Přihlásit

SVOL žádá podporu vlastníků lesů při schvalování rozpočtu

Ve středu 19. prosince začne v Poslanecké sněmovně závěrečné projednávání vládního návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2019. Co přinese lesům? Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) před závěrečným hlasováním o rozpočtu napsalo dopis všem poslancům a žádá je o pomoc.

Doporučený SVOL žádá podporu vlastníků lesů při schvalování rozpočtu

Ministerstvo zemědělství přislíbilo navýšit původní částku v rozpočtu určenou pro podporu lesního hospodářství zhruba na dvojnásobek, tedy cca z 600 mil. Kč na 1,15 ml. Kč. Skupina poslanců podala pozměňovací návrh navyšující finance pro lesy o 5,8 mld. Kč.  Ve světle stále narůstajících škod v důsledku sucha a rozvoje kůrovcové kalamity, které se nyní odhadují už na 18 mld. Kč, se tato podpora ukazuje jako naprosto nezbytné minimum. SVOL proto považuje přijetí zmíněného pozměňovacího návrhu a zákonné zakotvení podpory lesního hospodářství za nutné a vhodné.

Na jednání Zemědělského výboru PS (16. 11. 2018) ministr zemědělství konstatoval, že v rozpočtu na r. 2019 je vyčleněno 600 mil. Kč pro lesní hospodářství, které zahrnují zejména výplatu příspěvků na hospodaření v lesích. Tato částka ale bude v r. 2019 navýšena o 200 mil. Kč z nespotřebovaných výdajů a o 300 mil. Kč z předpokládaných úspor resortu na likvidaci kůrovcové kalamity na celkovou částku 1,15 mld. Kč. V případě potřeby bude resort žádat vládu o další finanční prostředky na mimořádná opatření proti kůrovci.

Poslanec Vlastimil Válek navrhoval nastartovat dlouhodobý trend postupného navyšování finančních prostředků v rozpočtu na řešení problémů spojených s vodou a lesy. Určitým způsobem tak „předzavázat" tvorbu rozpočtu v příštích letech.

Poslanec Jaroslav Martinů upozornil na obrovský problém výparu vody, který se za poslední desetiletí dramaticky zvedl v důsledku zvyšování teploty a sucha. Zmínil hynutí lužních lesů, rychlé usychání staletých dubových lesů a celkový nedostatek vody v krajině.

Obavy o osud lesů na Náchodsku vyjádřil poslanec Jan Birke. Město Náchod je poměrně významným vlastníkem lesů a kůrovec se k nim začíná dostávat z polské strany. S tím vyvstávají značné problémy. Čím větší sucho a teplo, tím lepší má kůrovec životní podmínky. Podle pana poslance zmíněná 1,15 mld. Kč zcela určitě nebude stačit, protože mnohem větší problém s kůrovcem přijde příští rok, který vidí jako velmi kritický. A proto podpořil ministra v jeho úsilí o navýšení finančních prostředků na podporu vlastníků lesů.

Poslanec Josef Kott vyjádřil názor, že na řešení současné situace v našich lesích by se mělo svými finančními možnostmi výrazně podílet i Ministerstvo životního prostředí.

Na jednání výboru byl pozván i člen předsednictva SVOL pan Radomír Charvát, který poukázal na vztahy mezi kácením lesů, nezalesněnými pasekami, vysokým výparem vody, ochlazováním či naopak oteplováním planety, poutáním uhlíku v mladých zdárně rostoucích lesích. Zdůraznil, že kůrovcová kalamita je v současné době kalamitou ekologickou, ale zároveň, a to úplně nejvíc, kalamitou ekonomickou. Pokud se nebude v zákonné lhůtě zalesňovat, tak nastane opravdový problém s vodou a celá společnost teprve pochopí význam lesů.

"Letošní listopad byl druhým nejsušším v historii měření. Za měsíc spadlo v Česku průměrně osmnáct milimetrů srážek, což je osmnáct litrů vody na metr čtvereční. Horší byl pouze listopad 2011, kdy téměř nepršelo. Přitom lesy potřebují pravý opak, dlouhou zimu a hodně srážek. Lidé dnes žijí stále víc odtrženi od reálného světa venkova, hospodaření a přírody. Ti, kteří nikdy nebyli v lese, neviděli veverku, neslyšeli kukačku nebo pozapomněli na význam lesů pro koloběh vody v přírodě, pak podléhají snadněji představě, že se stále ještě nic moc neděje, ale ono se děje. Nelze spoléhat na zázraky, že na jaře kůrovec nevylétne," uvádí v tiskovém vyjádření SVOL František Kučera, předseda sdružení.

Text pozměňovacího návrhu si můžete stáhnout v odkazu na konci tohoto článku.

Podle TZ SVOL, red.

Naposledy změněno: pondělí, 17 prosinec 2018 12:31

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství zřejmě bude moci kvůli boji s kůrovcem přijímat opatření obecné povahy, kterými zasáhne do zákonného rámce hospodaření v lesích. Zásahy by se týkaly...

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

Lesnictví

Aktualizováno 20. 3. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR požaduje od státu na příští rok pro lesníky pět miliard korun na obnovu lesa...

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Lesnictví

Opatření podporující boj s kůrovcovou kalamitou asi budou moci nově stanovit ministerstvo zemědělství, krajské úřady a obce s rozšířenou působností. Opatření by měla okamžitou platnost...

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesnictví

Aktualizováno 15. 3. Vichřice Eberhard poničila z neděle na pondělí státnímu podniku Lesy ČR asi milion metrů krychlových dříví. Pro celé území České republiky to...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby