Přihlásit

VLS plánují kvůli ochraně obnovených lesů snížit stavy zvěře

Vojenské lesy a statky ČR (VLS) v souvislosti s kalamitou sníží stavy zvěře ve svých lesích, aby zabránily škodám na sazenicích a mladých porostech, kterými obnovují lesní plochy, jež podlehly klimatickým změnám.

Doporučený VLS plánují kvůli ochraně obnovených lesů snížit stavy zvěře

Ilustrační foto: Milan Slavinger

Od snížení jejich stavů v lokalitách, které mají ve své správě, si Vojenské lesy a statky slibují především to, že ochrání lesní porosty, které aktuálně sázejí, aby obnovily lokality zasažené kalamitou. Stavy zvěře v lesích podle tiskové zprávy VLS sice nepřekračují maximální počty dané legislativou, tzv. normované stavy, přesto je lesníci VLS chtějí stlačit dolů.

Stavy zvěře musí být v rovnováze s lesem. V současné chvíli, kdy v našich lokalitách v důsledku kalamit způsobených klimaticky extrémním počasím stoupají rozlohy mladých lesních porostů, musíme na to reagovat. Obnova lesů v následujících letech prostě musí mít nejvyšší prioritu," řekl ředitel VLS Petr Král.

Státní podnik v důsledku kalamity spustil největší zalesňovací akci ve své devadesátileté historii. V roce 2018 vysázel podnik 19,2 milionů sazenic lesních dřevin, do konce letošního roku chce vysázet dalších 23 milionů. Od-umřelé smrkové porosty nahrazuje především listnáči - duby, buky, osikami, olšemi a habry. A právě ty jsou společně s jedlemi nejvíce ohroženy spárkatou zvěří, pro kterou představují oblíbenou stravu. Okusem poškozené sazenice pak živoří v zakrnělé formě, nebo odumírají. Vojenské lesy proto pro aktuální loveckou sezónu, která právě začíná, navýšily plány odlovu zvěře o 10 procent. Zároveň ředitel Petr Král zvýšil odměny pro zaměstnance VLS, kteří stanovené individuální plány lovu překročí.

Abychom ulehčili práci lesnickému personálu, který výkon myslivosti ve vojenských lesích převážně vykonává, a v současné době je plně vytížen nahodilými těžbami a obnovou ploch, uvažujeme o najmutí profesionálních lovců," dodal výrobní náměstek VLS Ondřej Vybíral.

Požadavek na snížení početních stavů zvěře zaznívá v poslední době od orgánů ochrany přírody prakticky po celé republice. Jde tedy o prioritu, kde je náš zájem s ochránci přírody shodný," dodal ředitel VLS Petr Král.

Podle TZ VLS, red.

 

Naposledy změněno: středa, 31 červenec 2019 12:41

(0 hlasů)

Komentáře   

+9 # Pavel Boucký 2019-08-01 09:59
Uź na fakultě pamatuji názorové polemiky mezi prof. Hromasem a pro Černým na téma les nebo zvěř. Pravda je, že i Šumava po velké kalamitě v 19. stol. vyrostla tak dobře .proto, že tam měli Schwarzenbergové jeleny tehdy vybité. V dnešním stavu, až dojde na obnovu kalamitních holin a následnou péči, zvěř může být hodně limitující faktor.
+5 # zelení hájové 2019-07-31 15:07
Ty prof. lovce bych chtěl vidět, nejspíš něčí známí...
+10 # Ctirad 2019-07-31 16:56
Možnost uplatnění "profesionálních lovců" u Vojenských lesů je jen strašák na personál. Venkovní personál toto nikdy nepřipustí, neboť by tím do značné míry přišel o tak mimořádný bonus ke své práci, o kterém si většina myslivců může jen nechat snít. Zatím u VLS loví dobří známí, a to zejména ti, kteří mohou poskytnout nějakou protislužbu.
+6 # lesmistr 2019-07-31 21:54
Ctirade, s Vámi a s předchozím naprostý souhlas. Především však VELKÝ ÚDIV nad tím, že zvýšení odlov na GŘ VLS s.p. teprve PLÁNUJÍ ! Sucho, kůrovec a další nejsou přeci od včerejška! A ta "odvaha" napsat, že to plánují! A k tomu ještě ta úvaha o profesionálních lovcích. Nejspíš placených, Že by to byla ze strany vedení VLS s.p. jenom nekompetentnost a zameškání povinností?
A nebo něco ve smyslu " čím hůř, tím líp...". To už bylo něco mnohem závažnějšího. Raději nezmiňovat.
+9 # Starý 2019-08-01 06:02
Plány a plány a sliby a sliby.
"Profi lovce" bych ihned použil všude, kde nemají normované stavy spárkaté a všude kde jsou druhy spárkaté, které tam nikdy v minulosti nebyly !!!
+2 # lesmistr 2019-08-01 09:38
Ctirade, pokud jsou platné moje poslední informace ( asi 1 rok), tak lov trofejové zvěře je u VSL stále poplatkový. Nejspíš tedy ani "známí" nemohou lovit medailové trofeje. Nicméně "režijní" jelen do osmeráka, někde i nekorunového desateráka) a jeho lov je pro mnoho lidí obrovská možnost a radost z jeho ulovení možná větší navíc tím, že nemusí platit velké peníze za silnou trofej. Proto bych se ( jenom mírně) zastal hospodaření "s trofejemi" u VLS s.p.

Jiná situace je u KRNAP a NPŠ. Tam lov veškeré trofejové zvěře gratis. Ale to je dané zákonem o národních parcích a je to jenom na orgánech MŽP,
co komu "povolí". Tam se dá s povolenkou k lovu
lépe dobře "hospodařit". Proti zákonu však nelze nic namítat.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Anketa Lesnické práce: Dopady nouzového stavu na lesnicko-dřevařský sektor

Anketa Lesnické práce: Dopady nouzového stavu na lesnicko-dřevařský sektor

Lesnictví

V průběhu března 2020 se i v České republice začal šířit nový typ koronaviru s odborným označením SARS-CoV-2, způsobující nemoc COVID-19. Po zkušenostech z jiných...

MZe stanovilo podmínky pro dočasné skládkování dříví na zemědělské půdě

MZe stanovilo podmínky pro dočasné skládkování dříví na zemědělské půdě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci se Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF) nyní nově definovalo podmínky, za kterých je možné skutečnost skladování dřeva na zemědělské půdě z...

Vláda navýšila kompenzace za pokles ceny dřeva na 2,8 miliardy Kč

Vláda navýšila kompenzace za pokles ceny dřeva na 2,8 miliardy Kč

Lesnictví

Vlastníci lesů budou moci získat dalších 1,2 miliardy korun jako kompenzaci za pokles cen dřeva v minulých letech. Dnes s uvolněním této částky souhlasila vláda...

Lesům ČR se na práci v lesích hlásí stovky lidí

Lesům ČR se na práci v lesích hlásí stovky lidí

Lesnictví

Státnímu podniku Lesy České republiky se na práci v lesích zatím přihlásilo několik stovek lidí. Většinou jde o studenty a také o lidi, kteří kvůli...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby