logo Silvarium tisk

Vláda schválila vznik CHKO Brdy

Vláda 12. 10. schválila vznik Chráněné krajinné oblasti Brdy.Od 1. ledna má na celkem 345 kilometrech čtverečních ochránit přírodu ve vojenském újezdu, který bude zrušen ke konci letošního roku, a v části jižních Brd. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) po přijetí vládního nařízení řekl, že do území bude patřit i zlatonosné ložisko Petráškova hora u Vacíkova.

Foto: Václav Pernegr

Kvůli ložisku byl Brabec ve sporu s ministerstvem průmyslu a obchodu, které chtělo území nechat otevřené pro případnou budoucí těžbu.

Vznik nové CHKO se dotkne katastrálních území 34 obcí. Celá svým územím do ní spadá pouze obec Míšov, v několika případech zasahují do oblasti svým zastavěným územím obce Nové Mitrovice a Čížkov. Další obce se nacházejí po obvodu mimo území navrhované CHKO, přičemž do ní zasahují pouze jejich katastry.

Součástí brdské CHKO budou například významná paleontologická naleziště, skalní výchozy, kamenná moře a sutě. Až 86 procent oblasti tvoří lesy, z nichž převážná část je ve vlastnictví Vojenských lesů a statků ČR. Vyskytují se zde chráněné druhy, například kosatec sibiřský, rosnatka okrouhlolistá, suchopýr pochvatý, rak kamenáč a škeble rybničné.

Nejpřísnější režim ochrany přírody se bude muset dodržovat v první zóně, dotkne se to především zemědělců. Nebudou se zde smět používat například biocidy, hnojit pozemky, používat kejda, měnit vodní režim nebo provádět terénní úpravy a těžit nerosty. Do přísného režimu spadne i druhá zóna, obě tvoří dohromady zhruba 15 procent z celkového území.

Klub českých turistů začne se značením tras pro výletníky po 1. lednu. Všechny se ale budou moct vyznačit, až resort obrany stanoví hranice posádkového cvičiště Jince a jeho ochranného pásma, které zatím nebylo pyrotechnicky vyčištěno. To se má stát do roku 2017. Zdokonalit se musejí i mapové podklady a souřadnice míst pro záchranáře, údržba silnic a špatný telefonní signál.

Česká republika měla dosud 25 chráněných krajinných oblastí o celkové rozloze 10 416,12 km čtverečních. Mezi nejznámější a nejnavštěvovanější patří CHKO Šumava, CHKO Český ráj, CHKO Moravský kras a CHKO Český kras. Největší je Chráněná krajinná oblast Beskydy o rozloze 1160 kilometrů čtverečních.

CHKO se vyhlašují nařízením vlády. Záměrem je ochránit rozlehlejší území nebo celé geografické oblasti s harmonicky utvářenou krajinou, charakteristickým reliéfem a převahou přirozených či polopřirozených ekosystémů.

Chráněná území jsou vyhlašována v kategoriích národní parky, chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace, přírodní rezervace, národní přírodní památky a přírodní památky.

Výběr informací o budoucí CHKO Brdy

- CHKO vznikne na rozloze 345 kilometrů čtverečních ve stávajícím vojenském újezdu, který bude zrušen ke konci letošního roku, a části jižních Brd.

- Pracoviště správy budoucí CHKO budou v Příbrami a Jincích ve Středočeském kraji a ve Spáleném Poříčí v Plzeňském kraji.

- Nová CHKO zasáhne do katastrálních území 34 obcí (obec Míšov na jihu oblasti bude ležet celá v rezervaci) ve Středočeském a Plzeňském kraji.

- CHKO bude rozdělena do čtyř zón ochrany, nejpřísnější režim bude v I. zóně (3,5 procenta celkové plochy), nejrozsáhlejší bude III. zóna, která zabere přes 84 procent rozlohy.

- CHKO bude ochraňovat například významná paleontologická naleziště, skalní výchozy, kamenná moře a sutě. Díky zákazu vstupu se ve vojenském výcvikovém prostoru zachovala řada vzácných živočichů a rostlin (kosatec sibiřský, rosnatka okrouhlolistá, suchopýr pochvatý, rak kamenáč a škeble rybničná).

- Nyní se dělá pyrotechnická očista území. "V současnosti je 45 procent tohoto území vyčištěno, koncem roku to bude 50 procent a potom ještě během následujících dvou let práce budou pokračovat," uvedl letos v září ministr obrany Martin Stropnický.

- Po vzniku CHKO se rozsáhlé území, které po desetiletí využívali vojáci, otevře veřejnosti a turistickému ruchu. Klub českých turistů by měl začít se značením tras po 1. lednu 2016.

- Pohoří Brdy, zabírá celou polovinu brdského hřebene, leží přibližně 50 kilometrů jihozápadně od Prahy zhruba mezi městy Hořovice, Příbram, Rožmitál pod Třemšínem a Rokycany.

- Brdský vojenský újezd má rozlohu 260 kilometrů čtverečních (přibližně polovina rozlohy Prahy), území tvoří ze zhruba 85 procent lesy (převážně v majetku Vojenských lesů a statků), zbytek jsou louky a vodní plochy.

- Dělostřelecké cvičiště bylo v Brdech zřízeno již v roce 1928. Za druhé světové války zabrala prostor německá armáda a dále jej zvětšila, do současné velikosti byl prostor rozšířen v 50. letech, kdy byla pro účely protitankové střelnice zabrána řada vesnic ve středozápadní části Brd.

- Některé okrajové části prostoru jsou přístupné veřejnosti již řadu let, vznikly zde turistické trasy a cyklotrasy, které ale byly přístupné většinou pouze o víkendech a svátcích. Jelikož není v silách armády celý prostor oplotit a uhlídat, turisté často míří i do míst, která jsou jinak přístupná pouze na propustku.

- Za první republiky zde bylo zkoušeno připravované opevnění, které se z velké části zachovalo do současnosti.

- Na okraji újezdu měla být umístěna americká radarová základna; v roce 2009 USA od její výstavby upustily.

- Návrh zákona na zrušení újezdu schválila Sněmovna loni v prosinci.

Zdroj: ČTK

red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 3505

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2746

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2621

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2220

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 2111

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1839

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě