že Vám ji nabídnou ti, kterým jste teď sáhl na zisky?
Hypotéky se platit musí, a děti, auta, manželky a milenky taky přece něco stojí, nebo ne?
+1 # najše 2019-03-01 13:31
že se těží čerstvé, co to je za blbost?? Já vidím okolo sebe kamióny plné dříví s opadanou kůrou, Vy vidíte něco jiného??
-4 # schutzmeister@iex.cz 2019-02-07 12:16
Čo bolo, to bolo ....
Už se to dělá krapet jinak.
https://www.odt.co.nz/business/log-exports-concern-nz-processors
Prostě ten číňan si to nařeže levnějc.
Né, že by nebyla poptávka.
Není nabídka.
+10 # Přemek 2019-02-07 09:44
Renso nebo jak se jmenuješ,nevím z čeho by sanovali svoje pily malí vlastníci,kteří koupí kulatinu a prodávají řezivo a je to jejich živnost.Jinak pily v Řevničově,Protivíně a Volarech nebyly žádné takové o kterých píšeš.U každé byla vlečka a v dřevokombinátě ve Volarech vyráběly i dřevotřísky.Je to potom o postupné modernizaci.Než dát dotaci půl miliardy na pilu do Štětí slov.miliardáři(kter ý si bude potom diktovat ceny) tak by bylo lepší rozdělit dotaci menším pilám v regionech aby se nemuselo dříví vozit přes půl republiky a byla konkurence.Skoro všude,kde jsem zpracovával kůrovec leželo několik nezpracovaných polomů,protože nejsou lidi s traktorem(říkali buď dělejte a nebo jděte) a harvestorům se to nevyplatí a nebo je to ve stráni.Toto vše se táhne od roku 2012 kdy LČr inkasovaly neskutečné ceny za smrk na stojato v tendrech a potom se vracely jednotky bez sankcí pro a.s. a celý systém zkrachoval!
+3 # cvonza 2019-02-07 09:27
Nejhorší je TĚŽBA čerstveho dřeva a přehlcení trhu a následně prodej za 1500-1700 kulatina čerstvá , NE kurovec .
+22 # Přemek 2019-02-06 18:38
Transformace a privatizace způsobila zánik českých pil na zpracování dřeva,nemáme skoro žádné vlastní kapacity na pořez dřeva a jsme závislí na cizích pilách v Německu a Rakousku,kteří si z nás udělali levnou kolonii na dodávky kulatiny.Na dnešním stavu nejvíce vydělávají zpracovatelé,kteří svoje produkty(řezivo)nezl evnily.LZ Vimperk měl dvě pily,dále Protivín,Volary,Řevn ičov. aj.Dotace bych dal jen na budování nových pořezových kapacit.Dále každá a.s.zlikvidovala manipulační sklady,kam se dřevo vozilo,dnes se často válí v lese a brouk se rojí.Je to dále nastavení tendrů,jen cena za dříví na stojato.Je to na delší povídání.Dělám v lese od roku 1984 ale takový nepořádek nepamatuji.
0 # Rensa 2019-02-07 07:52
Zánik českých pil nezpůsobila transformace a privatizace, ale neschopnost přežít s malými, špatně vybavenými provozy v konkurenčním prostředí. Řezat na jednu směnu pět dní v týdnu si může odvolit ten, kdo takový provoz sanuje z jiných zdrojů než z prodeje řeziva. Jiný prostě zanikne.
Manipuláky dojely jednak na neustále se zvyšující efektivitu dopravy dřeva po ose, kdy odpadla potřeba meziskladu pro nakládku na vagon, jednak díky harvestorům a vyvážečkám, které výrobu konečných sortimentů zvládnou v lese. Ale pravda, ruku v ruce s tím narůstá nepořádek v lese - drobné, ale vytrvalé množírny brouka. A ochrana lesa? Kolik se kladlo lapáků a dávalo lapačů dřív a kolik dnes? Se mrkněte na snímky z kalamit – brouk načíná les často za skládkou či hromadou klestu ke štěpkování a v okolí žádný lapač. Jako by mnozí neabsolvovali předmět ochrany lesa na lesárně.
+14 # Lesoplundr 2019-02-07 08:52
O té zvládnuté harvestorové "výrobě v lese" lze docela dobře pochybovat.
Stačí si prohlédnout stav skládek ať už u LČR nebo i u ostatních vlastníků dřeva. Procento znehodnocených sortimentů použitelných pro pilařské využití je v hráních kolem cest všude po republice víc než tristní. Hmota vhodná pro co nejúčelnější zpracování technologiemi pořezu se v lepším případě vozí na drcení, v tom horším se prodává jako palivo. A lesy šumí dál.. zatím..
+1 # schutzmeister@iex.cz 2019-02-06 16:32
https://www.timberindustrynews.com/category/market-prices/
+1 # schutzmeister@iex.cz 2019-02-06 16:15
Tohle je něco jako kanadský SVOL.
Schválně si všimněte třech rozdílů v aktivitách mezi naším a jejich.
http://www.canadianoverseas.ca/coll.html
0 # schutzmeister@iex.cz 2019-02-06 15:25
Z Klaipedy to jde, proč ne od nás ?
https://www.alibaba.com/product-detail/PINE-LOGS-FROM-LITHUANIA-Pinus-sylvestris-_50016947169.html?spm=a2700.7724857.normalList.167.4d85737eKnz4gT
+2 # schutzmeister@iex.cz 2019-02-06 15:19
Schválně tu zkuste najít inzerát Lčr.
Tohle je obchod pro východní asii.
https://www.alibaba.com/showroom/logs.html?spm=a2700.7724857.galleryFilter.195.1b69183dWKtrp2
+30 # schutzmeister@iex.cz 2019-02-06 15:04
Tady je spíše na místě se ptát, když je evidentní, že největší problém je odbyt, respektive to, že není, proč se všici vyžívají v řešení takových prkotin, jako je lesní zákon, dotace na zalesnění, nebo a to je vůbec velmi komické - snížení daně na palivo.Prodá se o deset tisíc prostoráků víc ?? :sad:
Kalamita je od roku 2014 a zatím ani LČR nezačali shánět obchodníky, natož stát.
Ve světovém obchodě je stále poptávka po celolodních nákladech / 100.000 m3 / do zemí jako Čína, Korea, Pákistán či Indie.
Tohle měl dávno podpořit garanční fond a ne nějaký státní výkup, kde vše shnije a skončí v Tušimicích.
Problém lesníků je, že žádný problém s odbytem tu posledních 50 let nebyl. Tady nikdo ani netuší, že se dřevo taky musí prodat.
Komu pomůže pár kaček dotací, když mu dřevo shnije ?
+9 # Rensa 2019-02-06 11:18
Za první republiky, v době velké hospodářské krize, stát vlastnil cca 15% všech lesů (překvapivě málo, že?). A přesto se rozhodl pomoci vlastníkům lesů - nejprve omezil, později zakázal mýtní úmyslné těžby ve státních lesích, později omezil a zakázal veškeré úmyslné těžby ve státních lesích. To aby uvolnil trh se dřevem pro nestátní lesy, protože dobře věděl, že jediný příjem do lesa je za prodané dřevo.
Dnes zkuste omezit či zakázat těžby ve státních lesích, když největšími těžaři jsou firmy z holdingu svěřeneckého fondu pana premiera.
A pro pana poslance Holomčíka - státní lesy nejsou totálně paralyzovány v důsledku nastoleného systému transformace, ale toho, co se stalo (či nestalo) po provedení transformace - totiž že nedošlo k zeštíhlení státního majetku na cca 25 - 30% všech lesů, což bylo jedním z cílů transformace (viz Ústava ČSSR, čl. 8 odst. 2, základní lesní fond). Potom by nikdo nemusel vypisovat tendry.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nestátní majitelé lesů žádají o kompenzaci škod po kůrovci 5,3 mld. Kč

Nestátní majitelé lesů žádají o kompenzaci škod po kůrovci 5,3 mld. Kč

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) poskytuje finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity v lesích. Za rok 2019 měla činit sazba finančního příspěvku 398 Kč/m3. Přijato bylo...

Firma Lescus Cetkovice otevřela novou lesní školku Mišinská

Firma Lescus Cetkovice otevřela novou lesní školku Mišinská

Lesnictví

Pouhý rok od počátku výstavby byla 10. září 2020 v obci Cetkovice v Jihomoravském kraji slavnostně otevřena nová lesní školka Mišinská firmy Lescus Cetkovice, s.r.o...

V  tendru Lesů ČR podala nejvíce nejvýhodnějších nabídek firma Uniles

V tendru Lesů ČR podala nejvíce nejvýhodnějších nabídek firma Uniles

Lesnictví

V tendru na provádění lesnických prací ve státních lesích spravovaných podnikem Lesy ČR předložilo 36 firem 190 nabídek. Lesy ČR je začaly hodnotit 16. září...

Videozáběry kalamity ve středních a jižních Čechách, na Vysočině a v Podkrkonoší

Videozáběry kalamity ve středních a jižních Čechách, na Vysočině a v Podkrkonoší

Lesnictví

Podívejte se na aktuální letecké záběry českých lesů ze dne 22. srpna 2020 nad středními, částečně i jižními Čechami, Vysočinou a Podkrkonoším.

Populární zprávy

Lesy ČR připravují reorganizaci a zřizují Závod lesní techniky

Lesy ČR připravují reorganizaci a zřizují Závod lesní techniky

Lesnictví

Zobrazeno:11382

Aktualizováno 21. 8. Vedení Lesů ČR připravuje významné organizační změny. Hlavním důvodem zamýšlených změn je snižování nákladů, zvyšování efektivity administrativních procesů a posílení vlastních kapacit Lesů...

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Lesnictví

Zobrazeno:7469

O agrolesnictví v našich podmínkách, hlavních benefitech, ale i rizicích, reálných možnostech zavádění agrolesnických systémů na lesní půdě či ekonomice tohoto způsobu hospodaření si redaktorka...

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

Lesnictví

Zobrazeno:5309

Ministerstvo zemědělství (MZe) upravilo tzv. červenou zónu, pro kterou platí mimořádná opatření k řešení kalamitní situace v lesích. Jde o území, které je kůrovcem zasaženo...

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Lesnictví

Zobrazeno:4022

Je příliš pomalá proměna smrkových monokultur hlavním důvodem, proč stále bojujeme s kůrovcem? Hlavními hosty diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce na toto téma...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby