Přihlásit

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

Ve čtvrtek 9. 7. Vojenské lesy a statky ČR (VLS) slavnostně otevřely nové návštěvnické středisko Olšina s naučnou stezkou, které mohou nově využívat návštěvnici i turisté. Unikátní, více než sedmikilometrový okruh naučné stezky, návštěvníkům zpřístupnil dosud málo známé přírodní bohatství – Národní památku Olšina, Ptačí oblast Boletice a další chráněná území Natura 2000. Území, kterým stezka vede, bylo totiž desítky let nepřístupné veřejnosti. Otevřeno bylo až v roce 2016, kdy bylo z vojenského újezdu Boletice vyčleněno.

Doporučený VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

Nové návštěvnické středisko Olšina bylo slavnostně otevřeno přestřižením pásky.

Otevření návštěvnického střediska Olšina a naučné stezky proběhlo slavnostním aktem přestřižením pásky, kterého se zúčastnil ředitel VLS Petr Král společně s ředitelem Národního parku Šumava Pavlem Hubeným, předsedou rakouské destinační agentury Verein Waldschule Böhmerwald Rupertem Fartačkem, senátorem Tomášem Jirsou a hejtmankou rakouského okresu Rohrbach doktorkou Wilbirg Mitterlehner.

Úvodem slavnostního otevření byl projev ředitele VLS Petra Krále. „Myšlenka realizace projektu, který by přiblížil přírodu ve vojenském prostoru, i kolem rybníka Olšina, vznikla již v roce 2015. V lednu 2017 jsme ve spolupráci s Jihočeským krajem začali vyhledávat partnera na finanční spolupráci z programu Interreg. Spolupráce se podařila a dnes stojíme před vybudovaným projektem," představil okolnosti vzniku projektu Petr Král. Poděkoval také zástupcům národního parku Šumava a SCHKO Šumava za umožnění zapracování naučné stezky do plánu péče, přeshraničním partnerům za spolupráci při realizaci projektu, zástupcům Jihočeského kraje za jeho podporu, kolegům VLS a všem, kteří se na projektu podíleli.

Slavnostního aktu se zúčastnil i Jiří Horáček, ředitel odboru evropské územní spolupráce Ministerstva pro místní rozvoj ČR, který poblahopřál k dokončení projektu a vyjádřil podporu k dalšímu rozvoji edukaci o přírodě, cestovního ruchu, regionů a přeshraničních vztahů.

Starosta města Horní Planá Jiří Hůlka ve svém projevu podpořil projekt, který ještě více přiblíží zdejší přírodní prostředí a poděkoval za spolupráci s VLS, se kterými město spolupracuje například i na zlepšování stavu cyklotras, ale i na zcela novém projektu sedmi nových turistických tras pro rodiny s dětmi nebo jednotlivce s názvem „Sedm divů světla".


Návštěvnické středisko Olšina je dřevostavbou - pasivním domem.


V návštěvnickém středisku Olšina je k dispozici rozsáhlá expozice s interaktivními prvky informujícími nejen o floře a fauně místní krajiny, ale i kulturnímu a přírodnímu dědictví česko-rakouského regionu.

Státní podnik VLS začal turistickou trasu a návštěvnické středisko Olšina budovat na podzim loňského roku. I přes některé komplikace při dodávkách vlivem nouzového stavu se projekt podařilo dokončit podle plánu.

Stezka s návštěvnickým centrem vznikla jako společný projekt VLS a rakouské destinační agentury Verein Waldschule Böhmerwald, a díky tomu získala finanční podporu z evropského fondu Interreg V-A Rakousko – Česká republika. Realizace celého projektu si vyžádala investici více než jednoho milionu Euro, která byla pokryta zejména dotací z tohoto přeshraničního programu. Jedním z jeho cílů je například posilování hospodářské, sociální a územní integrace Evropy.

Návštěvnické středisko Olšina je pasivním domem, stavbou, které VLS budou i v budoucnu nadále podporovat. Prostory budou využívány pro odborné i laické školící a edukativní akce.
Ve středisku se mohou návštěvníci Šumavy seznámit s rozsáhlou interaktivní expozicí nejen s flory a fauny místní krajiny, ale přiblížit i kulturnímu a přírodnímu dědictví česko-rakouského regionu. Budova je určena jak pro veřejnost, tak pro cílené vzdělávací programy.

Více než sedmikilometrový úsek naučné stezky vede celkem osmi stanovišti po souši, přes mokřady a rašeliniště, ale i nad vodou rybníka na dřevěných pilotech. Návštěvníci se zde mohou seznámit s přírodními poměry mokřadů, luk, pastvin, vlhkou ladou a dalšími lokalitami. Stezku doprovází infopanely a fotopanely s informacemi o floře a fauně místní šumavské přírody a její historii, doplněné o interaktivní prvky pro děti.


V lokalitě „mokřad" návštěvníci přechází přes most, který je svým designem inspirován bobří hrází a zapadá tak do místní přírody.


Naučná stezka je vzhledem k charakteru území v maximální míře z přírodních materiálů. Chodníky jsou ze dřeva a pěšiny z nasypané dřevěné štěpky, nebo vedou po stávajícím terénu.


Naučná stezka vede okolo Olšiny, jednoho z nejvýše položeného rybníka v Česku, který se nachází v malebné krajině nedaleko Lipna nad Horní Planou. Lokalita byla po desetiletí součástí vojenského újezdu Boletice, z něhož byla vyčleněna zákonem o optimalizaci vojenským újezdů v roce 2016.

Podrobné informace o návštěvnickém středisku a naučné stezce se dozvíte na webových stránkách projektu https://www.vls.cz/cs/naucna-stezka-olsina.


Redakce

Naposledy změněno: pátek, 10 červenec 2020 14:12

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Rok 2020: Kůrovcová kalamita v době covidové (Anketa Lesnické práce)

Rok 2020: Kůrovcová kalamita v době covidové (Anketa Lesnické práce)

Lesnictví

V anketě lednového čísla Lesnické práce významní představitelé lesnicko-dřevařského oboru komentovali uplynulý rok 2020. Přinášíme čtenářům Silvaria anketní odpovědi zástupců státních lesů – Josefa Vojáčka...

Lesnické práci popřáli: P. Zahradník, P. Češka, PEFC ČR, J. Pohan a M. Třeštík

Lesnické práci popřáli: P. Zahradník, P. Češka, PEFC ČR, J. Pohan a…

Lesnictví

Video uvnitř článku! Podívejte se, co kolegyně a kolegové lesníci popřáli ve třetím ze série videopřání Lesnické práci, která letos slaví jubilejní 100. vydání!

Chladné počasí loni pomohlo ALSOL snížit objem kůrovcových těžeb

Chladné počasí loni pomohlo ALSOL snížit objem kůrovcových těžeb

Lesnictví

Pracovníci Arcibiskupských lesů a statků Olomouc (ALSOL) loni díky chladnějšímu a deštivému počasí vytěžili o téměř 90 000 metrů krychlových kůrovcového dříví méně, než původně...

Trubači Markazíni popřáli k výročí Lesnické práce

Trubači Markazíni popřáli k výročí Lesnické práce

Lesnictví

Video uvnitř článku! Ke 100. výročí časopisu Lesnická práce ve druhém ze série videí tentokrát svou zdravicí přispěli trubači Markazíni, kteří všem pro radost a zamyšlení nad...

Populární zprávy

Státní podnik Lesy ČR zhodnotil situaci v lesích po letošní kůrovcové sezóně

Státní podnik Lesy ČR zhodnotil situaci v lesích po letošní kůrovcové sezóně

Lesnictví

Zobrazeno:6092

Letová aktivita kůrovců skončila, kalamita ale pokračuje. Podle vyjádření Lesů ČR je zvládnutí kalamity pro podnik prioritou. Postupně se to daří na Moravě, situace se...

Nepotřebujeme náhrady za škody zvěří, potřebujeme, aby nám kultury odrůstaly

Nepotřebujeme náhrady za škody zvěří, potřebujeme, aby nám kultury odrůstaly

Lesnictví

Zobrazeno:4406

V posledních několika letech se v důsledku kůrovcové kalamity lesníci potýkají s bezprecedentním nárůstem holin a klimatická změna s sebou nese nutnost přechodu k pestřejším...

Podzimní Kůrovcová mapa byla aktualizována

Podzimní Kůrovcová mapa byla aktualizována

Lesnictví

Zobrazeno:4261

Na základě rozdílové analýzy satelitních snímků bylo detekováno cca 8 100 ha těžeb převážně jehličnatých porostů v období od července 2020 do září 2020, dále...

Lesy ČR z tendru 2021+ podepsaly všechny smlouvy, nejvíc má Uniles

Lesy ČR z tendru 2021+ podepsaly všechny smlouvy, nejvíc má Uniles

Lesnictví

Zobrazeno:3573

Aktualizováno Lesy ČR uzavřely podpisem posledních čtyř smluv miliardový lesnický tendr. Vítězem pětimiliardového tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce a prodej dřeva...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby