Přihlásit

Tendry 2017+ Lesů ČR přezkoumává ÚOHS, možné je i jejich zrušení

Aktualizováno 18. 10. 11:00. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil správní řízení ve věci přezkumu úkonů státního podniku Lesy ČR při zadávání veřejných zakázek v tzv. tendrech 2017+. Důvodem správního řízení má být údajné porušení zásady transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace. Zároveň ÚOHS zakázal Lesům ČR uzavírat smlouvy s vítězi do doby ukončení správního řízení. Lesy ČR s důvody zahájení správního řízení nesouhlasí a podaly proti předběžným opatřením rozklad. Antimonopolní úřad podle mluvčího ÚOHS Martina Švandy správní řízení zahájil z vlastního podnětu.

Doporučený Tendry 2017+ Lesů ČR přezkoumává ÚOHS, možné je i jejich zrušení

Správní řízení ve věci přezkumu úkonů státního podniku Lesy ČR při zadávání veřejných zakázek “Provádění lesnických činností s prodejem dříví při pni – rok 2017+ “ a “Provádění těžebních činností s prodejem dříví při pni – rok 2017+“(Tendry 2017+) zahájil 23. září 2016 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle Lesů ČR nebyl k zahájení správního řízení důvod. Podmínky lesnických tendrů jsou podle jejich stanoviska transparentní a nikoho nediskriminují. 

Důvodem správního řízení je údajné porušení zásady transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace. ÚOHS současně vydal rozhodnutí o nařízení předběžných opatření spočívajících v zákazu uzavřít smlouvy s vítěznými uchazeči v těchto zadávacích řízeních, a to do doby ukončení správního řízení a ve vztahu ke všem částem obou uvedených veřejných zakázek. Lesy ČR podaly proti předběžným opatřením rozklad. Státní podnik poskytl ÚOHS veškerou požadovanou součinnost i dokumentaci a odeslal vyjádření.

Jak uvedl pro Silvarium.cz Martin Švanda, tiskový mluvčí ÚOHS, správní řízení ve věcech veřejných zakázek státního podniku Lesy České republiky na provádění lesnických a těžebních činností s prodejem dříví „při pni" – rok 2017+ byla zahájena z moci úřední. "Důvodem zahájení řízení je možná netransparentnost obchodních podmínek, jež by mohla způsobit omezení soutěže o předmětné veřejné zakázky. V obou řízeních bylo vydáno předběžné opatření zakazující zadavateli uzavřít smlouvy s vybranými uchazeči. Meritorní rozhodnutí dosud v žádném z těchto řízení vydáno nebylo. Průměrná doba vydání meritorního rozhodnutí se pohybuje do 30 dní, záleží na složitosti případu," řekl M. Šanda. 

 „Jsme přesvědčeni, že jsou podmínky lesnických tendrů transparentní a nikoho nediskriminují. Podle našeho názoru nebyl pro zahájení správních řízení důvod. Toto vše jsme se pokusili v našem vyjádření adresovaném ÚOHS podrobně vysvětlit,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád. 

"Postup úřadu nás překvapuje, protože se zabývá praktickými postupy, které již několik let využíváme s vědomím, že je ÚOHS v minulosti prověřoval a nerozporoval. Podnik v posledních dvou letech udělal maximum pro nastavení korektních a férových soutěží a pro jejich otevření co největšímu počtu uchazečů. Probíhající soutěž, která je ve fázi vyhodnocení, dokládá trvající vysoký zájem o lesnické zakázky. Proto si myslíme, že k zahájení správního řízení nebyl důvod," uvedl pro Silvarium.cz Daniel Szórád.

Nyní musí Lesy ČR vyčkat rozhodnutí ÚOHS. Obsah rozhodnutí ani termín jeho vydání nelze předjímat. Může se stát, že smlouvy nebude možné uzavřít v předpokládaném termínu do konce roku 2016. V krajním případě je nebude možné uzavřít vůbec. Proto Lesy ČR připravují další varianty řešení vzniklé situace, o kterých budou včas informovat.

„S ohledem na časovou náročnost jednotlivých úkonů zadavatele a s nimi souvisejících lhůt jsme se rozhodli pokračovat v zadávacích řízeních prováděním všech potřebných úkonů s výjimkou uzavření smluv, abychom mohli smlouvy včas uzavřít, pokud to ÚOHS svým rozhodnutím umožní. V této souvislosti však musíme všechny uchazeče upozornit na reálné riziko, že ÚOHS obě zadávací řízení zruší,“ dodal generální ředitel Szórád. 

V tendrech se soutěží 48 územních jednotek ve třech typech soutěží. ÚOHS od 23. září vede správní řízení ve dvou typech soutěží se 34 jednotkami, kde celková hodnota soutěžených prací je 2,98 miliardy korun.

Obálky s nabídkami do tendru 2017+ LČR otevřely v září. Předběžným vítězem se stala skupina PETRA z Ratíškovic u Hodonína. Firma PETRA a s ní propojená společnost T.E.P. HOLZ v tendru 2017+ podaly nejlepší cenovou nabídku na 15 z 48 soutěžených územních jednotek a mají tak šanci získat 15 kontraktů.

Nejvíce nejlepších cenových nabídek v tendrech 2017+ podala PETRA

Smlouvy s vítězi chtěl podnik uzavírat koncem listopadu. Vítězné firmy by na jednotlivých územních jednotkách měly začít pracovat od ledna 2017.

red.

  

Naposledy změněno: pátek, 04 listopad 2016 10:42

(1 Hlasovat)

Komentáře   

+6 # New Holland 2016-10-17 17:08
Antimonopolní úřad zahájil správní řízení z vlastního podnětu.... Tak ta je taky dobrá..... Pohádka..... Hold, nedaří se vybudovat si tady Burešstát, tak se budou zahajovat šetření z vlastního podnětu..... :-)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Lesnictví

Aktualizováno. Vláda zřejmě brzy projedná návrh na vyčlenění tří miliard korun na boj s kůrovcovou kalamitou. V dalších letech by mohl být objem dotací vlastníkům...

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Lesnictví

Aktualizováno 13. 6. V roce 2018 vzrostla těžba dřeva v lesích na 25,7 mil. m3 dřeva bez kůry. Jedná se o nejvyšší hodnotu v historii...

Kůrovcová situace a podpora vlastníků lesů v jednotlivých krajích

Kůrovcová situace a podpora vlastníků lesů v jednotlivých krajích

Lesnictví

Lesníci v celé republice bojují s dopady sucha a kůrovcovou kalamitou. Potýkají se s nedostatkem těžebních a asanačních kapacit i s problémy s odbytem. Jen...

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Lesnictví

Předseda sdružení Pro Silva Bohemica Milan Hron zaslal 11. 6. 2019 otevřený dopis ministru zemědělství, ve kterém jej žádá jménem Pro Silva Bohemica, pobočného spolku...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby